
În primul rând, am mulțumit partenerilor români pentru sprijinul constant acordat regiunii Cernăuți
Am avut o întâlnire de lucru cu Directorul Executiv al Biroului Regional pentru Cooperare Transfrontalieră Suceava, Cesar Grozavu.
În primul rând, am mulțumit partenerilor români pentru sprijinul constant acordat regiunii Cernăuți în proiectele internaționale. De-a lungul anilor de cooperare, Biroul a devenit un partener de încredere pentru regiunea noastră, așadar este important să continuăm consolidarea cooperării.
În prezent, regiunea Cernăuți, împreună cu partenerii români, implementează o serie de proiecte în cadrul programelor Interreg NEXT „România - Ucraina” 2021-2027 și „Ungaria - Slovacia - România - Ucraina” 2021-2027. Bugetul total al acestora este de peste 14 milioane de euro.
Printre acestea se numără și proiectul „Identificarea pericolelor școlare și educație pentru dezastre locale” (SHIELD), care vizează pregătirea copiilor și tinerilor pentru acțiune în situații de urgență și formarea unei culturi a siguranței. Principalul executant al proiectului este ARM Cernăuți.
Sunt sigur că avem și mai multe inițiative comune în față. Pentru a îmbunătăți pregătirea pentru acestea, i-am sugerat domnului Grozavu să organizăm un forum comun pentru comunitățile bucovinene în această vară. O astfel de platformă ne va permite să împărtășim practici de succes, să implicăm mai activ comunitățile în programe internaționale și oportunități de granturi.
Pentru a consolida activitatea în această direcție, voi avea un consilier pe dezvoltare regională și cooperare transfrontalieră, care va coordona interacțiunea cu partenerii internaționali, va ajuta comunitățile în pregătirea proiectelor și va promova atragerea de resurse suplimentare pentru dezvoltarea regiunii.
Vă mulțumesc, Cesar Grozavu, pentru sprijinul acordat, parteneriatul fiabil și eficient.
Mergem mai departe.
Ruslan Osypenko, șeful ARM Cernăuți