
Petrolul rusesc începe să sosească în Slovacia
Ministrul slovac al Economiei, Denisa Sakova. Fotografie de pe Facebook
Livrarea de petrol rusesc către Slovacia prin conducta petrolieră Drujba, care a fost suspendată timp de aproape 3 luni, a fost reluată la ora 2:00 pe 23 aprilie.
Sursa: „European Pravda” cu referire la publicația slovacă Aktuality
Ministrul slovac al Economiei, Denisa Sakova, a declarat direct: „În prezent, petrolul este recepționat conform planului convenit.”
Detalii: Publicația amintește că partea ucraineană trebuia să furnizeze acest plan companiei petroliere slovace Transpetrol miercuri, 22 aprilie.
Context:
Pe 22 aprilie, Ungaria a confirmat reluarea tranzitului de petrol rusesc prin Drujba. Reluarea livrărilor de petrol prin Drujba a fost o condiție impusă de Ungaria și Slovacia pentru aprobarea unui împrumut de 90 de miliarde de euro din partea UE către Ucraina. Procedura de aprobare scrisă a început pe 22 aprilie și urmează să se încheie pe 23 aprilie.
Aceeași procedură scrisă implică aprobarea celui de-al 20-lea pachet de sancțiuni UE împotriva Rusiei, care nu a reușit să fie adoptat pe 24 februarie din cauza vetoului Ungariei și Slovaciei.
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a salutat deblocarea procedurii de aprobare a împrumutului de 90 de miliarde de euro și a celui de-al 20-lea pachet de sancțiuni UE împotriva Rusiei, subliniind că se așteaptă ca acordurile să fie implementate prompt.
Zorile Bucovinei, Cernăuți, cu referirela Ukrainska pravda, TSN ua