
ROMÂNIA LA CERNĂUȚI: DIRIJORUL MARIUS SIRETEANU, ALĂTURI DE PIANIȘTII CORINA RĂDUCANU ȘI EUGEN DUMITRESCU, NE-AU DĂRUIT MAGIA MUZICII CARE UNEȘTE SUFLETE
Un public elevat, în mare parte românesc, s-a adunat în astă seară la Filarmonica din Cernăuți, la un concert de excepție. Zic despre public că e „elevat” pentru că e vorba de un concert simfonic, iar „românesc” – pentru că protagoniștii sunt renumiți artiști din România. Maestrul dirijor Marius Sireteanu, care a stat la pupitru în fața orchestrei simfonice a Filarmonicii cernăuțene, este cunoscut și ca virtuos violist, compozitor, dirijor și orchestrator. Parcursul său artistic include numeroase premii naționale și internaționale, fiind în prezent conferențiar universitar doctor la Universitatea Națională de Muzică din București. Pogorâtă parcă din epoca romantică a celebrilor compozitori, sub bagheta sa orchestra simfonică cernăuțeană a interpretat în premieră uvertura virtuoasă a operei „La cambiale di matrimonio” de Gioachino Rossini Simfonia nr. 11 în Fa minor pentru orchestră de coarde de Felix Mendelssohn. Impresionantă a fost evoluarea duetului Corina Răducanu – Eugen Dumitrescu, care s-au prezentat cu o premieră absolută: Concertul pentru pian la patru mâini și orchestră în Sib major de Giovanni Agostino Perotti (cadențe – Marius Sireteanu) și uvertura operei La Cambiale di matrimonio de Gioachino Rossini. Amintim că acest duet pianistic și-a câștigat o carieră academică și artistică de excepție, a fost aplaudat în săli de concert din Viena, Bruxelles, Toronto, Montreal, Stuttgart și alte orașe europene. Corina Răducanu – Eugen Dumitrescu sunt laureați ai numeroaselor premii naționale și internaționale, doctori în muzică ai Universității Naționale de Muzică din București. Nutrind o pasiune deosebită pentru promovarea muzicii clasice în întreaga lume, artiștii au o legătură de suflet aparte cu Școala de Arte din Ciudei, condusă de viorista Dana Cogut, primăria comunei aflându-se printre susținătorii spectacolului, alături de Consulatul General al României la Cernăuți și Administrația. Regională Militară. Printre spectatori am întâlnit admiratori fideli ai pianiștilor - un grup organizat din comuna Ciudei, familia lui Adrian Medvidi din Herța, soții Diana - Nicolae Costaș de la Horecea, prietenii românilor cernăuțeni Maria Calancea și Claudiu-Vlad Lehaci din Suceava. Cei pasionați de muzica clasică își pot prelungi plăcerea la al doilea concert care va avea loc mâine, 13 mai, la aceeași oră – 18:30, la Sala cu Orgă din Cernăuți. Alături de artiștii români vor evolua Corul Academic de Cameră al Filarmonicii și tenorul ucrainean Volodymyr Fisiuk. Programul include: Sept Chansonde Clement Marot, op. 15 de George Enescu în primă audiție și două lucrări de Gabriel Faure. Să ne bucurăm de aceste momente ce ne deschid porțile divinității, prilejuindu-ne plăcerea de a ne aplauda valorile naționale! (M.T.)
Меньше