24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Apărătorii Ucrainei – mor de foame ! Epuizarea din cauza foametei a luptătorilor Brigăzii 14 Pușcași Motorizați: foștii comandanți demiși. Nu demiși, trebuie pedepsiți, ținuți înfometați!! Potrivit rudelor, militarii se află într-o situație extrem de dificilă de 8 luni - în mod sistematic nu există hrană și apă potabilă la poziții

24 aprilie 2026 р. | Categorie: Actualități

Apărătorii Ucrainei – mor de foame ! Epuizarea din cauza foametei a luptătorilor Brigăzii 14 Pușcași Motorizați: foștii comandanți demiși. Nu demiși, trebuie pedepsiți, ținuți înfometați!! Potrivit rudelor, militarii se află într-o situație extrem de dificilă de 8 luni - în mod sistematic nu există hrană și apă potabilă la poziții
Conducerea anterioară a Brigăzii 14 Pușcași Motorizați a făcut calcule greșite care au dus la înfometarea personalului și pierderea posturilor. O anchetă internă este în curs de finalizare, materialele sunt pregătite pentru transfer către organele de drept.
Pierderea pozițiilor și calcule greșite în furnizarea de soldați: Statul Major General a anunțat căci comandanții brigăzii a 14-a și ai corpului a 10-a au fost demiși.
Statul Major General a anunțat demiterea comandanților brigăzii a 14-a și ai corpului a 10-a din cauza ascunderii stării reale de pe front, pierderii pozițiilor și calculelor greșite în furnizarea de soldați.
Sursa: Statul Major General pe rețelele de socializare
Anunțul deciziilor de personal a apărut după ce informațiile despre furnizarea deficitară a soldaților Brigăzii 14 Ombre, care se află pe direcția Harkov și sunt lăsați sistematic fără hrană și apă, au devenit publice cu o zi înainte, însă Statul Major General spune că comandantul brigăzii și comandantul corpului de armată au fost demiși anterior.
Detalii: Statul Major General a menționat că atacurile rusești asupra punctelor de trecere a râului Oskil au complicat semnificativ logistica în zona orașului Kupiansk. În prezent, logistica trupelor ucrainene în această zonă este asigurată cu ajutorul ambarcațiunilor și dronelor grele.
„În aceste condiții dificile, se acordă o atenție deosebită furnizării militarilor noștri care îndeplinesc sarcini pe linia frontului”, asigură Statul Major General.
În același timp, aceștia au adăugat că fosta comandă a brigăzii 14 mecanizate separate a ascuns starea reală de fapt, a pierdut un anumit număr de poziții și a făcut „o serie de calcule greșite în ceea ce privește furnizarea de personal militar” - în special, a existat o problemă cu aprovizionarea cu alimente a uneia dintre pozițiile brigăzii.
„Pentru a corecta situația, au fost luate o serie de decizii de personal. În special, comandantul brigăzii 14 mecanizate a fost demis din funcție, comandantul corpului 10 armată a fost demis din funcție și numit cu o retrogradare. Colonelul Taras Maksimov a fost numit comandantul brigăzii 14 mecanizate, iar generalul de brigadă Artem Bogomolov a condus corpul 10 armată”, se arată în raport.
Statul Major General a adăugat, de asemenea, comisia completă a Forțelor Terestre desfășoară o anchetă cu privire la rezultatele încălcărilor identificate.
„În prezent, este în curs de finalizare o anchetă internă privind oficialii Brigăzii a 14-a, pe baza rezultatelor căreia se vor lua decizii manageriale adecvate, iar materialele anchetei vor fi trimise organelor de drept pentru a oferi evaluări juridice corespunzătoare”, a subliniat Statul Major General.
De asemenea, aceștia au asigurat că noul comandament al brigăzii și corpului „ia toate măsurile posibile pentru a normaliza situația și a stabili asigurarea personalului militar pe pozițiile de luptă”.
În plus, potrivit Statului Major General, comandantul-șef al Forțelor Armate ale Ucrainei, Oleksandr Syrskyi, a instruit comandantul grupării de forțe comune, generalul-maior Mykhailo Drapatom, sub a cărui comandă se află Corpul 10 Armată, să efectueze verificări privind asigurarea completă a personalului militar care îndeplinește sarcini pe linia frontului.
„Trebuie menționat că un alt transport de alimente a fost livrat recent la poziția Brigăzii a 14-a. Dacă vor fi prezente condiții favorabile, soldații noștri vor fi evacuați imediat”, a raportat Statul Major General.
Adăugat: Potrivit Ukrainska Pravda din cadrul Forțelor de Apărare, retrogradarea fostului comandant al Corpului 10, generalul de brigadă Serhii Perets, constă în transferul său în funcția de șef de stat major al Comandamentului Operațional „Est”. Acesta va trece la comanda generalului-maior Nikoliuk, care a condus recent acest OK. Componența OK „Est” include corpurile 3, 9, 11 armată și o serie de TCK-uri și societăți mixte din regiunea Donețk.
Ulterior, interlocutorul Ministerului Apărării ucrainean de la Statul Major General a remarcat că demiterea comandantului Corpului 10 și a comandantului de brigadă al Brigăzii 14 nu a fost direct legată de publicarea fotografiilor soldaților emaciați de foame - s-a întâmplat cu câteva zile înainte ca aceste fotografii să devină cunoscute. Potrivit acestuia, în general, demiterea atât a comandantului corpului, cât și a comandantului de brigadă este o consecință a deficiențelor identificate în activitatea lor.
În același timp, merită menționat faptul că anunțul Statului Major General privind schimbările de personal a apărut în dimineața zilei de 24 aprilie - la o zi după ce mai multe instituții media au scris despre situația flagrantă legată de furnizarea Brigăzii a 14-a.
Context:
Cu o zi înainte, situația din jurul soldaților Brigăzii a 14-a a Batalionului 2 Mecanizat al Forțelor Armate ale Ucrainei, care servesc în direcția Harkov, a căpătat publicitate pe internet. Potrivit rudelor, militarii se află într-o situație extrem de dificilă de 8 luni - în mod sistematic nu există hrană și apă potabilă la poziții.


Zorile Bucovinei, Cernăuți, cu referire la TSN, Ukrainska pravda, 24.04.2026

Втрата позицій і прорахунки в забезпеченні бійців: Генштаб заявив, що командирів 14-ї бригади та 10 корпусу звільнили

Ірина Балачук, Ольга Кириленко — 24 квітня, 07:26

Втрата позицій і прорахунки в забезпеченні бійців: Генштаб заявив, що командирів 14-ї бригади та 10 корпусу звільнили

Бійці 14-ї бригади, які не отримують нормальне забезпечення. Колаж "УП.Життя"

89653


Генштаб заявив про звільнення командирів 14-ї бригади та 10 корпусу через приховування реального стану справ на фронті, втрату позицій і прорахунки в забезпеченні бійців.


Джерело: Генштаб у соцмережах


Повідомлення про кадрові рішення з'явилося після того, як напередодні набула розголосу інформація про погане забезпечення бійців 14-ї омбр, які перебувають на Харківському напрямку і систематично залишаються без їжі і води, однак у Генштабі кажуть, що комбрига і комкорпусу звільнили раніше.


Деталі: У Генштабі зазначили, що російські удари по переправах через річку Оскіл суттєво ускладнили логістику у районі міста Куп'янськ. Наразі логістика українських військ на цій ділянці забезпечується за допомогою плавзасобів та важких БпЛА.


"У цих складних умовах особлива увага приділяється забезпеченню наших військовослужбовців, які виконують завдання на передньому краї", – запевняють у Генштабі.


РЕКЛАМА:

Play Video

Водночас там додали, що попереднє командування 14 окремої механізованої бригади приховувало реальний стан справ, втратило певну кількість позицій та допустило "низку прорахунків щодо забезпечення військовослужбовців" – зокрема, була проблема з постачанням продовольства на одну з позицій бригади.


"З метою виправлення ситуації прийнято низку кадрових рішень. Зокрема, усунуто з посади командира 14 омбр, звільнено з посади та призначено з пониженням командира 10 армійського корпусу. Командиром 14 омбр призначено полковника Тараса Максімова, а 10 армійський корпус очолив бригадний генерал Артем Богомолов", – йдеться в повідомленні.


У Генштабі також додали, що комплексна комісія Сухопутних військ проводить розслідування за результатами виявлених порушень.


"На даний час завершується службове розслідування щодо посадових осіб 14 омбр, за результатами якого будуть прийняті відповідні управлінські рішення, а матеріали розслідування будуть направлені до правоохоронних органів для надання відповідних правових оцінок", – наголосили в Генштабі.


Там також запевнили, що нове командування бригади та корпусу "вживає всіх можливих заходів для нормалізації ситуації та налагодження забезпечення військовослужбовців на бойових позиціях".


Крім того, за повідомленням Генштабу, головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський доручив командувачу угруповання об'єднаних сил генерал-майору Михайлу Драпатому, у чиєму підпорядкуванні перебуває 10 армійській корпус, провести перевірки всебічного забезпечення військовослужбовців, які виконують завдання на передньому краї.


"Слід зазначити, що нещодавно на позицію військовослужбовців 14 омбр доставлено черговий вантаж з продовольством. За наявності сприятливих умов, буде здійснена негайна евакуація наших воїнів", – повідомили в Генштабі.


Доповнено: За даними "Української правди" в Силах оборони, пониження колишнього командира 10-го корпусу, бригадного генерала Сергія Перця полягає в переведені на посаду начальника штабу Оперативного командування "Схід". Він піде в команду генерал-майора Ніколюка, який нещодавно очолив це ОК. До складу ОК "Схід" входять 3, 9, 11 армійські корпуси і ряд ТЦК та СП Донеччини.


Пізніше співрозмовник УП у Генштабі зазначив, що зняття командира 10-го корпусу та комбрига 14-ї бригади безпосередньо не пов'язане з публікацією фотографій худих від голоду бійців – це відбулося за кілька днів до того, як про ці фото стало відомо. За його словами, загалом зняття як комкорпусу, так і комбрига є наслідком виявлених недоліків у їхній роботі.


Водночас варто зазначити, що повідомлення Генштабу про кадрові зміни з'явилося рано вранці 24 квітня – на наступний день після того, як низка ЗМІ написали про кричущу ситуацію з забезпеченням у 14-й омбр.


Передісторія:


Напередодні у мережі набрала розголосу ситуація довкола бійців 14-ї бригади 2-го механізованого батальйону ЗСУ, які служать на Харківському напрямку. За словами рідних, військові вже впродовж 8 місяців перебувають у вкрай складному становищі – на позиціях систематично немає їжі та питної води.