24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

”Am fost legat de o cruce de lemn și abuzat fizic…”. Bătaie de joc de militari: abuzați,bătuți cu cruzime, impuși să dea bani, legături de rubedenie și alte fărădelegi a conducerii brigăzii 211 ponton-pod a Forțelor de Sprijin ale Forțelor Armate ale Ucrainei

16 decembrie 2024 р. | Categorie: Actualități

”Am fost legat de o cruce de lemn și abuzat fizic…”. Bătaie de joc de militari: abuzați,bătuți cu cruzime, impuși să dea bani, legături de rubedenie și alte fărădelegi a conducerii brigăzii 211 ponton-pod a Forțelor de Sprijin ale Forțelor Armate ale Ucrainei

Într-o declarație a unui militar rănit se spune: „Eu, ..., în timp ce eram în rotație în regiunile Dnipropetrovsk și Donețk, am consumat băuturi alcoolice, pentru care am fost pedepsit în mod repetat financiar și fizic de locotenentul principal Pastuh Vladyslav. cu folosirea forței fizice brutale asupra mea, „am fost legat de o cruce de lemn și m-au abuzat fizic...”.

În dimineața zilei de 8 iulie 2024, comandantul companiei unuia dintre batalioanele brigăzii 211 ponton-pod a Forțelor de Sprijin ale Forțelor Armate ale Ucrainei a observat că un soldat a dispărut la punctul de desfășurare permanentă în regiunea Ternopil și a organizat imediat o căutare, dar nu a avut succes.

Ulterior, doi ofițeri care erau implicați în investigații oficiale ale SZH au decis să verifice dacă fugarul se ascundea la locul de înregistrare. Și au mers într-un sat din regiunea Ternopil.

S-a dovedit că într-adevăr se întorsese acasă. Ofițerii au fost întâmpinați de mama militarului, în vârstă de 75 de ani. Femeia, cu lacrimi în ochi, a spus că de când a venit fiul ei acasă, nu comunică cu nimeni și nu mănâncă aproape nimic, ci bea doar vodcă. Ea a cerut să-l ajute.

Ofițerii au urcat în podul unde se ascundea soldatul. Și au văzut o imagine groaznică.

„Bărbatul era într-o stare critică: slab, palid, epuizat, speriat. Evident că era beat. S-a ghemuit într-un colț și la început a refuzat să comunice cu noi. Și apoi a început să strige că nu se mai întoarce pentru că va fi ucis acolo dacă nu îi lasă banii fiului comandantului , a amintit Tymofii Ostafychuk, fost ofițer al departamentului de sprijin psihologic pentru personal, într-o conversație cu UP.

Soldatul s-a dovedit a fi una dintre victimele amenințărilor și bătăilor din partea comandantului de pluton de atunci al primului batalion, Vladyslav Pastuh, care este fiul  șefului statului major. Abuzurile asupra acestui militar și a altor militari din brigadă au fost descoperite în timpul controalelor oficiale, care au continuat din primăvara anului 2024.

Dar, în loc să-i pedepsească pe vinovați, aproape toți cei implicați în investigațiile interne, inclusiv victimele și ofițerii care au slujit în PPD din regiunea Ternopil, comanda brigăzii a fost transferată la unitățile de infanterie.

În toamnă, „ Ukrainska pravda” a primit o parte din materialele despre situația din brigada 211 ponton-pod de la unul dintre ofițerii care era implicat în inspecții oficiale.

Am lucrat la acest text aproape două luni. Au fost audiate câteva zeci de persoane - victime, martori ai abuzurilor, ofițeri și sergenți care au fost angajați în inspecții oficiale. Majoritatea interlocutorilor și-au exprimat dorința de a rămâne anonimi.

Povestea este înfiorătoare. Până acum, nimeni nu a fost pedepsit. Vinovații au fost promovați, iar cei care au suferit au fost trimiși la infanterie.

Cu toate acestea, despre toate pe rând.

Prin publicarea acestui material, nu încercăm în niciun caz să discredităm soldații care servesc în brigăzile Forțelor de Sprijin ale Forțelor Armate ale Ucrainei. Credem că este absolut imposibil să ascundem informațiile aflate. La urma urmei, impunitatea generează fărădelege.

Mulțumim sincer militarilor tuturor brigăzilor Forțelor de Sprijin ale Forțelor Armate ale Ucrainei pentru munca depusă.

Istoria brigăzii în cauză a început în aprilie 2022. Atunci s-a format regimentul 210 pontoane-poduri pe baza brigăzii 48 de inginerie. În august 2023, a devenit brigada 211.

Această unitate militară este din categoria celor care visează să fie mobilizați, iar luptătorii îi numesc „grași”. La urma urmei, militarii brigăzii sunt angajați în lucrări pur de inginerie, cum ar fi construcția de treceri de pontoane sau amenajarea pozițiilor de apărare.

Inginerii nu iau parte la bătălii la nivelul solului, astfel încât riscul de rănire sau deces este mai mic decât cel al infanteriştilor sau al soldaţilor de asalt.

Unul dintre ofițerii companiei, sub condiția anonimatului, spune pentru UP că unitatea a fost creată de cadre militare, dintre care majoritatea au servit anterior împreună în batalionul „Tisa” al brigăzii 128 de asalt montan. În special, comandantul este colonelul Oleg Poberejnyuk.

Comandantul brigăzii 211 ponton-poduri a Forțelor de Sprijin al Forțelor Armate, colonelul Oleg Poberezhniuk

"Mai târziu, oamenii din Kamianeț-Podilskyi s-au alăturat regimentului, mulți dintre ei au absolvit institutul local de inginerie militară. Poberejnyuk este unul dintre absolvenții acestei universități. Adică s-a format un cerc de oameni care aveau prietenii de lungă durată de rudenie”, spune el. UP

Printr-o coincidență ciudată, Iryna, soția generalului de brigadă Poberejnyuk, a lucrat în Kamianeț-Podilskyi TCC din 2023, așa cum se spune în declarația ei.

„În brigada noastră sunt soți și soții, tați și fii, nași, rude îndepărtate, amante, prieteni, colegi de clasă, vecini și toți ceilalți care pot fi atrași din mediul lor. Este clar că acest lucru nu s-a putut întâmpla întâmplător. Oamenii nu sunt mobilizați dintr-o anumită brigadă într-o anumită localitate. Ajung acolo cumva, sub ochii cuiva”, adaugă un alt ofițeri într-o conversație anonimă cu UP.

Nu există un registru al celor mai buni bărbați sau colegi de clasă în Ucraina, așa că este imposibil să verificăm 100% cuvintele interlocutorilor noștri. Cu toate acestea, având în vedere concentrarea legăturilor de familie în brigadă, nu există niciun motiv să nu-i credem.

UP a primit lista de personal al brigăzii 211 ponton-pod. Descriem pe scurt câteva observații.:

Printre personalul unității militare, există într-adevăr multe familii - a fost posibil să se verifice aproape o duzină. De regulă, aceștia sunt tați și fii, soți și soții.

În mare parte, toate rudele servesc în diferite unități ale Brigăzii 211 pentru a evita conflictele de interese.

Pastuh era cea mai odioasă familie din brigadă. Părintele Valerii este șeful de stat major, adjunctul comandantului de brigadă. Fiul Vladislav este comandantul unuia din plutoanele din primul batalion al brigăzii. Acum Pastuh Jr. nu mai servește în brigada 211 ponton-pod, dar de ceva timp a fost subordonat propriului său tată. După cum știți, legea „Cu privire la prevenirea corupției” interzice subordonarea directă a rudelor apropiate.

Familia Pastuh

În primăvara anului 2024, angajații Serviciului de ordine militară Ternopil (VSP) au solicitat informații de la brigada 211 ponton-pod despre întocmirea protocoalelor administrative privind soldații care au consumat alcool sau droguri în cursul anului 2023. Nu este nimic extraordinar în asta, deoarece VSP-ul este obligat să verifice din când în când astfel de date.

Inspecția oficială a început. UP a făcut cunoștință cu certificatul și ordinea despre rezultatele acestuia. După cum s-a dovedit, al doilea batalion nu a întocmit procese-verbale cu privire la unii militari aflați în stare de ebrietate alcoolică, ceea ce a fost confirmat de examinările medicale.

La acea vreme, comandantul batalionului era locotenent-colonelul Valeri Pastuh. În mai 2024, în pline inspecții oficiale, a fost promovat șef de stat major - comandant adjunct de brigadă. Înainte de aceasta a îndeplinit sarcinile relevante timp de aproximativ jumătate de an. El deține încă această funcție.

Șef de Stat Major - Comandant adjunct al Brigăzii 211 Pontoon-Pod, Lt. Col. Valeri Pastuh

Pentru a înțelege: pedeapsa pentru consumul de alcool sau droguri în timp ce slujește sub legea marțială este o amendă de la 17 la 34 de mii de grivne. Neelaborarea protocoalelor a permis militarilor să evite responsabilitatea administrativă pentru o astfel de infracțiune și să continue să primească bonusuri.

„În timpul inspecției oficiale, militarii mi-au spus că, pentru a nu întocmi un proces verbal împotriva lor, au fost nevoiți să plătească de la 5 la 20 de mii de grivne persoanei care a descoperit încălcarea”, Ostafiiciuk, ofițer al suportului psihologic. departamentul de personal, care apoi a servit în brigada 211 și a fost angajat în inspecția internă.

„De asemenea, am stabilit multe fapte ilegale, inclusiv bătaia soldaților dacă consumau alcool, dar nu plăteau bani. A fost implicat în abuzul față de  soldați fiul șefului de stat major Pastuh, finul generalului de brigadă Poberejniuk - la acea vreme locotenent superior, iar acum căpitan, Vladyslav Pastuh, care era comandantul unuia dintre plutoanele din primul batalion”, spune el.

„Tânărul Pastuh a amenințat că tatăl său este șeful de stat major, iar nașul său este general de brigadă, care poate transfera soldații la infanterie, unde vor fi imediat aruncați „la carne”. Din cauza acestor amenințări, a reușit să ceară bani de la băieți”, adaugă sub condiția anonimatului, un alt interlocutor al UP printre sergenți.

Potrivit a cinci foști ofițeri și sergenți ai brigăzii, Pastuh Jr. a cerut fonduri de la armată și a abuzat de ele în timpul călătoriilor de afaceri pentru a construi fortificații în regiunea Donețk, regiunea Harkiv și regiunea Dnipropetrovsk. În zona de luptă, a avut acces la militari ai diferitelor batalioane, în special la al doilea.

Aceasta este o precizare importantă, deoarece Vladyslav Pastuh a fost plutonier în primul batalion, iar printre cei care s-au plâns s-au numărat în principal inginerii celui de-al doilea. Pentru a-și confirma cuvintele, interlocutorii UP au oferit fotografii și videoclipuri filmate de Pastuh, precum și explicații, relatări și declarații ale victimelor.

Într-o declarație a unui militar rănit se spune: „Eu, ..., în timp ce eram în rotație în regiunile Dnipropetrovsk și Donețk, am consumat băuturi alcoolice, pentru care am fost pedepsit în mod repetat financiar și fizic de locotenentul principal Pastuh Vladyslav Valeriyovyci. cu folosirea forței fizice brutale asupra mea, „am fost legat de o cruce de lemn și m-au abuzat fizic...”.

Potrivit ofițerului Ostafyciuk, după această poveste, care a devenit cunoscută și a provocat o mare rezonanță în cadrul brigăzii, Pastuh Jr. a fost transferat pentru a servi într-o altă unitate. Iar tatăl său a plătit banii soldaților răniți, care au scris rapoarte și au dovedit transferurile cu chitanțe.

Interlocutorii UP dintre ofițeri și sergenți susțin că procesul penal pentru abuz asupra militarilor nu a fost deschis nici de către parchet, nici de Biroul de Investigații de Stat. Adică, Pastuh Jr. nu a purtat nici o responsabilitate pentru acțiunile sale.

Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda


Інженерна сім'я. Знущання над військовими, вимагання грошей, кумівство та інші секрети 211-ої понтонно-мостової бригади

УкраІнська правда.16. 12.2024,    luni, 16 decembrie- UP.