
Mai multe avioane militare americane s-au prăbușit în Kuweit din cauza atacurilor iraniene
Ca urmare a atacurilor iraniene asupra Kuweitului, mai multe avioane militare americane s-au prăbușit, echipajele supraviețuind.
Sursa: Armata kuwaitiană pe rețeaua de socializare X, relatează „Adevărul European”
Detalii: Un reprezentant oficial al Ministerului Apărării a declarat că mai multe avioane militare americane s-au prăbușit în dimineața zilei de 2 martie, dar toți membrii echipajului au reușit să supraviețuiască.
El a explicat că autoritățile relevante au lansat imediat operațiuni de căutare și salvare, au evacuat echipajele și le-au dus la spital pentru a le verifica starea de sănătate și a li se acorda îngrijirile medicale necesare. Potrivit acestuia, starea lor este stabilă.
Reprezentantul Ministerului Apărării a menționat, de asemenea, că a existat o coordonare directă cu forțele americane prietene în ceea ce privește circumstanțele incidentului și au fost luate măsuri tehnice comune.
Autoritățile competente continuă ancheta pentru a clarifica cauzele incidentului.
Anterior, pe Internet a apărut o înregistrare video cu un avion de vânătoare prăbușit în apropierea bazei aeriene americane Ali Al-Salem din Kuweit.
Imaginile arată avionul de vânătoare arzând și căzând, apoi pilotul coborând la sol cu o parașută.
Reamintim că în dimineața zilei de 28 februarie, președintele SUA a anunțat că SUA a lansat o operațiune la scară largă împotriva Iranului. Israelul a efectuat, de asemenea, atacuri.
Iranul a răspuns atacând teritoriul mai multor țări din Golful Persic, unde există instalații americane.
Ministrul francez de externe, Jean-Noël Barrot, a declarat că Parisul este pregătit să se alăture apărării partenerilor săi din Orientul Mijlociu, pe fondul escaladării situației din regiune.
Iar prim-ministrul britanic, Keir Starmer, a permis Statelor Unite să folosească baze militare britanice pentru a distruge depozitele și lansatoarele de rachete iraniene.
Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda, TSN.ua