Consulatul General al României la Cernăuți, în persoana dnei Eleonora Moldovan, Consulul General, a oferit cărți și premii elevilor de la școlile cu limba română de predare din regiunea Cernăuți, Excelenţa Sa reamintindu-le tinerilor
Cu ce scop aruncă falsificatorii istoriei, adepţii "moldovenismului" atâta murdărie în limba română și în Unire
Discuţiile au fost fierbinţi, dar sincere, majoritatea constatând că „mama tuturor relelor suntem noi înşine... Am pierdut tot ce am avut, numai limba ne-a rămas, dacă o pierdem şi pe ea
...în clasa I-a, cu limba română de predare, bunăoară, învaţă doar 7 copilaşi şi aproape toţi sunt ai romilor, care locuiesc aici alături de români, clasele a 2-a- 4-a sunt complet ucrainizate.
...într-un singur an de studii, numărul şcolilor cu limba română de predare din regiunea Cernăuţi s-a redus cu 3, iar numărul elevilor – cu 357, însă în cele mixte, numărul elevilor a sporit
Mă miră faptul că apar şcoli mixte într-un raion populat în majoritate de români şi aşa-numiţii „moldoveni”. Oare Şcoala Medie din ...
Pe o undă înrourată în lacrima graiului matern, cea de-a 26-a ediţie a Sărbătorii naţionale „Limba noastră cea Română”, la care a fost prezentă aproape întreaga echipă a misiunii diplomatice române – dnii Ionel Ivan, diplomaţii Edmond Neagoe şi Lucian Ionuţ Indreiu, în frunte cu dna Eleonora Moldovan, Excelenţa Sa Sebastian Ioan Hotca, Secretarul de Stat în Ministerul Afacerilor Externe – Departamentul Politici pentru Relaţia cu Românii de Pretutindeni, inaugurată de preşedintele Societăţii Vasile Bâcu, s-a înălţat spre cerurile Catedralei Limbii Române cu ruga „Tatăl nostru”, rostită cu evlavie de preacucernicul părinte Vasile Covalciuc, protopop de Storojineţ, vibrând armonios prin imnurile înălţate Graiului şi Neamului de maeştrii Corului „Dragoş Vodă”, dirijaţi de maestro Dumitru Caulea, prin melodioasele şi duioasele voci ale „Fetelor din Bucovina”, îndrumate de Luminiţa Demeanic, răsfăţându-l, alintându-l şi ademenindu-l pe Puiu Gheorghiţă.
... ne vindem sfinţii şi părinţi numai să ne fie bine.
M-a batjocorit pentru că scriu prea mult despre limba română, amintindu-mi că „trăim în ţara Ucraina şi trebuie să învăţăm şi să vorbim ucraineana”. N-o să înşir toată avalanşa de ocări...
Când ne moare sufletul, degeaba mai trăim. Nu mă refer la moartea naturală, ci la cea spirituală, care îşi arată colţii de după orizont. Demult bate alarma clopotul Buga de la Putna lui Ştefan Vodă, însă românii ce-şi înstrăinează odraslele de Limbă, Neam, Străbuni sunt surzi la glasul conştiinţei. Or, ne momeşte Iuda să ne îndepărtăm de rădăcini, să ne trădăm străbunii din morminte. Mărul discordiei şi înstrăinării este şi mai ademenitor acum, când partea leului o constituie banul, dar nu valorile spirituale. Adevărul e că noi, românii, n-am fi noi, dacă nu ne-am trăda neamul şi valorile naţionale. Pentru ce s-au sacrificat înaintaşii noştri, dacă nu mai avem demnitate, idealuri?
Mult aş vrea ca aceste cuvinte să ajungă la sufletul tinerilor cititori, pe care îi îndemn să-şi întremeze sufletul, sorbind vigoare dinlăuntrul Limbii Române
nu trebuie să fim mari patrioţi, să edităm „opere alese”, să ne „răstignim” pe zeci de cruci etc. Pur şi simplu, trebuie să vorbim cu copiii româneşte.
i se permite 20% de libertate la lecţiile de muzică, pe care le foloseşte pentru cântecul popular românesc
...n-aş mai fi atât de optimistă, căci mi-i teamă că iarăşi vom găsi loc liber pentru limba noastră numai la bucătărie
Săptămâna precedentă, deputaţii din parlamentul ucrainean au hotărât să repare greşeala comisă cu peste două săptămâni în urmă, când a fost abrogată Legea Ucrainei „Cu privire la principiile politicii de stat în domeniul limbilor”, cu toate că aveau probleme mai importante de rezolvat, fapt ce a generat proteste în rândurile populaţiei ruse şi a dus la tensionarea evenimentelor politice în Republica Autonomă Crimeea şi estul ţării, creând, pe lângă Rada Supremă, o comisie specială pentru întocmirea proiectului de lege „Cu privire la dezvoltarea şi aplicarea limbilor în Ucraina”.