24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

UN SFAT PRIETENESC DE LA SENATORUL PENTRU ROMÂNII DE PRETUTINDENI, MIHAI DOHOTAR: „RĂMÂNEȚI UNIȚI, PENTRU CĂ DOAR AȘA PUTEȚI RĂZBI!”

3 aprilie 2024 | Categorie: Cernăuți

UN SFAT PRIETENESC DE LA SENATORUL PENTRU ROMÂNII DE PRETUTINDENI, MIHAI DOHOTAR: „RĂMÂNEȚI UNIȚI, PENTRU CĂ DOAR AȘA PUTEȚI RĂZBI!” Cu inima ruptă în două după participarea la evenimentul de comemorare a românilor-victime ale măcelului de la 1 aprilie 1941 în pădurea Varniței, impresionat de „întâlnirea” cu marii înaintași ce-și dorm somnul de veci în cimitirul istoric din Cernăuți, senatorul Mihai Dohotar, însoțit de șeful misiunii române la Cernăuți, Irina Loredana Stănculescu, și-a petrecut o bună jumătate de zi la Palatul Național al românilor din Cernăuți, într-un dialog cu fruntași ai comunității noastre românești. Prezentându-și oaspetele, Excelența sa Irina Loredana Stănculescu, ne-a îndemnat la un dialog constructiv, menționând că, domnul senator a venit să ne sprijine, să ne cunoască problemele și să ne ajute la rezolvarea lor. Preluând mandatul, în noiembrie 2023, de la domnul Viorel Badea, care ne-a onorat astă toamnă cu o vizită de rămas bun, senatorul Mihai Dohotar îi reprezintă pe românii din afara granițelor în Parlamentul României, făcând parte și din comisia pentru cultură și media a Senatului României. Astfel, principalele noastre probleme privind menținerea identității prin păstrarea învățământului în limba maternă, a culturii naționale, presei scrise, editării de carte românească îi sunt foarte apropiate, deși a trăit mai bine de un sfert de secol în Grecia, afirmându-se ca lider în diaspora românească de acolo. Născut la Milișăuți, jud. Suceava, desigur, își spune cuvântul originea-i și solidaritatea bucovineană. În orice caz, așa am înțeles și sperăm noi, toți cei care am participat la întâlnirea de astăzi, 2 aprilie. De la bun început, oaspetele ne-a prevenit că nu face promisiuni și că „nu-i dintre cei care spun multe, dar fac puțin”. De asemenea, ne-a inspirat încredere în persoana sa faptul că senatorul face deosebire între diaspora și comunitatea noastră istorică. La această întâlnire, după cum a debutat dialogul început de primarii câtorva comune românești (Anatolie Pițul, Ciudei; Vasile Țurcan, Ostrița; Ion Grijincu, Vasile Ciubeac, Tărășeni; Pătrăuții de Sus; Elena Nandriș, șefa departamentului pentru cultură și tineret, primăria Mahala) mi se pare că comunitatea noastră se deosebește de diaspora și prin faptul că este mult mai recunoscătoare României. Deși domnul senator ne-a declarat că nu trebuie să mulțumim, deoarece e datoria Țării să ne sprijine, toți au avut cuvinte de mulțumire, pentru că, în ultimii ani, într-adevăr avem pentru ce fi recunoscători României. Și nu doar comunitatea românească, ci întreaga Ucraină. Toți primarii prezenți, dar și ceilalți care au vorbit în numele ONG-urilor conduse de ei, au exprimat mulțumiri Guvernului României, Departamentului pentru Românii de Pretutindeni pentru susținerea financiară la realizarea proiectelor și, în mod special, Excelenței sale Irina Loredana

Comisarul Poporului în Rada Supremă, Lubineț, a șocat Bucovina cu declarația sa despre „grozăvia” din spitalul de psihiatrie din Cernăuți.

16 martie 2024 | Categorie: Cernăuți

Comisarul Poporului în Rada Supremă, Lubineț, a șocat Bucovina cu declarația sa despre „grozăvia” din spitalul de psihiatrie din Cernăuți. Conducerea instituției a fost ofensată și a cerut scuze. Comisarul RSU pentru Drepturile Omului, Dmytro Lubineț, a calificat ceea ce a văzut la Spitalul Regional de Psihiatrie Cernăuți o adevărată „grozăvie” și a cerut conducerii instituției să demonstreze că este pregătită să îmbunătățească situația. La 15 martie, în timpul vizitei sale de lucru la Cernăuți, scrie molbuk.ua, oficialul a vorbit despre încălcările înregistrate în spital: „Astăzi aș dori să anunț public unul dintre exemplele muncii noastre. Acesta este Spitalul Regional de Psihiatrie Cernăuți. Am venit cu o vizită de monitorizare și am constatat că unitatea, proiectată pentru 360 de pacienți, are 490. Standardele sanitare pentru o persoană ar trebui să aibă cel puțin 7 metri pătrați. Aceasta este o recomandare. În prezent, sunt 3,6 metri

De ce atâta cruzime! Lubineț a fost revoltat de cruzimea cu care au fost bătuți de către oamenii legii din Cernăuți cei 34 de bărbați care au fost reținuți în timp ce încercau să treacă ilegal granița cu România

15 martie 2024 | Categorie: Cernăuți

De ce atâta cruzime! Lubineț a fost revoltat de cruzimea cu care au fost bătuți de către oamenii legii din Cernăuți cei 34 de bărbați care au fost reținuți în timp ce încercau să treacă ilegal granița cu România Dmytro Lubineț, Împuternicitul privind Drepturile Omului în Rada Supreme a Ucrainei, a fost revoltat de cruzimea cu care au fost bătuți de către oamenii legii cei 34 de bărbați, reținuți în Bucovina în timp ce încercau să treacă ilegal granița. Un microbuz cu 34 de tineri a fost reținut în apropierea graniței cu România.

Corupție în Cernăuți! Ambulanțe umanitare din Italia „s-au evaporat”? Nici conducerea Administrației Militare Cernăuți și nici spitalele nu știu de ele

14 martie 2024 | Categorie: Cernăuți

Corupție în Cernăuți! Ambulanțe umanitare din Italia „s-au evaporat”? Nici conducerea Administrației Militare Cernăuți și nici spitalele nu știu de ele În urmă cu exact doi ani, 23 de ambulanțe au trecut granița în Porubne. Guvernul italian le-a predat Administrației Militare Cernăuți ca ajutor umanitar. Atunci un astfel de ajutor era extrem de necesar. Dar în loc ca ele să ajungă pe front, cinci ambulanțe au fost înregistrate în cadrul fondului de caritate „Ajutor chirurgical de urg

E scârbos ceea ce se întâmplă în Cernăuți … Noi, jurnaliștii de la ”Zorile Bucovinei”, suntem între ciocan și nicovală

12 februarie 2024 | Categorie: Cernăuți

E scârbos ceea ce se întâmplă în Cernăuți … Noi, jurnaliștii de la ”Zorile Bucovinei”, suntem între ciocan și nicovală Îmi place dreptatea. Mi-i scârbă de oamenii fățarnici ce s-au înmulțit ca puzderia. Cu toate că acum sunt ei la modă. Îmi place să fiu înconjurată de oameni dragi, veseli și buni, pe care să-i respect, chiar să-i iubesc, și care să mă respecte, dar, constat cu tristețe, că, din zi în zi, rămân tot mai puțini. Mă doare acest fapt și îl caut în mine. Am citit cândva că omul personal e vinovat de faptul că a rămas

Sala Palatului Național al românilor din Cernăuți a răsunat de colinde, devenind neîncăpătoare pentru doritorii de a înălța vestea Nașterii Pruncului Iisus, participanți la I-a ediție a Festivalului ”Colindăm în Bucovina”

25 decembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

Spre marea noastră nedumerire, cu toate că printre organizatorii și susținătorii Festivalului ”Colindăm în Bucovina” s-a numărat și Consulatul General al României la Cernăuți, iar cu dna consul general Irina-Loredana Stănculescu am vorbit și în ajun, n-a fost prezent nici un reprezentant al misiunii diplomatice la Cernăuți. Înțelegem că se pregăteau de Crăciun, dar pentru câteva minute putea veni dna consul general sau să trimită un reprezentant (căci suntem bucuroși de toți diplomații) pentru a onora cu prezența românii și copilașii lor adunați în sala arhiplină la sediul Palatului Național, doar e diplomat ai României la Cernăuți, inima căreia trebuie să bată la fel pentru toți românii, dacă totuși, în aceeași zi, cu câteva ore mai târziu, a fost prezentă la Spectacolul de colinde ce s-a desfășurat la Voloca! Absența diplomaților, nu doar a trezit nedumerirea organizatorilor, a românilor prezenți la sărbătoare, dar a demonstrat nerespect față de societățile național-culturale implicate în organizarea acestui important Festival, față de acești copii talentați, care au reprezentat toate cele 4 raioane cu populație românofonă din ținut, dornici de Dragoste Românească, de Datini, Tradiții, de tot ce e Românesc, de moștenirea străbunilor, pentru care sediul Palatului Național în Ajunul Crăciunului a devenit neîncăpător, față de părinții lor care îi educă în spiritul iubirii de Țară, Neam, Grai, Tradiții…., mai ales în aceste timpuri dificile, când în Ucraina e război și jale, iar părinții, profesorii, prin efortul depus, s-au străduit să le aducă un crâmpei de bucurie în suflet și zâmbetul pe buze măcar pentru o zi. Dna Consul General, pe care o respectăm și dorim ca acest respect să fie reciproc, urmează să acorde aceeași atenție tuturor românilor, societăților, nu doar unui grup favorizat! Altfel Consulatul nu unește românii din nordul istoric al României, și așa divizați, ci mai mult îi dezbină, lucru ce se întâmplă de câțiva ani. Regretabil!!!

Sărbători de iarnă în Muzeul Etnografic Regional Cernăuți

11 decembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

Sărbători de iarnă în Muzeul Etnografic Regional Cernăuți Sfântul Nicolae va vizita Muzeul în perioada 14-15 decembrie împreună cu Teatrul Regional Academic de Păpuși din Herson, care se află în orașul Kolomyia din cauza războiului, și vă invită să vizionați piesa de basm „Cea mai prețioasă comoară” (pentru a vă înscrie la spectacol, sunați la 0954742728).

Dragi bucovineni, mâine vă așteaptă „Reședința Sfântului Nicolae” pe stradă O. Kobylianska din Cernăuți!! Deschiderea va avea loc la 6 decembrie la ora 17:00

5 decembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

Dragi bucovineni, vă așteaptă „Reședința Sfântului Nicolae” pe stradă O. Kobylianska din Cernăuți De la 6 decembrie până pe 13 ianuarie, pe strada pietonală centrală a orașului Cernăuți O. Kobylianska, 49, fosta stradă Domnească, redenumită apoi în cinstea Făuritorului Unirii Bucovinei cu România, Iancu Cavaler de Flondor, va fi deschisă o locație festivă - „Reședința Sfântului Nicolae”.Deschiderea va avea loc la 6 decembrie la ora 17:00

„Medicamente disponibile”: extinderea listei de medicamente din programul de rambursare

4 decembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

„Medicamente disponibile”: extinderea listei de medicamente din programul de rambursare Aproximativ 300.000 de rețete electronice pentru „Medicamentul Disponibil” au fost emise în regiunea Cernăuți anul acesta. Farmaciile din regiune au primit deja 39 de milioane UAH de la NHSU pentru rețete plătite. Pe 27 noiembrie, la sediul Administrației Militare Regionale Cernăuți (Str. Hrushevskogo, 1, a avut loc o întâlnire a reprezentanților presei cu conducerea Serviciului Național de Sănătate al Ucrainei. Subiectul de discuție a fost implementarea și extinderea programului de rambursare de stat „Medicamente la prețuri accesibile”.

La mulți ani, România! La mulți ani, Bucovina! Ziua Națională a României sărbătorită la Cernăuți

29 noiembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

LA MULŢI ANI, ROMÂNIA, LA MULŢI ANI, BUCOVINA! Ziua Națională a României sărbătorită la Cernăuți La Cernăuți, în Bucovina - Țara de Sus a Moldovei lui Ștefan cel Mare, a fost o zi deosebită, de înălțare spirituală sub sceptrul UNIRII tuturor românilor

Războiul rupe aripile vieții și te aruncă în negura disperării. Însă și de acolo poți reveni la viață. Una mai frumoasă și mai fericită.

22 noiembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

Războiul rupe aripile vieții și te aruncă în negura disperării. Însă și de acolo poți reveni la viață. Una mai frumoasă și mai fericită. Aceasta ne dovedește și Olena Skliarova, care în 2014 a părăsit Horlivka, regiunea Donețk și a trecut în Cernăuțiul cu sufletul mare care a primit-o în brațele sale. A rupt rădăcinile amintirilor, fiindcă viața și protecția e cel mai important.

Un omagiu adus Cernăuțiului – ”CÂNTECUL MĂRII”

13 noiembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

Cartea este un omagiu adus Cernăuțiului, un oraș care a cunoscut multe transformări de-a lungul istoriei, fiind Czernowitzul austriac până în 1918, când devine Cernăuțiul românesc, iar din 1940 – Cernovțiul sovietic

La Cernăuţi, a doua zi consecutiv, sunt minate centrele comerciale

10 noiembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

La Cernăuţi, a doua zi consecutiv, sunt minate centrele comerciale La Cernăuți, oamenii legii verifică rapoartele privind minarea centrelor comerciale. Acest lucru a fost raportat de departamentul de comunicații al Poliției Naționale din regiunea Cernăuți.

Consulul general al României la Cernăuți, Irina-Loredana Stănculescu, a participat la sediul Administrației Regionale Cernăuți, la deschiderea sesiunii de instruire a participanților la Programul Interreg NEXT România - Ucraina 2021-2027.

6 noiembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

Consulul general al României la Cernăuți, Irina-Loredana Stănculescu, a participat la sediul Administrației Regionale Cernăuți, la deschiderea sesiunii de instruire a participanților la Programul Interreg NEXT România - Ucraina 2021-2027. Evenimentul a fost organizat de Secretariatul Tehnic Comun al Biroului Regional pentru Cooperare Transfrontalieră Suceava (BRCT) și Autoritatea de Management din cadrul Ministerului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, fiind dedicat personalului din cadrul autorităților locale și regionale, instituțiilor publice și ONG-urilor din domeniile de intervenție ale programului (mediu și schimbări climatice, sănătate, educație, managementul frontierei) interesate în pregătirea de proiecte pentru cele două apeluri deschis

În Bucovina, la Cernăuți, a avut loc o sesiune de instruire pentru solicitanții programului „România – Ucraina 2021-2027”.

6 noiembrie 2023 | Categorie: Cernăuți

În Bucovina, la Cernăuți, a avut loc o sesiune de instruire pentru solicitanții programului „România – Ucraina 2021-2027”. Evenimentul a fost susținut de reprezentanți ai Oficiului Regional pentru Cooperare Transfrontalieră Suceava (România) cu sprijinul ARM Cernăuți.