„Kievul este cel mai bun oraş din lume în anul 2023, potrivit agenţiei internaţionale Resonance” , a scris edilul capitalei ucrainene pe Telegram. Primarul Kievului, Vitali Kliciko, a lăudat miercuri distincţia cu caracter onorific pe care capitala Ucrainei a primit-o ca fiind cel mai bun oraş din lume în clasificarea „World’s Best Cities” , elaborată de compania canadiană de consultanţă Resonance Consultancy în urma analizei şi comparării a 24 de crit
Ministrul român al Sănătății, Alexandru Rafila, a anunțat stare de alertă epidemică. Iată ce măsuri vor fi luate și ce recomandări sunt făcute populației în perioada epidemiei de gripă de anul acesta, scrie antena3.ro. ”O să emit o instrucțiune, legea 95 îmi permite acest lucru, o să adopt o instrucțiune, tot așa conform prevederilor legii 95 există o stare de alertă epidemică, pentru că declararea epidemiei pe baza unui ordin de ministru ne-ar pu
Secretarul de stat pentru românii de pretutindeni, Gheorghe Cârciu, transmite preocupările cu privire la legea adoptată de Rada Supremă a Ucrainei:
Proiectul, finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni și derulat cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan şi cu îndrumarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Vicar Atanasie de Bogdania, are patronajul Ambasadei României în Republica Italiană, Republica Malta și Republica San Marino, al Ambasadei României pe lângă Sfântul Scaun şi Ordinul Suveran Militar de Malta şi al Ambasadei Republicii Moldova în Republica Italiană, Republica Malta şi Republica San Marino.
Сu un superb buchet de flori tricolore la manifestare a fost prezentă şi dna Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuţi. În piosul său mesaj diplomatul român a sensibilizat curajul şi mândria cu care crăsnenii îşi păstrează tradiţiile, portul popular şi limba strămoşească. Vibraţia limbii române s-a simţit, mai ales, în emoţionantul mesaj al dnei Lilia Govornean, care a sensibilizat unicitatea limbii române, pe care urmează s-o păstrăm ca pe o sacră comoară, s-o iubim şi s-o perpetuăm.
De toată trădarea aceasta,/ De toată pornirea păgână, /De toată vânzarea de frate,/Tu, iartă-ne, limbă română... Tu, iartă-ne, Limbă Română, că suntem făţarnici, divizaţi, slabi, că avem mai multă ură în suflet, decât iubire pentru Grai şi Neam, că am uitat
Ce se întâmplă cu noi de a ajuns limba noastră română să fie exclusă din şcoală, din sufletele noastre, rămânând în afara legii? Ce-am făcut pentru a nu lupta unii cu alţii, dar să dăm mână cu mână şi să apărăm limba română? Ani de zile vorbim de aceleaşi probleme, fără să facem cât de cât pentru soluţionarea lor, ascultăm palavrageli, dar carul nostru stagnează, e tot acolo unde a fost,
....în Ucraina a luat avânt politica de asimilare a românilor. Cei de la conducere caută prin toate mijloacele să şteargă urmele românismului de pe pământul bucovinean. Pentru aceasta au fost alocate sume fabuloase pentru schimbarea chiar şi a reliefului din jurul cetăţii Hotin
Românii din Ucraina scriu din nou autorităților din România legat de situaţia dramatică a comunităţilor româneşti din Ucraina în contextul pierderii sistematice a educaţiei efective în limba română
"Fraţilor, bursele pentru copii noştri nu e soluţie! Ajutaţi-ne să putem învăţa în limba maternă, cu limba de stat, ucraineana, nu avem probleme!!!
Acest strigăt de durere
STIMAŢI COLEGI, JURNALIŞTI, DE CE AVEŢI ATÂTA URĂ FAŢĂ DE NOI, ROMÂNII? DRAGI FRAŢI ROMÂNI, NU NE PRESĂRAŢI ŞI VOI SARE PE RANĂ!
LĂSAŢI-NE ÎN LEGEA NOASTRĂ!
”Lăsați-ne școlile, suntem cetățeni cinstiți ai Ucrainei, stimăm statul, dar nu renunțăm la limba noastră”
Deşi prea ne-am obişnuit cu pierderile şi cedările, Limba e ce ne-a rămas şi ce avem mai sfânt.