24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Nicolae Labiș, o figură emblematică a literaturii române, a fost omagiat la Cernăuți

7 mai 2026 р. | Categorie: Cernăuți

Nicolae Labiș, o figură emblematică a literaturii române, a fost omagiat la Cernăuți

Pe 6 mai 2026, Catedra de Filologie Română și Clasică a Universității din Cernăuți a fost gazda unei întâlniri de suflet, masa rotundă internațională „Nicolae Labiș – poetul tinereții eterne”. Acest eveniment cultural, organizat cu ocazia „Anului Nicolae Labiș” în România, a adunat laolaltă cadre didactice, cercetători, studenți și elevi din Ucraina și România, într-un dialog academic ce a celebrat genialitatea și profunzimea operei poetului.

Manifestarea a început cu un moment de reculegere și prelegerea decanului Facultății de Filologie, Yaroslav Redkva.

Cei prezenți au fost invitați să pătrundă în universul poetic al lui Nicolae Labiș printr-un moment artistic, o simfonie de emoții și talent, susținută de studenții Filoteia Bruja, Romina Iacobeț, Anastasia Muraru, Anastasia Sauca, alături de elevii Liceului nr.6 „Alexandru cel Bun”, Veaceslav Chiriac și Ecaterina Șocun.

Nicolae Labiș, o figură emblematică a literaturii române, a fost omagiat ca un deschizător de drumuri pentru lirismul anilor '60. Destinul său tragic, modernitatea viziunii sale și forța mesajului liric au fost evocate de conf. univ. Cristina Paladian, Nicolae Șapcă, Maria Toacă, Vasile Bâcu și Vasile Carlașciuc.

La omagierea memoriei lui Nicolae Labiș au fost prezenți și oaspeți din Suceava: prof. univ. Niculai Barbă, prof. univ. Sanda-Maria Ardeleanu și istoricul literar Ion Filipciuc, împreună cu reprezentanții Cenaclului Literar-Artistic „Nicolae Labiș” din Fălticeni, Constantin Bulboacă, Codrin Bența, Radu Bercea, Maria și Puiu Crețu, cărora le mulțumim pentru darurile frumoase oferite catedrei.

Oaspeții din România au încântat publicul cu un moment artistic emoționant prin vocea surorii poetului, care a recitat cu emoție poezia „Moartea căprioarei”, urmată de un recital din volumul „Lupta cu inerția”, susținut cu măiestrie de actorul Bogdan Amurăriței.

La eveniment au participat studenți ai Colegiului Pedagogic din Cernăuți, elevi ai Liceului nr.6 „Alexandru cel Bun” și Liceului „Gheorghe Asachi” din Herța, însoțiți de profesoarele Elena Apetri și Anca Bâcu.

Astfel, la Cernăuți, a fost celebrat nu doar un poet, ci o întreagă epocă de visare și inspirație, un omagiu adus unei voci ce va răsuna mereu în inima literaturii române.

Informează Zorile Bucovinei