24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Conform relatărilor din mass-media, Casa Albă are în vedere un plan de pedepsire a unor membri NATO care, în opinia președintelui Donald Trump, nu au ajutat Statele Unite și Israel în timpul războiului din Iran.

10 aprilie 2026 р. | Categorie: Actualități

Președintele ceh: Trump a făcut deja mai multe daune autorității NATO decât Putin

Potrivit „Pravdei Europene”, declarația președintelui ceh este citată de Seznam Zpráv. El este convins că, prin declarațiile sale critice, Trump dăunează autorității NATO mai mult decât o face stăpânul Kremlinului, Vladimir Putin.

„În ultimele săptămâni, Trump a făcut mai mult pentru a submina autoritatea NATO decât a reușit Vladimir Putin să facă în mulți ani”, a spus el, subliniind, de asemenea, că NATO se bazează pe principiile descurajării și apărării colective.

„În momentul în care începem să punem la îndoială Alianța ca o entitate unică, coezivă, gata să acționeze împreună și foarte decisiv, atunci, desigur, rolul său este pierdut”, a avertizat el.

Președintele ceh a menționat că criticile lui Trump ignoră faptul că NATO este o alianță defensivă, „nu o alianță care va oferi automat asistență în războaiele purtate în afara teritoriului său”.

Potrivit acestuia, aliații europeni „nu au fost informați de la bun început despre obiective și operațiuni și, de fapt, nimeni nu le-a cerut nici măcar cooperare”.

„Abia atunci când războiul a început să se dezvolte, poate într-o direcție neașteptată, Donald Trump a spus că aliații europeni ar trebui să aibă grijă de navigația în siguranță în Strâmtoarea Hormuz, iar când nu a primit un răspuns pozitiv, a considerat-o o dezamăgire pentru întregul NATO”, a spus el, numind-o „nedreaptă”.

Săptămâna trecută, Trump a declarat într-un interviu acordat ziarului britanic The Telegraph că ia în considerare serios posibilitatea ca Statele Unite să se retragă din NATO.

Anterior, președintele american a declarat că Statele Unite ar putea abandona promisiunea de a-și apăra aliații NATO dacă aceștia ar fi atacați.

Conform relatărilor din mass-media, Casa Albă are în vedere un plan de pedepsire a unor membri NATO care, în opinia președintelui Donald Trump, nu au ajutat Statele Unite și Israel în timpul războiului din Iran.

Între timp, secretarul general al NATO, Mark Rutte, a declarat că înțelege dezamăgirea lui Trump față de NATO.

Zorile Bucovinei, Cernăuți, cu referire la „Adevărul European”