
Știri din Cernăuți. Bucovina l-a întâmpinat pe tânărul din Mihalcea, Gheorghe Cornuța, eliberat din captivitatea rusă
Sergentul Gheorghe Cornuța, eliberat din captivitate, a fost întâmpinat în Bucovina.
Soldatul a fost întâmpinat de întreaga comunitate a satului Mihalcia cu pâine, flori și lacrimi de bucurie.
Apărătorul se afla în captivitatea rusească din aprilie 2022. În tot acest timp, familia sa știa că Gheorghe se află în captivitate și în fiecare zi așteptau vești despre întoarcerea sa.
Foto: Liceul din Mihalcea
Înainte de război, Gheorghe s-a mutat la Mariupol, unde a servit în primul detașament de frontieră al orașului. Acolo a fost prins de o invazie amplă.
Sora lui a spus că, conform spuselor soldaților eliberați care se aflau în captivitate cu fratele ei, condițiile din captivitate sunt groaznice. Băieții stau constant în celule. Uneori li se permite să citească cărți și, dacă au noroc, sunt scoși la plimbare o dată pe săptămână sau pe lună.
„Prizonierii sunt ținuți în camere închise. Rușii chiar acoperă ferestrele cu placaj, astfel încât lumina soarelui să nu fie vizibilă. Le pot da o farfurie de supă și o bucată de pâine pe zi”.
După cum s-a relatat, în cadrul schimbului din 6 martie, 200 de ucraineni s-au întors în patria lor, șapte bucovineni s-au întors acasă. Printre aceștia se numără și Gheorghe.
Vă reamintim că astăzi, 11 aprilie, în ajunul sărbătorii luminoase a Paștelui, a avut loc cel de-al 72-lea schimb de prizonieri. Ca urmare a procesului de negocieri, Cartierul General de Coordonare, în numele președintelui Ucrainei, a returnat 175 de militari și 7 civili ucraineni din captivitatea rusă.
Zorile Bucovinei, Cernăuți,