
Interviu cu Samuel Anderson, misionar în cadrul Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din zilele din Urmă, biserică creștină cunoscută și ca biserica mormonă
Interviu realizat de Lucreția Berzintu
Mormonii sunt membrii unei mișcări religioase creștine apărute în secolul al XIX-lea în Statele Unite, cel mai cunoscut grup fiind Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă.
Religia a fost fondată de Joseph Smith în anii 1820–1830. El susținea că a avut revelații divine și că a descoperit o carte sacră – Cartea lui Mormon – care ar completa Biblia și ar relata istoria unor popoare antice din Americi.
Au peste 17 milioane de membri la nivel global.
Centrul principal este în Salt Lake City.
Întâmplător, am cunoscut la Iași pe misionarul Samuel Anderson și am inițiat realizarea unui interviu cu acesta pe care îl redau în continuare.
Lucreția Berzintu: - Ce te-a motivat să devii misionar în cadrul Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă?
- Samuel Anderson: Am vrut să devin misionar datorită bucuriei pe care am găsit-o prin Evanghelia lui Isus Hristos. Am văzut cum această Biserică a binecuvântat viețile altora și asta m-a determinat să doresc și eu să-i ajut pe alții să găsească această bucurie. Tatăl meu și fratele meu au slujit amândoi în misiune în SUA când erau mai tineri, iar faptul că am auzit cum misiunile lor le-au schimbat viața în bine m-a motivat și pe mine să devin misionar.
- A fost o alegere personală sau ai simțit și o presiune din partea comunității?
- Decizia mea de a pleca în misiune pentru biserica mea a fost una personală. Deși tinerii și tinerele sunt încurajați să plece în misiune în cadrul bisericii, aceasta trebuie să rămână totuși o decizie personală pentru ei, iar pentru mine a fost o decizie care a necesitat multă cugetare și rugăciune către Tatăl meu Ceresc. Vârsta minimă la care misionarii pot pleca în misiune este de 18 ani. Misionarii pot pleca în misiune până la vârsta de 25 de ani atât băieți cât și fetele.
- Cum arată o zi obișnuită pentru tine, aici, în România?
- Zilele noastre sunt foarte bine organizate. Noi, misionarii, ne începem dimineața cu rugăciune, exerciții fizice, micul dejun și pregătirea pentru activitățile zilei. Un aspect esențial al programului nostru este studiul personal al Sfintelor Scripturi, Biblia și Cartea lui Mormon; pentru a ne pregăti spiritual și a ne apropia de Dumnezeu, Isus Hristos și Duhul Sfânt.
Pe parcursul zilei ne dedicăm lucrării misionare, urmând îndemnul lui Isus Hristos de a merge și a învăța toate neamurile: „Duceţi-vă şi faceţi ucenici din toate neamurile, botezându-i în Numele Tatălui şi al Fiului, şi al Sfântului Duh. 20 Şi învăţaţi-i să păzească tot ce v-am poruncit. Şi iată că Eu sunt cu voi în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.” - (Matei 28:19). Lucrăm întotdeauna în echipe de câte doi și petrecem timp întâlnind oameni, vorbind despre Evanghelie, despre planul lui Dumnezeu și despre cum Îl putem urma pe Isus Hristos. Încercăm să-i ajutăm pe oameni să se apropie de Dumnezeu și să înțeleagă importanța legămintelor spirituale, inclusiv a botezului.
Pe lângă predicare, participăm la activități de slujire, îi sprijinim pe membrii Bisericii și încercăm să implicăm rugăciunea și Spiritul lui Dumnezeu în tot ceea ce facem. Seara ne încheiem activitățile, reflectăm asupra zilei și ne pregătim pentru ziua următoare.
De asemenea, avem o zi liberă pe săptămână pentru cumpărături, curățenie, spălatul hainelor, activități recreative și pentru a vorbi cu familiile noastre de acasă.
- Care a fost cel mai dificil moment din misiune până acum?
- Aș descrie cel mai greu moment din misiunea mea ca pe un proces. Aș spune că faptul de a fi departe de familie și de prieteni timp de doi ani a fost greu, dar înțeleg, de asemenea, cât de important este să-i ajut pe ceilalți să se apropie de Isus Hristos în acest timp, și de aceea, încerc să nu las dorul de familie să mă afecteze. Aceste momente sunt puse în balanță de relațiile cu oamenii pe care îi cunoaștem și prieteniile pe care le legăm cu cei pe care îi întâlnim.
- Dar cel mai frumos?
- Cel mai frumos moment din misiunea mea a fost să văd schimbarea mare a celor cărora le vorbesc despre Isus Hristos. Cele mai frumoase momente sunt atunci când vedem oameni care găsesc speranță, se apropie de Dumnezeu sau își întăresc relațiile de familie. Chiar și conversațiile simple pot deveni experiențe foarte semnificative.
- Ce aduce înplus Cartea lui Mormon față de Biblie?
- Noi credem că Biblia este cuvântul lui Dumnezeu și o prețuim foarte mult. Cartea lui Mormon nu înlocuiește Biblia, ci o completează. Cartea lui Mormon aduce o mărturie suplimentară a adevărului Domnului și Mântuitorului nostru Isus Hristos. Ea ne prezintă diverse experiențe ale unor popoare din vechime care au crezut în Iisus Hristos și care au trăit pe continentul american cu 600 de ani înainte de Hristos și până la 400 de ani după Hristos. Împreună, Biblia și Cartea lui Mormon ne întăresc înțelegerea despre iubirea lui Dumnezeu și despre Isus Hristos ca Salvator al nostru.
- Cum explici unui european diferența dintre credința voastră și alte confesiuni creștine?
- Cea mai mare diferență ar fi convingere că Dumnezeu continuă să-Și călăuzească Biserica prin slujitori aleși, numiți apostoli și profeți. Noi credem că Dumnezeu ne vorbește în continuare prin cei 12 apostoli și printr-un profet în viață, care ne oferă îndrumare, așa cum a făcut-o întotdeauna Dumnezeu, vorbind prin intermediul unui profet în viață.
- Ce înseamnă, concret, „revelația continuă” în credința voastră?
- Înseamnă că noi credem că Dumnezeu continuă să îi îndrume pe oameni și astăzi, la fel cum a făcut-o în vremurile biblice. Credem că El vorbește prin profeți, dar și prin inspirație personală. Suntem încurajați să ne rugăm, să căutăm adevărul și să dezvoltăm propria relație cu Dumnezeu.
„Revelația continuă” înseamnă că Dumnezeu ne poate vorbi și îndruma prin rugăciune și prin intermediul profeților.
- Cum îl percepeți pe Isus Hristos diferit față de alte biserici?
- Cred că nu există diferențe, cred că este important să ne concentrăm pe credința comună în Hristos și pe învățăturile Sale despre iubire, iertare și slujire. Pentru noi, Isus Hristos este Fiul lui Dumnezeu, Salvatorul lumii și centrul a tot ceea ce facem. Un accent important în credința noastră este faptul că, prin Isus Hristos, oamenii se pot schimba, vindeca și apropia de Dumnezeu și de ceilalți.
- Cum sunt primiți misionarii mormoni în România?
- În general, oamenii din România sunt foarte amabili și respectuoși. Mulți sunt curioși și deschiși la conversații, mai ales despre credință, familie și cultură. Dar într-adevăr se întâlnesc și oamenii care resping sau nu sunt interesați.
- Care sunt cele mai frecvente prejudecăți pe care le întâlnești?
- Uneori oamenii presupun că nu suntem creștini sau că nu studiem Biblia, alții cred că misionarii sunt obligați să slujească. De obicei, când oamenii ne cunosc personal și pun întrebări sincere, multe dintre aceste concepții greșite dispar.
- Ai simțit diferențe mari între mentalitatea din țara ta și cea din România?
- Există diferențe culturale, bineînțeles, dar am observat și multe asemănări. Românii pun mare preț pe familie, relații, ospitalitate și spiritualitate. Am învățat foarte multe din cultura românească și din bunătatea oamenilor de aici. Am avut ocazia să apreciez, de asemenea, credința puternică, curajul și tradiția poporului român. Este o țară cu o tradiție religioasă profundă, lucru pe care nu-l văd atât de profund în America.
- Cum reacționează oamenii când aud prima dată de mormoni?
- Reacțiile sunt diferite. Mulți oameni nu au auzit niciodată de Biserică. Când aud pentru prima dată, de obicei se întreabă de unde provine și dacă este o ramură a creștinismului. De multe ori oamenii sunt pur și simplu curioși și doresc să înțeleagă cine suntem și ce credem. Eu apreciez întrebările sincere pentru că ele creează oportunități pentru conversații autentice.
- De ce a existat poligamia în trecut și cum o explicați astăzi?
- Poligamia a fost practicată de unii membri ai Bisericii într-o perioadă scurtă din secolul al XIX-lea, iar această practică s-a încheiat oficial, acum mai bine de 130 de ani. Astăzi, Biserica învață clar, căsătoria este între un bărbat și o femeie.
Uneori oamenii ne asociază cu grupuri poligamiste, însă acele grupuri nu fac parte din Biserica lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă. Focusul nostru astăzi este pe întărirea familiilor, a credinței și a angajamentului în cadrul căsătoriei.
- Cum răspundeți criticilor care spun că religia voastră este „prea nouă”?
- Cel mai important lucru nu este cât de veche este o tradiție religioasă, ci dacă învățăturile ei îi apropie pe oameni de Dumnezeu și îi ajută să trăiască vieți mai bune.
Noi credem că acesta este aceeași biserică din vremurile Lui Isus Hristos și că aceasta a fost restaurată în vremurile noastre, iar milioane de membri din întreaga lume au găsit un scop în viață, speranță și credință prin acest mesaj.
- Există reguli stricte de viață — simți că acestea limitează libertatea personală?
- Eu văd standardele religioase mai degrabă ca pe o îndrumare decât ca pe o restricție. Fiecare persoană alege dacă dorește să le urmeze. Pentru mine, aceste principii aduc disciplină, pace și libertate față de obiceiuri dăunătoare.
Adevărata libertate nu înseamnă doar să poți alege orice, ci și să poți alege ceea ce duce la fericire și dezvoltare personală pe termen lung.
- Ce le-ai spune celor care vă consideră o sectă?
- Uneori religiile mai puțin cunoscute sunt etichetate rapid, dar dialogul și experiența personală creează de obicei mai multă înțelegere. I-aș invita să cunoască personal membri ai Bisericii și să afle direct despre credințele noastre, nu doar prin stereotipuri. Suntem creștini care încearcă să Îl urmeze pe Isus Hristos, să îi slujească pe ceilalți și să întărească familiile și comunitățile.
- Ce sacrifici personal pentru această misiune?
- Îmi sacrific doi ani din viață pentru a propovădui adevăratul cuvânt al lui Dumnezeu. Renunț la studii, la hobby-uri și la venituri, întrucât misionarii își finanțează singuri misiunile, această misiune este o muncă de voluntariat aşa că noi nu suntem plătiți pentru ceea ce facem.
- Cum vezi viitorul tău după încheierea misiunii?
- Vreau să merg la facultate. Să-mi găsesc un loc de muncă, să mă căsătoresc și să-mi întemeiez o familie. Îmi propun să mă îndrept spre un domeniu legat de afaceri, unde să-mi pot dedica timpul ajutându-i pe ceilalți.
- Ce ai învățat despre oameni în această perioadă?
- Am învățat să iubesc oamenii care sunt diferiți de mine. Am crescut în Utah, SUA, și am fost înconjurat de cultura cu care eram obișnuit dintotdeauna. Când m-am mutat în România la vârsta de 18 ani, am observat diferențele de cultură, tradiții, mâncăruri și modul de viață. Dar, în ultimul timp de când locuiesc aici, am învățat să iubesc acest nou mod de viață. Cultura și tradițiile pe care le-am descoperit vor avea întotdeauna un loc special în inima mea. Nu voi uita niciodată lucrurile pe care le-am învățat de la români despre credință și curaj.
- Crezi că ai fi fost aceeași persoană fără această experiență?
- Am devenit o persoană nouă. Am învățat să-i ajut pe ceilalți chiar și atunci când nu primeam nimic în schimbul eforturilor mele. Nu aș mai fi aceeași persoană care eram înainte de a veni în România. Modul meu de a gândi și de a acționa s-a transformat pe parcursul misiunii mele, datorită dragostei pe care am dezvoltat-o pentru poporul român, precum și datorită dragostei pe care am dezvoltat-o pentru Mântuitorul meu, Isus Hristos, și urmând exemplul Său. Misiunea m-a învățat să iubesc, să slujesc, să ajut, să îngrijesc, să învăț, să slujesc și, mai ales, să zâmbesc!
- Dacă ai avea un singur mesaj pentru români, care ar fi acela?
- Aș spune că cel mai important mesaj pe care fiecare român să-l cunoască este că misionarii nu se află aici, în România, pentru a distruge credința sau convingerile altora, ci, dimpotrivă, ne place să spunem că suntem aici pentru a împărtăși plinătatea Evangheliei lui Isus Hristos. Isus Hristos îi invită pe toți să vină și să vadă, așa că îmi place să fac același lucru. Aș invita pe toți să aibă inima deschisă și să găsească o ocazie de a se întâlni cu misionarii pentru a asculta mesajul nostru simplu și a veni la biserică pentru a simți iubirea lui Dumnezeu și a experimenta o schimbare în viața voastră. Promit tuturor celor care vor da o șansă acestui lucru că vor găsi pace și o mai bună înțelegere a Bisericii lui Isus Hristos a Sfinților din Zilele din Urmă.
Aș mai spune că, într-o lume cu multe diviziuni, avem mult mai multe lucruri în comun decât credem uneori. Bunătatea, credința în Dumnezeu și iubirea față de aproapele pot apropia oamenii indiferent de cultură sau religie.
Lucreția Berzintu, Iași, 10 mai 2026