24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Știri din Cernăuți. Mobilizare în Bucovina: șeful ARM, Ruslan Osypenko, a anunțat mai multe centre de recrutare și sfârșitul „busificării”

24 aprilie 2026 р. | Categorie: Actualități

Știri din Cernăuți. Mobilizare în Bucovina: șeful ARM, Ruslan Osypenko, a anunțat mai multe centre de recrutare și sfârșitul „busificării”

Conform unui deputat din Rada Supremă, numărul lucrătorilor care activează la centrele de recrutare din Ucraina depășește 500 mii de militari profesioniști. Astfel, dacă ar fi înrolați,  armata ucraineană  n-ar duce lipsă de cadre, nu ar avea nevoie să ”vâneze” cu forța tineri fără experiență !! La fel și poliția care ne apără…, pentru care sunt cumpărate mași scumpe străine de marcă, în timp ce militarii pe front duc lipsă de transport, ar putea apăra și ea Ucraina de dușmani, nu doar să prindă cu forța oameni simpli și să-i trimită în prima linie. N-am avea nevoie de centre de mobilizare…

Procesul de mobilizare din Bucovina este planificat să fie adus la un nivel calitativ superior. În special, pentru a crește numărul de centre de recrutare care vor atrage oameni motivați în armată. Și, de asemenea, pentru a îmbunătăți pregătirea profesională a soldaților. În același timp, nu ar trebui să existe încălcări ale legislației în cadrul așa-numitei busificări, deoarece aceasta subminează imaginea armatei.

 
Acest lucru a fost declarat la 23 aprilie, la o conferință de presă dedicată celor 100  de zile de mandat de către șeful ARM Cernăuți, Ruslan Osypenko.
 
Acest lucru a fost declarat la 23 aprilie, la o conferință de presă dedicată celor 100  de zile de mandat de către șeful ARM Cernăuți, Ruslan Osypenko.

Întrebat de presă dacă se va schimba ceva în regiune în ceea ce privește procesele de mobilizare, Ruslan Osypenko a remarcat:
„Războiul continuă, iar misiunile de luptă trebuie îndeplinite. Planul rămâne, așa cum era, regulat. Dar există anumite abordări ale procesului de mobilizare. Vedeți, comanda Forțelor Terestre a adoptat o decizie de personal pentru a schimba aproape întreaga conducere a centrelor de recrutare teritoriale.
Acum, un ofițer de luptă a preluat funcția de șef interimar al CCC regional, cunoaște foarte bine regiunea, a lucrat sub conducerea șefului anterior. Am avut o întâlnire de lucru, am convenit asupra unui anumit plan de acțiune.
 
M-am concentrat pe încălcările anumitor norme legale. Pentru că acest lucru subminează imaginea armatei și vedeți ce atitudine au oamenii față de aceste procese. Dar trebuie să înțelegem că datoria noastră este să ne refacem „brigăzi de luptă care execută misiuni de luptă”, a spus oficialul.
” Acum vreau să trec la un proces de calitate - acesta este creșterea numărului de centre de recrutare, unde vor exista mai mulți oameni motivați. Aceasta va fi o atitudine mai profesională față de instruirea soldaților.”
În plus, R. Osypenko a anunțat că Brigada 107 Separată de Apărare Teritorială va fi condusă de un nou comandant.
 
„Acesta este un fost comandant de batalion, este localnic, este orientat spre băieți. Am adunat caracteristici despre el, este un profesionist în domeniul său, toată lumea vorbește foarte bine despre el. În prezent, urmează cursuri de comandant de brigadă. Deci, cred că și această brigadă va fi dotată cu soldați puternici”, a spus Ruslan Osypenko.

Conform unui deputat din Rada Supremă, numărul lucrătorilor care activează la centrele de recrutare din Ucraina depășește 500 mii de militari profesioniști. Astfel, dacă ar fi înrolați,  armata ucraineană  n-ar duce lipsă de cadre, nu ar avea nevoie să ”vâneze” cu forța tineri fără experiență !! La fel și poliția care ne apără…, pentru care sunt cumpărate mași scumpe străine de marcă, în timp ce militarii pe front duc lipsă de transport, ar putea apăra și ea Ucraina de dușmani, nu doar să prindă cu forța oameni simpli și să- trimită în prima linie. N-am avea nevoie de centre de mobilizare…

Procesul de mobilizare din Bucovina este planificat să fie adus la un nivel calitativ superior. În special, pentru a crește numărul de centre de recrutare care vor atrage oameni motivați în armată. Și, de asemenea, pentru a îmbunătăți pregătirea profesională a soldaților. În același timp, nu ar trebui să existe încălcări ale legislației în cadrul așa-numitei busificări, deoarece aceasta subminează imaginea armatei.

Informează Zorile Bucovinei, Cernăuți