24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Cea mai bună apă minerală din lume – apa de la Budineț. Dumitru Morhan – numit ucrainean în România și român în Ucraina – omul de afaceri cu inimă mare care îi ajută pe toți cei sărmani. Mai bine zis, ține ușile sufletului mereu deschise pentru toți necăjiții. ”Nu trebuie să spunem doar ”Slavă Ucrainei”, ci ”Slavă lui Dumnezeu!”.

10 aprilie 2026 р. | Categorie: Bucovina

Cea mai bună apă minerală din lume – apa de la Budineț. Dumitru Morhan – numit ucrainean în România și român în Ucraina – omul de afaceri cu inimă mare care îi ajută pe toți cei sărmani. Mai bine zis, ține ușile sufletului mereu deschise pentru toți necăjiții. ”Nu trebuie să spunem doar ”Slavă Ucrainei”, ci ”Slavă lui Dumnezeu!”.

”Sunt bucuros că sunt sprijinit de Domnul Hristos. Le spun și la ucraineni să spună nu ”Slavă Ucrainei” , ci ”Slavă lui Iisus Hristos!”, fiindcă Domnul Iisus Hristos a murit pentru întreaga omenire. Nu luăm nimic cu noi, doar faptele rămân. Sunt bucuros că pot ajuta sărmanii, orfanii din zona Bucovinei noastre. Bine că pot da, că pot ajuta, Domnul Hristos îmi ajută”.

Omul de afaceri, Dumitru Morhan, proprietarul Fabricii de apă minerală din Budeneț, Storojineț, nordul istoric al Bucovinei, mecenat român-ucrainean cu inimă mare, cu mâna darnică si suflet generos, decorat cu înalta distincție de stat - Ordinul”Bogdan Hmelnyțki” de gradul I, nu poate fi indiferent la durerea aproapelui.

Nu prea sunt asemenea oameni în prezent, când aproape toți caută doar să se îmbogățească. De câte ori i-am trecut pragul biroului am auzit doar cuvinte frumoase despre Dumitru Morhan. Modest, lipsit de orgolii, stă de vorbă cu fiecare și împarte din ce are.

Or, pentru antreprenorul Dumitru Morhan, suflet bun și generos, durerea altuia e și durerea lui. De când îl cunoaștem, de când a devenit proprietarul Fabricii de apă minerală din Budeneț, Storojineț, nordul istoric al Bucovinei, nu încetează să ajute oamenii nevoiași, militarii ucraineni, care luptă în sângerosul război cu invadatorii, copiii de la internate, școli și grădinițe, pensionari, soldații răniți care se tratează în spitalele din Cernăuți. E mereu acolo unde e nevoie de o mână de ajutor.

”Nu trebuie să spunem doar ”Slavă Ucrainei”, ci ”Slavă lui Dumnezeu!”că ne dă de toate. Să ne ajute Dumnezeu, să oprească acest război sângeros, căci ți se rupe inima când vezi câtă durere și tragedii a adus”, spune cu credință în suflet Omul Dumitru Morhan.

”Dumnezeu mi-a dat ca să-i ajut și pe cei nevoiași – așa e creștinește”. Apă vindecătoare de la Dumitru Morhan, de la Budeneț, Storojineț - apa minerală „Bukovyna” e folosită pentru boli de stomac și în scopuri cosmetice

Această vindecătoare apă bea atât Polonia, cât și Marea Britanie

Fabrica de apă minerală din Budeneț a fost creată în 1959, iar apa minerală a fost numită regina apelor minerale ale Bucovinei. Apa ”Bukovyna” a fost mândria fostei uniuni, ocupând premii la expozițiile de realizări ale economiei naționale. Era chiar cunoscută la Cape Chelyuskin și Nord.

În 1994, fabrica a fost achiziționată de către cumpărătorii personalului fabricii de apă minerală. Printre fondatorii societății erau șase persoane.

Au existat șase puțuri la întreprindere. Jumătate dintre ele au fost păstrate, iar debitul de apă pe două puțuri (adâncimea de 90 și 120 de metri), a permis fabrica să funcționeze la capacitate maximă. Al treilea puț, ilegal a fost folosit ca rezervă. Licența de subsol a întreprinderii a fost valabilă până în 2016.

Cu toate acestea, din februarie 2011, activitatea întreprinderii a fost stopată din cauza lipsei permisiunii pentru agricultură specială, care este acordată gestionării mediului în regiunea Cernăuți. Astfel, producția fabricii de apă minerală s-a oprit.

A prins din nou viață datorită noului proprietar Dumitru Morhan din România – românul-ucrainean, cu tată român, iar mama de origine ucraineancă. Domnul Dumitru a investit fonduri considerabile pentru resuscitarea întreprinderii. Producția de apă minerală se bazează pe tehnologii moderne. Apa e acum la cerere mare nu numai în Ucraina, ci și în România, Polonia, Germania și Regatul Unit.

- Avem apă minerală naturală și apă de masă. Este un tip de hidrocarbonat-sodiu "Borjomi",- spune Dumitru Morgan. Este extras dintr-un puț artezian la 90 de metri adâncime. Apa poate fi consumată zilnic, este bine absorbită de organism. Susține și normalizează metabolismul. În plus, apa noastră minerală are o compoziție chimică perfect echilibrată. Medicii recomandă utilizarea apei „Bukovyna” în gastrita cronică, alte boli ale stomacului și ficatului și, în special, în diabet și diateză.

Potrivit domnului Morgan, fabrica de apă minerală din Budeneț produce zilnic 85 de mii de litri de apă. Peste o sută de oameni lucrează aici. Proiectul a fost dezvoltat pentru un magazin de conserve și un magazin de producție de sucuri.

Locuitorii comunității sunt mulțumiți de faptul că pe teritoriul satului există o întreprindere care a fost reînviată cu investiții de domnul Dumitru Morgan, Este un filantrop cu inimă mare care ajută grădinițele, școlile, oamenii săraci, militarii, sportivii. Este, de asemenea, un sponsor al dezvoltării sportive. Și, de asemenea, ajută armata ucraineană, pe toți necăjiții care îi trec pragul. Nu refuză nimănui.

”Dumnezeu mi-a dat ca să-i ajut și pe cei nevoiași – așa e creștinește”. Și proprietarul Fabricii de apă minerală din Budeneț, Dumitru Morhan, îndeplinește cu sârguință această sfântă poruncă.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți