24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Are Ucraina viață fără America?

25 martie 2026 р. | Categorie: Actualități

Are Ucraina viață fără America?

Perspectiva de a rămâne fără sprijinul SUA și cu un partener UE mai puțin stabil obligă guvernul ucrainean să caute opțiuni pentru a prelungi următorii ani în condiții în care există bani doar câteva luni.

Se pare că acum este momentul ca deputații poporului să se unească. Dar parlamentul ucrainean se confruntă în prezent cu cea mai acută criză de la începutul mandatului său în 2019. După cum a scris recent UP, nucleul „mono-minorității” prezidențiale a scăzut de la 170–180 de voturi la 120–130.

Parțial din cauza fricii de suspiciune din partea NABU, parțial din cauza conflictului populismelor. Populiștii parlamentari nu înțeleg de ce ar trebui să introducă impozite pentru antreprenorii individuali la cererea FMI, în timp ce populiștii guvernamentali cu președintele vor colecta bani pentru a-i distribui. De ce nu există bani în bugetul de stat pentru a crește salariile militarilor, în timp ce guvernul Svyrydenko găsește întotdeauna finanțare pentru programe prezidențiale precum „cashback pe combustibil”?

Însă nivelul provocărilor cu care se confruntă țara este de așa natură încât conducerea „Slujitorului Poporului” nu are altă opțiune decât să stabilizeze Rada.

„Înțelegem că negocierile în format tripartit vor fi cel mai probabil suspendate, deoarece niciunul dintre partide nu este pregătit să facă concesii. Prin urmare, este necesar să se pregătească un plan pentru existența actualului parlament pentru încă unul, doi, trei ani. Andrii Motovylovet (prim-vicepreședintele fracțiunii «SN» - UP) este angajat în acest sens. El nu este limitat de termene limită, ci scrie activ un plan”, - unul dintre principalii „slujitori” ai UP declară în mod neoficial.

Potrivit interlocutorilor UP din cadrul „Slujitorului Poporului”, în prezent se desfășoară negocieri privind condițiile în care fracțiunea ar putea funcționa pe termen lung. Deocamdată, se caută o resursă de stabilizare în cadrul „SN”. Cu toate acestea, este deja evident că acest lucru nu va fi suficient. Mai târziu, Arakhamia, ca și în 2023, va trebui să organizeze întâlniri cu diverse grupuri din Radă pentru a colecta voturi din exterior.

Următorul pas este stabilirea unei interacțiuni cu alte centre de influență - guvernul și Președinția. În cooperarea parlamentului cu OP după demiterea lui Andrii Yermak, „au existat mai puține intrigi - mai multă muncă”, după cum declară pentru UP unul dintre reprezentanții Ze!Team.

În același timp, Budanov nu este încă foarte integrat în viața operațională a clădirilor principale ale cartierului guvernamental. Chiar și astfel de lucruri în general banale, cum ar fi reunirea tuturor șefilor de comisii pentru o întâlnire, cauzează anumite dificultăți. Dar este suficient ca generalul să înțeleagă că este mai bine să invite președintele parlamentului la o întâlnire personal, și nu prin SMS de la secretarul șefului OP, iar procesul va merge mai repede.

Cu toate acestea, o anumită desincronizare a Radei cu OP este un fleac în comparație cu ceea ce se întâmplă în activitatea deputaților cu oficialii guvernamentali. Nu există absolut nicio înțelegere reciprocă între ei. Motovylovet are un conflict cu premierul Svyridenko. Acesta este nerăbdător să organizeze o întâlnire pentru ea cu șefii comisiilor, iar la întâlnirile cu miniștrii își permite să ridice vocea și să se retragă prematur.

„Iulia îi obligă pe miniștri să meargă în comisii, dar ar fi mai bine dacă nu ar merge. Cu cât vorbesc mai mult la ședințele comisiilor, cu atât deputații își iau mai mult capul”, - declară unul dintre liderii parlamentari pentru UP.

„Funcționarii guvernamentali stau în nisip și aruncă cu nisip. Nu se consultă cu deputații despre nimic. Putem vedea rezultatele unei astfel de «colaborări» pe tabela de marcaj din Rada”, - este iritat un alt interlocutor UP din Ze!Team.

În ciuda faptului că nu există nicio interacțiune cu guvernul, deputații tot nu vor putea „să se descurce” nici măcar cu acei miniștri pe care, sincer, nu îi agreează. De exemplu, Comisia pentru Educație a cerut de mai multe ori demiterea ministrului Educației, Oksen Lisovyi, dar nu s-a realizat nimic. Pentru că nu există cozi pentru portofoliile ministeriale. Și aproape că nu există voturi pentru demiterea/numirea miniștrilor.

În paralel cu încercările de a salva nava care se scufundă numită Rada Supremă, se observă mișcări ambigue în jurul NABU și SAPO, care pot fi percepute și ca o încercare de a le arăta deputaților că „lucrează” cu cea mai mare frică a lor.

După atacul din iulie de anul trecut, care a devenit principalul factor destabilizator pentru întregul sistem politic din Ucraina, s-ar fi putut abandona pentru totdeauna încercările de a sparge infrastructura anticorupție. Dar adevărate miracole ale orbirii politice au fost demonstrate pe strada Bankova de mai multe ori.

Nu există altă modalitate de a explica situația despre care Agenția de Știri Ucraineană a aflat de la interlocutori din NABU. La mijlocul lunii martie, viceprim-ministrul pentru Integrare Europeană, Taras Kachka, fără nicio explicație, a inițiat un proiect de rezoluție privind formarea unei comisii pentru efectuarea unui audit independent al Biroului. Acest lucru este important, deoarece o concluzie negativă a auditului este motiv pentru demiterea directorului NABU.

„Anul trecut a avut loc un audit. Experții ne-au dat recomandări privind îmbunătățirea muncii - am început să le implementăm. Proiectul de rezoluție pe care Kachka dorea să-l introducă a fost o mare surpriză pentru noi. În final, totul s-a încheiat în nimic - guvernul nu a luat niciodată în considerare acest document, dar nu se știe ce se va întâmpla în continuare”, nu își ascunde confuzia unul dintre interlocutorii UP din Birou.

În plus, monitorizarea internă a agențiilor anticorupție din partea mass-media arată că valurile de discreditare a conducerii NABU/SAP s-au intensificat online, în mod clar.

În plus, monitorizarea internă a mass-media de către agențiile anticorupție arată că valurile de discreditare a conducerii NABU/SAP s-au intensificat online, moderate în mod clar de forțele pro-guvernamentale.

„De la mijlocul lunii ianuarie, oamenii au început să scrie în masă pe canalele Telegram că directorul NABU este un țap ispășitor, detectivii sunt țapi ispășitori. Se presupune că cineva are probleme cu declarațiile, s-a îmbogățit ilegal. Cam în aceeași perioadă, a început o campanie pe rețelele de socializare că agențiile anticorupție sunt prea dependente de americani”, declară un interlocutor din cadrul Birou pentru UP.

Iar reprezentanții guvernului, în comunicarea cu partenerii străini, nu ezită să se plângă că „din cauza suspiciunilor față de NABU și SAP”, deputații poporului nu vor să adopte legi privind integrarea europeană, obligațiile față de FMI și Facilitatea pentru Ucraina.

Acum, acest lucru nu pare un atac sistematic și planificat împotriva agențiilor anticorupție. Dar cu siguranță îi menține pe angajații NABU și SAP într-un „ton toxic”.

Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda