24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Grație României, e posibil ca în vară, la Cernăuți, să nu mai ducem lipsă de energie electrică ! Reanimarea Târgului de Sânpetru in Cernăuți și reparații la Piața Sfânta Maria – despre ce a vorbit primarul Roman Kliciukși la conferința de presă. În această vară, intenționează să extindă o linie din România până la Cernăuți pentru a importa energie electrică.

7 mai 2026 р. | Categorie: Cernăuți

Grație României, e posibil ca în vară, la Cernăuți, să nu mai ducem lipsă de energie electrică ! Reanimarea Târgului de Sânpetru in Cernăuți și reparații la Piața Sfânta Maria – despre ce a vorbit primarul Roman Kliciukși la conferința de presă. În  această vară, intenționează să extindă o linie din România până la Cernăuți pentru a importa energie electrică.

 Potrivit lui Roman Kliciuk, nu a fost posibilă implementarea acestui proiect din 2022, însă, odată cu noua conducere a ARM, problema a fost avansată. Conform datelor preliminare, noua infrastructură va putea acoperi până la 30% din necesarul de energie electrică al regiunii.

Primarul orașului Cernăuți, Roman Kliciuk, a ținut o conferință de presă lunară tradițională. Șeful orașului, în special, a vorbit despre asistența militară, reparațiile scărilor din Piața Sfânta Maria, reanimarea Târgului de Sânpetru

Edilul Cernăuțiului a menționat că în aprilie Cernăuțiul a alocat 20,5 milioane de grivne pentru a sprijini armata. Orașul a ajutat brigăzile noastre și în timpul recentei călătorii a șefului ARM Cernăuți, Ruslan Osypenko, spre est, la militarii care luptă pe front.

„Sper ca împreună cu șeful administrației să mergem de mai multe ori. Asistența a fost pentru 10 Mavik-uri, pe care eu și prietenii mei le-am cumpărat și le-am predat”, a spus Roman Klichuk.

În  această vară, intenționează să extindă o linie din România până la Cernăuți pentru a importa energie electrică. Potrivit lui Roman Kliciuk, nu a fost posibilă implementarea acestui proiect din 2022, însă, odată cu noua conducere a ARM, problema a fost avansată. Conform datelor preliminare, noua infrastructură va putea acoperi până la 30% din necesarul de energie electrică al regiunii.

„Înțelegem că este într-adevăr mult. Dacă acest lucru s-ar fi făcut în 2024, nu am fi primit cheltuieli de sute de milioane de grivne ca bugetul orașului, al țării și al afacerilor private. Adică, dacă le monetizăm, acestea sunt sume uriașe. Dacă calculăm și câte afaceri s-au închis iarna, atunci este mult. Și de aceea este un proiect interesant”, a remarcat primarul.

În aprilie, Cernăuțiul a semnat un acord mult așteptat pentru achiziționarea a 34 de troleibuze noi - intenționează să le primească până la sfârșitul anului. Tot în acest an, orașul intenționează să reanimeze Târgul de Sânpetru, care a avut loc ultima dată înainte de invazia la scară largă.

Înainte de târg, vor să efectueze reparații cosmetice în zona din piață, precum și să modernizeze scările. O parte din lucrări va fi efectuată într-un timp scurt.

„Îl vom pune în ordine până atunci. Nu vorbim despre o renovare majoră, vorbim despre una cosmetică. Adică, este similar cu ceea ce am făcut pentru monumentul Șevcenko. A fost făcut literalmente în două săptămâni”, explică primarul.

În același timp, după iarnă, scările sunt într-o stare mult mai proastă - au nevoie de o renovare majoră, pentru care va fi elaborat acum un proiect separat. Cernăuțiul intenționează, de asemenea, să majoreze finanțarea pentru repararea drumurilor. Orașul se așteaptă să primească fonduri suplimentare de la bugetul de stat în cadrul programului de cofinanțare.

„Guvernul a convenit deja asupra unei sume alocate în întreaga țară, inclusiv pentru regiunea Cernăuți. Adică, prin intermediul acestui program, acest oraș va primi încă 100 de milioane. Ideea este ca fiecare persoană care alocă o anumită sumă acolo, condiționat vorbind 50 de milioane sau 200, iar guvernul o va dubla. Datorită faptului că 100 de milioane sunt incluse în bugetul nostru, ne așteptăm la aceeași sumă de fonduri”, a declarat primarul.

Datorită implementării proiectului liniei mici de import de energie electrică din Cernăuți, importul de energie electrică din România ar putea deveni posibil până la sfârșitul verii.

Acest lucru a fost declarat de primarul orașului Cernăuți, Roman Klichuk, în cadrul conferinței sale de presă.

„Îi mulțumesc șefului administrației militare regionale pentru intervenție, care a realizat foarte repede că vom avea o astfel de linie. Cred că până la sfârșitul verii vom avea deja importuri din România”, a spus primarul.

Potrivit primarului, vorbim despre o secțiune lungă de un kilometru între turnurile de electricitate din România și Cernăuți.

Zorile Bucovinei, Cernăuți