24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Cât în Cernăuți există asemenea mlădițe de viță românească neamul românesc nu piere. Perle din grădina cu talente a Școlii Populare de Artă și Civilizație Românească din Cernăuți ”Ciprian Porumbescu”, pe scena Filarmonicii Regionale din Cernăuți, Formația Folclorică ”Perla” cu profesorii – Iurie Levcic, Ana-Maria Calancea, Natalia Demciucena

22 septembrie 2024 р. | Categorie: Cernăuți

Cât în  Cernăuți, în Bucovina istorică  există asemenea mlădițe de viță românească, neamul românesc nu piere! ”De la Putna la Boian, toți suntem de-același neam, de la Iași la Chișinău,  toți suntem din neamul meu – ”Doamne, păzește-mi Țara”

 

Românași din Ansamblul Folcloric ”Perla”, condus de Iurie Levcic, cu ”Glasuri de îngeri către Măicuța Domnului” au înălțat până la porțile cerului cântecul și dorul românesc pe scena Filarmonicii Regionale din Cernăuți, în spectacolul organizat de  Școala Populară de Artă, director Natalia Demcicena, printre mlădițele de viță românească din această formație artistică  strălucind steaua inestimabilei perle a cântecului popular românesc, fosta discipolă, consacrata artistă, profesoara Ana-Maria Calancea-Melnic, care ne-a dăruit cele mai frumoase cântece din grădina dorului românesc.

Excepționalul spectacol a început cu o rugăciune către Maica Domnului, înălțată de membrii Ansamblului ”Perla”,  o rugă pentru pace, interpretată cu glas îngeresc de Ana-Maria Calancea, continuând pe aceeași undă fascinantă cu cântece populare și patriotice din comoară folclorică a ”Perlei, cu vocile măiestre ale actualilor și foștilor discipoli ale inestimabilei ”Perle”.

Fascinant de frumos au cântat cele trei grații ale cântecului românesc din nordul istoric al Bucovinei cu talent de la Dumnezeu, cu voci inegalabile,  crescute în grădina dorului românesc a Școlii Populare de Artă –  consacratele interprete Ana-Maria Calancea-Melnic, Elena Patraucean, Anastasia Cudric,  care duc faima Bucovinei în lume. Încântător de duios a fost duetul Ana Maria Calancea și Anastasia Uncu.

Duminica sufletului românesc ne-a dăruit bucuria de a sesiza vocea măiastră a cunoscutei și îndrăgitei interprete Ala Caștelean, prezentă cu un imn păcii, a admira dansurile, suitele membrilor Ansamblului de dans ”Mugurel” din Pătrăuții de Sus, instructor Elena Pintescu, cântecele adorabililor vlăstari de viță românească de la Gimnaziul din Horecea ”Vector”, instructor Delia Rață, unde Ana-Maria e profesoară de engleză, prezenți cu directoarea Eugenia Facas, membrilor  Ansamblului ”Urmașii lui Ștefan” din Mahala, conducătoare artistică Elena Nandriș, cu un dans căzăcesc a continuat Ansamblului”Kolorit” de la Centrul Cultural din Roșa.

Dar cele mai  frenetice aplauze au răsunat în sala Filarmonicii Cernăuțene pentru formidabila cântăreață  cu glas îngeresc Ana-Maria Calancea-Melnic, profesoară la Școala Populară de Artă Cernăuți, cu rădăcini în Ținutul Herța. Fascinant de frumos,  Ana-Maria Calancea, prin vocea-i măiastră de o finețe rară, prin cele mai frumoase și expresive cântece, ne-a adus în suflete primăvara cu miracolul divinului, cu bucuria și speranța.

Cu pioase mesaje și florile recunoștinței pentru cântăreața Ana-Maria  Calancea-Melnic, dar și pentru mlădițele ”Perlei”, au urcat în scenă dna Eugenia Facas, directoarea Gimnaziului nr.1 ”Vector” din Cernăuți, și Vasile Bâcu, președintele Societății ”Mihai Eminescu”. Florile dăruite de admiratorii talentului săi inegalabil interpretei Ana-Maria au inundat cu finețea lor fascinantă scena Filarmonicii din Cernăuți. Cu ochii înlăcrimați de bucurie și-a admirat discipola în luminile efervescenței primului său recital, primul spectacol,îndrumătoarea vedetei, profesoara de română Elena Purici, care i-a îndrumat pașii în lumea muzicii, aducând-o, cu ani în urmă, de mânuță la Școala Populară de Artă.

Cu o ”Rugă pentru părinți”de Adrian Păunescu ne-a fascinat tânărul dăruit cu talent divin, Dmitru Paulencu din Voloca, proaspăt absolvent al Școlii de Artă - o stea ce strălucește efervescent pe bolta cântecului românesc din  Voloca.

Deși e încă foarte tânăr, dar deja e o adevărată vedetă a muzicii ușoare. A cucerit inimile îndrăgostiților de cântec și frumos fiind încă discipol al Școlii Populare de Artă Cernăuți, instruit de profesorul Iurie Levcic. A cules laurii mai multor concursuri și festivaluri naționale și internaționale.

”De la Putna la Boian, toți suntem de-același neam, de la Iași la Chișinău,  toți suntem din neamul meu – ”Doamne, păzește-mi Țara”, s-au rugat și au cântat îngerașii din  Formația Folclorică ”Perla” de la Școala Populară de Artă și Civilizație Românească ”Ciprian Porumbescu” din Cernăuți, pe scena Filarmonicii Regionale din Cernăuți, interpretând cu dragoste față de Neam și Țară piesa  ”Doamne, păzește-mi țara”,  dăruită de vestitul și îndrăgitul cântăreț Grigore Gherman cu rădăcini regățene și bucovinene.

Spectacolul ce ne-a fascinat, ne-a dezvăluit finețele cântecului românesc, tezaurul moștenit din străbuni, dragostea și dorul pe care-l purtăm în suflete cu mic și mare, regizat ingenios de dl Iurie Levcic,  a avut loc grație Departamentului pentru Românii de Pretutindeni.

Suntem siguri: cât în  Cernăuți, în Bucovina istorică  există asemenea mlădițe de viță românească, neamul românesc nu piere!

Felicia Nichita-Toma.