24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg. Anton Gura, a publicat un apel în care spune că militarii sunt forțați să mănânce râme: totul despre scandalul înfometării luptătorilor brigăzii a 14-a. „Nu a fost mâncare timp de 17 zile”: soția unui soldat al Forțelor Armate ale Ucrainei de pe front a povestit detaliile scandalului. ”…situația se rezolvă. Soțul mi-a scris că a mâncat acum tot atât cât nu a mâncat în 8 luni.

25 aprilie 2026 р. | Categorie: Actualități

Au mâncat zăpadă, …râme și au slăbit 40 kg. Anton Gura, a publicat un apel în care spune că militarii sunt forțați să mănânce râme: totul despre scandalul înfometării luptătorilor brigăzii a 14-a. „Nu a fost mâncare timp de 17 zile”: soția unui soldat al Forțelor Armate ale Ucrainei de pe front a povestit detaliile scandalului. ”…situația se rezolvă. Soțul mi-a scris că a mâncat acum tot atât cât nu a mâncat în 8 luni. Mi-a scris astăzi (23 aprilie).
„Acum există un nou comandant, un comandant de brigadă. Ne-a sunat și ne-a spus că situația se rezolvă. Și într-adevăr se rezolvă. Soțul meu mi-a scris că a mâncat acum tot atât cât nu a mâncat în 8 luni. Mi-a scris astăzi (23 aprilie). Fostul comandant ne-a spus că a mers peste tot și a cerut ca băieților să li se dea mâncare, dar nu au primit. Poate că acum caută extremul. Băieții mănâncă acum puțin câte puțin, li s-a uscat stomacul, nu știu dacă vor avea mâncare mâine sau nu. Cred că o astfel de situație avea nevoie de publicitate. Ar trebui să existe o rotație, băieții au nevoie de tratament. Suntem recunoscători tuturor pentru publicitate. Ne contactează femeile ai căror soți sunt fără contact de 10 luni”, spune femeia.
„Nu a fost mâncare timp de 17 zile”: soția unui soldat al Forțelor Armate ale Ucrainei de pe front a povestit detaliile scandalului
Soția unui soldat care a fost alături de camarazii săi pe linia frontului mult timp fără mâncare, a vorbit deschis despre problema flagrantă.
Potrivit Anastasiei, acești soldați nu aveau o comunicare normală, altfel puteau primi sistematic colete de la rudele lor. Ea adaugă că problemele cu mâncarea la poziții au început în decembrie anul trecut.
„Când băieții au intrat în poziții, cântăreau peste 80-90 kg, iar acum au aproximativ 50. Nu sunt singurii, ne contactează alte femei (rudele acestor soldați - ed.). Se pare că problema este mult mai mare. Soțul meu mi-a spus că, de exemplu, li s-a dat mâncare, după care nu a mai fost mâncare timp de 15 zile. Apoi li s-a dat din nou mâncare, după care nu a mai fost mâncare timp de 10 zile. Cel mai lung timp petrecut fără mâncare a fost de 17 zile. Nu-i puteau auzi la radio sau nu voiau să-i audă. Spune că țipau, implorau că nu există mâncare, nu există apă”, spune femeia.
Apărătorii ucraineni au rămas mult timp pe poziții de luptă fără mâncare, acum situația este în curs de rezolvare / © TSN
Detalii despre povestea rezonantă care a avut loc pe poziții de luptă cu luptătorii ucraineni și la care Ministerul Apărării a reacționat deja au devenit cunoscute.
Zilele trecute, mai mulți utilizatori de social media au raportat că mai mulți soldați din Brigada 14, care erau atașați Brigăzii 30 și se află pe poziții, leșină deja din cauza lipsei de hrană și apă. O serie de utilizatori au distribuit fotografii cu acești soldați epuizați. Mii de ucraineni au reacționat la situație și au lăsat diverse comentarii pe rețelele de socializare.
Unul dintre activiști, Anton Gura, a publicat un apel adresat lui, în care spune că militarii sunt forțați să mănânce râme.
Trei luni petrecute pe linia frontului: militarii au vorbit deschis despre situația de pe front.
După cum s-a dovedit, rudele unora dintre acești militari au înregistrat și au postat un apel video pe Internet cu o cerere de a-i salva pe oamenii lor.
Soția unuia dintre acești militari, Anastasia S., a declarat într-un comentariu pentru TSN.ua: „Băieții au mers pe poziții. Soțul meu luptă din 26 februarie 2022, este în poziție de a noua lună, ceilalți sunt și ei de 9, 10, 12 luni.”
Soldați care nu au avut mâncare de mult timp pe linia frontului / Foto: rețele sociale
Potrivit Anastasiei, acești soldați nu aveau o comunicare normală, altfel puteau primi sistematic colete de la rudele lor. Ea adaugă că problemele cu mâncarea la poziții au început în decembrie anul trecut.
„Când băieții au intrat în poziții, cântăreau peste 80-90 kg, iar acum au aproximativ 50. Nu sunt singurii, ne contactează alte femei (rudele acestor soldați - ed.). Se pare că problema este mult mai mare. Soțul meu mi-a spus că, de exemplu, li s-a dat mâncare, după care nu a mai fost mâncare timp de 15 zile. Apoi li s-a dat din nou mâncare, după care nu a mai fost mâncare timp de 10 zile. Cel mai lung timp petrecut fără mâncare a fost de 17 zile. Nu-i puteau auzi la radio sau nu voiau să-i audă. Spune că țipau, implorau că nu există mâncare, nu există apă”, spune femeia.
În plus, ea îl citează pe soțul ei, care a fost surprins că mâncarea și apa erau livrate în cea mai proastă poziție. „Totul era livrat acolo, dar nu și nouă”, relatează Anastasia. În același timp, ea adaugă că băieții din poziții trebuiau să bea apă de ploaie și să mănânce zăpadă, dar nu confirmă informațiile activiștilor conform cărora soldații trebuiau să mănânce râme.
„Bărbații nu ne-au spus despre asta. Fiecare bărbat vrea ca soția lui să fie liniștită”, spune Anastasia.
În același timp, ea clarifică și subliniază că, după ce a început mediatizarea, situația se îmbunătățește.
„Acum există un nou comandant, un comandant de brigadă. Ne-a sunat și ne-a spus că situația se rezolvă. Și într-adevăr se rezolvă. Soțul meu mi-a scris că a mâncat acum tot atât cât nu a mâncat în 8 luni. Mi-a scris astăzi (23 aprilie). Fostul comandant ne-a spus că a mers peste tot și a cerut ca băieților să li se dea mâncare, dar nu au primit. Poate că acum caută extremul. Băieții mănâncă acum puțin câte puțin, li s-a uscat stomacul, nu știu dacă vor avea mâncare mâine sau nu. Cred că o astfel de situație avea nevoie de publicitate. Ar trebui să existe o rotație, băieții au nevoie de tratament. Suntem recunoscători tuturor pentru publicitate. Ne contactează femeile ai căror soți sunt fără contact de 10 luni”, spune femeia.
Ea clarifică faptul că a făcut apeluri la Ministerul Apărării.
Război în Ucraina: Ministerul Apărării a menționat că rezolvă situația cu alimente în poziții
Departamentul însuși a reacționat la această situație zilele trecute. Ministerul Apărării din Ucraina a relatat pe pagina sa oficială de pe rețeaua de socializare: „Comandanții relevanți au atras atenția asupra acestei situații. Comandantul brigăzii a 14-a a preluat controlul asupra acestei probleme. În ciuda logisticii complicate, se încearcă rezolvarea problemei asigurării băieților și a înlocuirii lor. Astfel de situații nu ar trebui să se întâmple, dar situația pe diferite fronturi poate fi destul de critică. Comandamentul brigăzii și al corpului de armată este în contact cu familiile acestora.”
Noul comandant al brigăzii 14, în care au fost expuse probleme cu aprovizionarea după publicarea fotografiilor cu luptători înfometați, colonelul Taras Maksimov, a purtat o conversație online cu soldații aflați în poziții în apropiere de Kupyansk. Soldaților li s-a spus că li s-au livrat deja colete cu mâncare și tot ce le trebuia.
Acest lucru a fost relatat de serviciul de presă al brigăzii 14 mecanizate separate, numită după Prințul Roman cel Mare.
Soldații au remarcat că au nevoie de ceva timp pentru a-și recăpăta puterile.
„Acum, cred că totul se va îmbunătăți. Cu ajutorul dumneavoastră și al întregii echipe, vom nivela situația, vom face înlocuiri. Voi face totul, mă cunoașteți. Sunt atent la comandantul companiei, nu tăceți, nu vă ascundeți. Dacă există probleme, contactați-mă imediat direct”, a spus Taras Maksimov.
Reacția comandamentului la incidentul scandalos
Grupul de Forțe Întrunite a reacționat la situație prin securizarea pozițiilor luptătorilor Brigăzii 14 Pușcași Motorizați. Aceștia au declarat că aceasta este o „rușine administrativă teribilă”.
Se subliniază faptul că problemele legate de logistică și condițiile din poziții sunt rezultatul unor decizii administrative pe termen lung, în ciuda rapoartelor anterioare despre situația presupus controlată. Acestea acoperă activitatea dronelor, sistemul de înfrângere a inamicului și impactul acestuia asupra logisticii și spațiului nostru aerian, precum și lipsa resurselor pentru contramăsuri eficiente.
„Aceste probleme nu trec neobservate - sunt ridicate în mod regulat în rapoartele Comandamentului Forțelor Întrunite. În paralel, se lucrează pentru rezolvarea lor. Nu stăm deoparte. Reprezentanții Comandamentului lucrează constant cu corpurile și brigăzile: ajutând la construirea sistemului BfS, la stabilirea recunoașterii și planificării, la îmbunătățirea furnizării de drone și complexe robotice terestre, în special pentru nevoile logistice. Această activitate se desfășoară în toate corpurile din direcție”, a raportat armata.

Apărătorii din brigada a 14-a pușcași motorizați, dintre care unii se află pe poziții de aproape un an, au mâncat zăpadă, au băut apă de ploaie și au leșinat de foame. Rudele lor și ucrainenii au rupt tăcerea pentru a-i salva pe luptători.

Soldații Brigăzii a 14-a Infanterie epuizați de sete și foame / © TSN

Soldații Brigăzii a 14-a Mecanizată Separată, care apără Ucraina în direcția Kupiansk, s-au aflat într-o situație critică din cauza lipsei prelungite de hrană și apă. Fotografiile cu soldați epuizați și slăbiți au șocat internetul. Ministerul Apărării și Statul Major General al Forțelor Armate ale Ucrainei au reacționat deja la situație, anunțând schimbări de personal și livrarea de alimente apărătorilor.

Citiți totul despre scandalul cu înfometarea soldaților Brigăzii 14 Infanterie pe TSN.ua.

Soldații Brigăzii 14 Pușcași Motorizați fără hrană și apă — Rețelele de socializare au tras un semnal de alarmă

Cu o zi înainte, pe rețelele de socializare au apărut imagini cu soldați ucraineni din Brigada 14 Pușcași Motorizați, care păreau critic epuizați. Autorul uneia dintre aceste postări, un utilizator Threads cu porecla I.Petrovna_, a declarat că soldații Batalionului 2 Mecanizat al Brigăzii 14 Pușcași Motorizați, care fac parte temporar dintr-o altă unitate, nu primesc suficient sprijin, iar comandamentul nu răspunde la problemă.

„Prieteni, publicitate maximă! Brigada 14, Batalionul 2 Mecanizat, este repartizată Brigăzii 30 a Batalionului 2. Băieții sunt pe poziții fără mâncare și apă! Comandamentul nu răspunde. Soldații își pierd cunoștința din cauza foamei, beau apă de ploaie. Există, de asemenea, probleme de comunicare. «Vă rog să distribuiți aceste fotografii», se arată în postare.

Zorile Bucovinei cu referire la TSN ua. Ucrainska, Pravda, Evropeiska Pravda