
Un Mărţişor împletit din dragoste românească - de la românii din Cernăuți. Mărțișorul- un fulg de iubire, speranța la pace!
(Cea de-a 29-a ediție a Festivalului ”Mărțișor”
Purtat la inimă pentru a ne face mai buni la suflet, curaţi ca argintul cerului la venirea primăverii, Mărţişorul, acest simbol al tradiţiei româneşti ce ne defineşte ca neam, devenit, din decembrie 2017, moştenire a patrimoniului imaterial cultural UNESCO, a deschis la Cernăuți, cu zâmbet, speranțe și bucurii porțile primăverii într-un timp tragic, când inimile ne sunt cernite de durere, de urmele sângeroase ale groaznicului război.
Ca Mărţişorul să îmbrace strai de sărbătoare şi să umple sufletele conaționalilor de bucurii, au osârduit dnii Vasile Bâcu, președintele Societății ”M. Eminescu”, soția sa, dna Ancuța Bâcu, director-adjunct la Liceul nr 6 ”Alexandru cel Bun” din Cernăuți, vicepreședintele Nicolae Șapcă, torcând stăruitor caierul roșu cu alb al Mărțișorului, podoaba inestimabilă din tezaurul popular românesc. Au moderat cu eleganță Sărbătoarea Primăverii Cătălin Șcerbaniuc și Marinela Cârciu.
Îmbrăcând, prin cântec şi dans, port popular, cea mai aleasă haină de sărbătoare a românilor din această parte de Țară, Bucovina istorică, ”cea mai frumoasă parte din trupul Moldovei”, vorba lui Eminescu – Limba ROMÂNĂ, pe scena Palatului Academic din Cernăuți au evoluat, aducându-ne un crâmpei din feeria şi căldura primăverii, colective artistice, solişti, instrumentişti din aproape toate localitățile românești din ținut – Ansamblul Speranța de la Liceul Liderul ”Ion Neculce” din Boian, conducătoare artistică Elena Toma, cu micuța solistă Melisa Toma, Ansamblul ”Mărgăritar” din Ostrița Herței, condus de artista Ana-Maria Calancea-Melnic, Ansamblul Mugurel de la Liceul Vector nr1 din Cernăuți cu conducătoarea artistică Delia Rață, vestitul Ansamblu ”Dinastia” din Ceahor, sat românesc ucrainizat după ”eliberarea” Bucovinei de ruși în 1940, conducător artistic Marian Gabor, cu solista Carina Scripcaru, Ansamblul de dans Miorita din Boian, conducător artistic Serghei Poclitar, Corul de Bărbați Dragos Voda, Fetele din Bucovina, dirijoare Luminița Demianic, membrii Corului Armonia, două zâne ale primăverii – surorile Sofia si Anastasia Poclitar, Ansamblul de dans Martisor din Marsenita, Noua Suliței, Grupul Plai, Godinesti, Herta, Interpreta Camelia Protiuc, Orchestra de instrumente populare de la Colegiul de arte ”Isidor Vorobchievici” din Cernauti, dirijor Marian Gabor, Formidabilul Ansamblu Mugurel din Pătrăuții de Jos, conducătoare artistice Larisa Chedic și Natalia Balan., Daniela Chibac, Gheorghe Posteucă, etc. țesând alese fire din mărgăritarul cântecului și dansului popular românesc, dantelat în culorile Mărţişorului.
De altfel, Sărbătoarea primăverii, „Mărţişorul – 2026” a sosit în această oază a românității nu doar cu soarele primăverii, ci şi cu oaspeţi dragi, care au adresat frumoase mesaje de felicitare – Excelența Sa dna Irina Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuţi, însoțită de consulul general de carieră Toma Cristian Dacica, dăruind celor prezenți la Festival Mărțișoare și flori pentru doamne. S-a bucurat de aceste daruri alese din sufletul primăverii și jurnalista de la Zorile Bucovinei. Le mulțumim mult pentru gestul nobil cu ocazia Primăverii!
Cu feeria Mărțișorului, Limba strămoşilor noştri – ROMÂNA – a vibrat armonios în inimile românilor din acest colţ pitoresc de Ţară în simfonii de primăvară graţie românilor din istorica provincie a României – Bucovina - Țara de Sus a Moldovei lui Ștefan cel Mare, care ţin aprins rugul românismului, păstrează cu pietate și perpetuă tradițiile și datinile străbune.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți