Ungurul Peter Magyar a declarat că aproximativ 100 de mii de maghiari din Transcarpatia sunt „fără drepturi fundamentale” - la limbă, la cultură ... Dar cei 500 mii de români din Ucraina vor avea ”drepturi fundamentale” dacă din 2027 din 34 de licee cu limba română de predare vor rămâne cu 4 ? Se întorc strămoșii în morminte !!!
Mai mult, stimați reprezentanți ai Guvernului României, DRP, comuna Ciudei merită să aibă o nouă Școală, dotată cu tehnică și utilaj modern, unde să învețe acesti vlăstari de viță românească care își iubesc Limba, portul popular, Tradițiile străbune și le păstrează cu sfințenie! Suntem martori la evenimentele culturale ce au loc aici, cred că le urmăriți și DV. dacă ne citiți! Să nu uităm că buruiana nu crește pe ogorul unde e îngrijit. Vă rugăm să susțineți Limba Română, Școlile, Liceele cu limba română de predare, ca să nu moară Neamul Românesc în vechea Dacie Străbună, pe aceste meleagură strămoșești.
********
Ungurul a vorbit despre „încălcarea drepturilor” maghiarilor din Transcarpatia și a subliniat că dorește să remedieze acest lucru.
Prim-ministrul ungar Peter Magyar a declarat că se presupune că o sută de mii de maghiari din regiunea Transcarpatia nu au drepturile fundamentale ale omului. El a numit situația cu minoritatea națională „specială”,scrie TSN ua..
El a spus acest lucru într-un interviu acordat publicației poloneze Rzeczpospolita.
Potrivit acestuia, fiecare țară are dreptul și datoria de a-și apăra integritatea teritorială și independența. Cu toate acestea, maghiarul și-a exprimat indignarea, spunând că în 2026, în Europa Centrală trăiește o minoritate care se presupune că „nu are drepturi fundamentale”.
„Este vorba despre dreptul la limbă, la cultură, la autonomie administrativă. În Transcarpatia, peste 100.000 de maghiari trăiesc fără drepturi fundamentale ale omului. Viața compatrioților noștri într-o țară care se află în stare de război de cinci ani este deja foarte dificilă”, a declarat premierul maghiar.
În același timp, el a subliniat că Budapesta este „gata să deschidă un nou capitol” în relațiile cu Kievul. În special, prin începerea negocierilor tehnice legate de maghiarii din Transcarpatia.
Potrivit acestuia, aceasta este o „condiție obligatorie” pentru ca Ungaria să fie de acord cu începerea negocierilor de aderare dintre UE și Ucraina.
„Primul capitol al negocierilor de aderare este, în cele din urmă, despre statul de drept și democrație. Dacă vrei să te alături familiei europene, trebuie să respecți aceste drepturi. Nu este ceva complicat sau complex”, a subliniat maghiarul.
*********
Dar românii din Ucraina vor avea ”drepturi fundamentale” dacă din 2027 din 34 de licee cu limba română de predare vor rămâne cu 4 ?
Chiar de-acum, din 2026, din acest an, unii directori de școli cu limba română de predare din ținut se grăbesc să execute ordinul Ministerului Învățământ și știință – la Crasna, de exemplu, veche vatră românească, începe, din septembrie curent, ucrainizarea Liceului ”Al. Ilschi” cu limba română de predare, edificiul principal al căruia a fost înălțat cu ani în ucrmă pe banii guvernului român ! Ce nedreptate ! Din septembrie va deveni bilngv – cu 2 clase în română și 1 în ucraineană. Așa suntem noi românii …trădători de Neam și Limbă ! Astfel începe ucrainizarea liceelor noastre cu limba română de predare.
Un exemplu în acest sens e Liceul bilingv din Mămăliga care e pe cale de ucrainizare completă - din peste 300 de elevi doar aproape 30 mai învață în clase cu limba română de predare !
E vorba că și pe Liceul din Voloca, veche vatră răzășească, înconjurată de sate românești ucrainizate, îl așteaptă aceeași soartă – să devină bilingv.
Iar dacă se ucrainizează școlile, se va ucrainiza și satul. Ne-a mai rămas ultima redută - bisericile, unde cuvântul lui Dumnezeu e rostit în limba strămoșilor.
Nu e glumă, e o situație catastrofală !!
Budapesta este „gata să deschidă un nou capitol”, dar România?
Desigur, în aceste cazuri nu sunt vinovați doar cei de la conducerile satelor noastre, școlilor, pedagogii.
Daca o școală aproape complet ucrainizată din Roșa, știe toată lumea - la comemorarea eroilor neamului la Biserica din Roșa, câteva profesoare ne-au povestit situația din școala ucrainizată, unde copiii nu cunosc româna, iar profesorii le predau în ucraineană, (au auzit și publicista Maria Toacă, și președintele Societății ”Golgota”, Vasile Rauț) a primit o finanțare de peste 200 000 de roni (aproximativ peste 40 mii de euro) din partea Departamentului pentru Românii de Pretutindeni pentru reparații, pe când cererea pentru acordarea finanțării procurării tehnicii, etc., a Liceului nr.1 cu limba română de predare din Comuna românească Ciudei - un adevărat leagăn al românității, a fost respinsă, dacă Gimnaziul din Roșa a primit finanțare din partea României, atunci și această școală românească din Ciudei urmează să fie susținută financiar. Oare nu e corect? Unde e dreptatea?
Liceul nr.1 din Ciudei e vechi, dar are suflet tânăr românesc, la fel precum românii din acească oază de românitate. Dacă Statul Român dorește să-și păstreze Copiii, să-i ocrotească, să păstreze limba română pentru urmași, ca românii din Ucraina să nu dispară, trebuie, în primul rând, să susțină fianciar aceste școli cu suflet românesc, nu pe cele aproape complet ucrainizate, căci, de altfel, la ce părinții să-și dea odraslele într-o școală veche românească, dacă au la dispoziție o școală care doar se numește ”românească”, unde procesul de învățământ se desfășoară în limba ucraineană, și încă renovată și dotată de România.
La fel e și cu bursele acordate de Statul român, care cheltuie în acest scop nu puțini bani, în școlile unde ”româna” e predată în limba ucraineană crește numărul elevilor care profită de cei 400 de euro.
La fel e și cu monografiile satelor. Facem proiecte de 15-20 mii de roni și sunt respinse. Nu e respinsă doar o simplă carte, ci o istorie a unei localități, a unui neam!
Se dau bani cu sacul cui și pentru ce? Doar la unele școli și unora!
De ce unor școli/licee cu limba română de predare li se dau sute de mii de lei, altora - ”0”. Oare în ele nu tot se învață a învăța în limba română?
Avem presă finanțată de DRP cu peste 40-60 mii de euro, care scriu că ”salvează limba română”. Oare cum și de când o tot ”salvează”?
Avem multe de spus… Și a sosit timpul, cât încă nu-i târziu…
Probabil, cei de la București sunt departe de noi, de Bucovina istorică, și de unde să afle, dacă toți tac...
Dar acum e despre Limbă, Neamul Românesc, care moare in Bucovina istorică, dar care încă n-a murit cu totul!
Mai mult, stimați reprezentanți ai Guvernului României, DRP, comuna Ciudei merită să aibă o nouă Școală, dotată cu tehnică și utilaj modern, unde să învețe acesti vlăstari de viță românească care își iubesc Limba, portul popular, Tradițiile străbune și le păstrează cu sfințenie! Suntem martori la evenimentele culturale ce au loc aici, cred că le urmăriți și DV. , dacă ne citiți! Să nu uităm că buruiana nu crește pe ogorul unde e îngrijit. Vă rugăm să susțineți Limba Română, Școlile, Liceele cu limba română de predare, ca să nu moară Neamul Românesc în vechea Dacie Străbună, pe aceste meleaguri strămoșești.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei , Cernăuți