24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

În unele țări ale UE, oamenii văd SUA ca o amenințare mai mare decât China, iar Rusia ca un inamic evident

9 aprilie 2026 р. | Categorie: Actualități

În unele țări ale UE, oamenii văd SUA ca o amenințare mai mare decât China, iar Rusia ca un inamic evident

Populația a șase țări ale Uniunii Europene percepe SUA sub președinția lui Donald Trump mai mult ca o amenințare decât ca un aliat.

Sursa: Sondaj Politico, „Adevărul european”

Detalii: Conform sondajului, doar 12% dintre cei chestionați în martie în Polonia, Spania, Belgia, Franța, Germania și Italia au considerat SUA un aliat apropiat, în timp ce 36% le-au perceput ca o amenințare.

Ceea ce este demn de remarcat: 29% dintre cei chestionați în aceste șase țări au considerat China o amenințare.

La nivel național, amenințarea din partea Washingtonului a depășit-o pe cea din partea Beijingului în patru țări, doar respondenții din Franța și Polonia percepând amenințarea din partea Chinei ca fiind mai mare.

Sondajul arată că Rusia este inamicul clar – 70% dintre toți

Cea mai negativă atitudine față de SUA a fost în rândul spaniolilor, 51% afirmând că Washingtonul reprezintă o amenințare pentru Europa, cea mai mare dintre respondenți.

În Italia, 46% dintre respondenți au declarat că SUA reprezintă o amenințare; această poziție este împărtășită de 42% dintre belgieni, 37% dintre francezi și 30% dintre germani.

Excepția a fost Polonia, care se învecinează cu Rusia și consideră alianța sa cu SUA drept garanția cheie de securitate: doar 13% dintre respondenți au declarat că SUA reprezintă un risc.

Sondajul European Pulse, realizat de Cluster17 pentru Politico și beBartlet, a chestionat 6.698 de europeni din Spania, Germania, Franța, Italia, Polonia și Belgia. Sondajul a fost realizat între 13 și 21 martie.

Merită reamintit că Trump a declarat anterior într-un interviu acordat ziarului britanic The Telegraph că ia în considerare serios posibilitatea retragerii Statelor Unite din NATO.

Secretarul de stat american Marco Rubio a declarat că, după încheierea conflictului din Iran, Statele Unite vor reconsidera necesitatea aderării la NATO.

Trump a mai spus că nemulțumirea sa față de NATO s-a agravat după ce aliații nu au înțeles dorința sa de a anexa Groenlanda, un teritoriu al Danemarcei.

Zorile Bucovinei, Cernăuți, cu referire la Ukrainska Pravda