
Scriitoarea Eleonora Schipor desemnată cu 2 diplome. Felicitări!
Am pășit cu bucurie în anul Calului de Foc, în ciuda tuturor greutăților prin care suntem nevoiți să trecem acum.
Am intrat în posesia a două Diplome. Prima e din partea Asociației noastre dragi DACIA STRĂBUNĂ, fondată de neobositul și mereu neostenitul domn Ioan Ițco, din Câmpulung Moldovenesc, unul dintre cei mai buni experți în domeniul turismului, fondatorul revistei cu același nume și protagonistul cărții „Un om cu suflet cât o țară” (autori – Felicia și regretatul ei soț Nicolae Toma), un om mereu plin de noi idei, de stabilirea punților de legătură între cele trei țări: Ucraina, Basarabia și România, dar și alte țări din Europa.
De asemenea diplome, ne-am învrednicit trei doamne din Nordul Bucovinei, scriitoare, publiciste, primele două și ziariste cunoscute de toți:Maria Toacă și Felicia Toma, iar subsemnata - profesoară.
Cea de a doua diplomă este din partea prestigiosului săptămânal din Basarabia LITERATURA și ARTA, fondată de regretatul scriitor și ziarist, Nicolae Dabija, condusă acum de inimoasa și talentata sa fiică, dna Doina Dabija. Sincer vorbind nici nu mă așteptam, la o asemenea Diplomă, pentru meritele mele modeste la colaborarea cu această publicație. Știu că de asemenea diplome din partea săptămânalului cu renume european s-au înrednicit mai mulți colaboratori, printre care și dl Andrei Breabăn, de asemenea membru fondator al Asociației și al revistei „Dacia Străbună”.
Sincere mulțumiri acestor oameni minunați care s-au gândit la noi, la munca și stăruința noastră.
Doamne ajută!
Cu tot respectul și recunoștința, profesoara și scriitoarea ELEONORA SCHIPOR, reg. Cernăuți
P.S. Scuze, că scriu cam târziu aceste rânduri, curentul electric este cu mari întreruperi acum la noi, din cauza greutăților prin care trecem.Eleonora Schipor, scriitoare