
Mărțișorul - două fire, două doruri în dreptul inimii. Le purtăm ca să ne aducă noroc, să ne facă mai buni, să ne învețe a zâmbi mai des.
Multe seri vom mai sta la sfat cu bunicul din Humulești. Din operele lui nemuritoare am învățat că trebuie să fim puternici, descurcăreți, harnici și înțelepți.
În Boianul Bucovinei Sărbătoarea Mărțișorului poposește cu poveștile lui Ion Creangă
În fiecare început de primăvară, în Casa Mare a neamului nostru de la Liceul Liderul Ion Neculce din Boian-Hlinița, intră, ținându-se de mână, două sărbători luminoase : “Mărțișorul” și Ziua de omagiere a “Sfǎtosului bunic din Humuleşti”- Ion Creangă.
Cu acest prilej în liceul "Liderul" Ion Neculce din Boian s-a petrecut o sărbătoare de suflet "Un Mărțișor pentru Ion Creangă". Copiii din clasa a 2-B au recitat poezii,au intrepretat cântece, au înscenat fragmente din poveștile lui Ion Creangă.
La sărbătoare s-au implicat și copiii din grupele mari ai compartimentului preşcolar cu un frumos cântec despre Mărțișoare și cu un fermecător colaj de dansuri populare.
Toți cei prezenții au fost încântați și s-au bucurat de Primăvară și de atmosfera creată.
Zorile Bucovinei