În februarie 2026, Ucraina a atins volume record de import de energie electrică - 1,26 milioane MWh, Sibiga a numit o regiune care ar putea deveni o mină de aur pentru Ucraina
Ucraina intenționează să crească capacitatea de import de energie electrică din UE
Ucraina intenționează să crească capacitatea intersecțiilor liniilor de transport al energiei electrice interstatale cu rețeaua electrică europeană cu 1,5 GW în următorii doi ani.
Acest lucru a fost raportat de Ministerul Energiei.
„Există multe sarcini în față, a căror prioritate este creșterea capacității de import și export de energie electrică cu Europa. În următorii 2 ani, intenționăm să adăugăm cel puțin 1,5 GW de intersecții”, a declarat ministerul.
16 martie a marcat patru ani de când Ucraina a aderat la rețeaua electrică europeană.
„În acești patru ani, Ucraina a trecut de la zero la 2.450 MW de capacitate importată - de la asistență de urgență la integrarea în piața unică europeană a energiei”, se arată în raport.
Să ne reamintim:
În timpul iernii, deficitul de energie electrică în sistemul energetic ucrainean a fost de 5-6 GW, acum a scăzut la 1 GW.
În februarie 2026, Ucraina a atins volume record de import de energie electrică - 1,26 milioane MWh, iar față de ianuarie 2026, volumele importate pe lună au crescut cu 41%.
În februarie, cea mai mare pondere în structura importurilor a fost ocupată de Ungaria, 49%.
Zorile Bucovinei cu referire la Evropeiska Pravda