Traficul prin Hormuz se blochează după ce SUA confiscă o navă iraniană. Iranul a anunțat reînnoirea blocadei Strâmtorii Hormuz, deoarece SUA a refuzat să ridice blocada navală a porturilor iraniene din Golful Persic.
Traficul prin Hormuz se
blochează după ce SUA confiscă o navă iraniană. Iranul a anunțat reînnoirea
blocadei Strâmtorii Hormuz, deoarece SUA a refuzat să ridice blocada navală a
porturilor iraniene din Golful Persic.
Foto: Getty Images
Traficul comercial prin
Strâmtoarea Hormuz aproape s-a oprit luni, după o deschidere scurtă și haotică
în weekend, care s-a încheiat cu prima confiscare a unei nave iraniene de către
Statele Unite.
Acest lucru este relatat
de Bloomberg.
În cele șapte săptămâni
ale războiului din Golful Persic, trecerea navelor prin această cale navigabilă
a fost redusă la minimum, pe măsură ce Iranul își înăsprește controlul ca
răspuns la atacurile americane și israeliene.
Vineri, părea că această
paralizie se apropia de sfârșit: Iranul și SUA au anunțat deschiderea
strâmtorii, ceea ce a cauzat scăderea prețurilor petrolului și grăbirea navelor
către trecere, dar situația a scăpat rapid de sub control.
Duminică, Marina SUA a
confiscat o navă de marfă iraniană în apele din largul portului iranian Jask
din Golful Oman, în timp ce se îndrepta spre Strâmtoarea Hormuz.
A fost prima astfel de
mișcare sub actuala blocadă a SUA, ridicând miza pentru armatorii care operează
în regiune și lărgind zona considerată riscantă pentru trecere.
Ca răspuns, prețurile de
referință ale petrolului au crescut pe măsură ce criza istorică a
aprovizionării a început să pară mai prelungită.
Unul dintre petrolierele
de pe rută este Nova Crest, care se află acum la sud de insula Larak și iese
din Strâmtoarea Hormuz în Golful Oman.
Nava este sancționată de
Regatul Unit, Uniunea Europeană și Elveția pentru implicarea sa în comerțul cu
petrol rusesc. Aceasta menționează Khor Fakkan din Emiratele Arabe Unite ca
destinație.
Vă reamintim:
Iranul a anunțat
reînnoirea blocadei Strâmtorii Hormuz, deoarece SUA a refuzat să ridice blocada
navală a porturilor iraniene din Golful Persic.
Ambacările Corpului
Gărzilor Revoluționare Islamice au deschis focul asupra unei nave petroliere în
apropierea Strâmtorii Hormuz.
Pe 19 aprilie,
președintele SUA, Donald Trump, a trimis reprezentanți la Islamabad (Pakistan)
pentru a participa la negocierile privind Iranul. Potrivit acestuia, Republica
Islamică a încălcat ieri acordul de încetare a focului, tragând asupra unei
nave franceze și a unei nave din Marea Britanie.
Cu toate acestea, pe 20
aprilie, șeful Casei Albe a declarat că armata americană a confiscat o navă
iraniană atunci când aceasta a încercat să spargă blocada americană din Golful
Oman.
Zorile Bucovinei,
Cernăuți,cu referire la TSN, Ukrainska pravda