24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

E război, dar nu pentru toți! Ne întrebăm: are nevoie Ukraina de atâtea” slugi” a poporului în Rada Supremă, care sug până și sângele poporului Ucrainean? Dar unde-s copii lor, de ce nu sunt luați cu arcanul la război? Oare Zelenski să nu știe despre aceasta?

11 februarie 2026 р. | Categorie: Actualități

Ne întrebăm: are nevoie Ukraina de atâtea”  slugi” a poporului  în Rada Supremă, care sug până și sângele poporului Ucrainean? Dar unde-s copii lor, de ce nu sunt luați cu arcanul la război? Oare Zelenski să nu știe despre aceasta?

Deputații Radei Supreme propun confiscarea proprietăților și conturilor celor care fug de război. În primul rând, cei care au trecut ilegal granița vor fi luați în considerare

Problema celor 2 milioane de ucraineni căutați de CCC poate fi rezolvată prin sancțiuni financiare. Ruslan Gorbenko a explicat în ce condiții nu numai cardurile, ci și proprietățile imobiliare vor fi blocate pentrucei care se eschivează de la serviciul militar.

Rada Supremă discută introducerea confiscării automate a conturilor bancare și a proprietăților pentru persoanele care nu și-au actualizat la timp datele de înregistrare militară. Deputatul Poporului, Ruslan Gorbenko, a explicat de ce este necesară o abordare atât de radicală pentru a lucra cu milioane de bărbați aflați pe lista celor căutați, scrie TSN.

Ruslan Gorbenko, membru al Comitetului Radei Supreme pentru Securitate Națională, Apărare și Informații, a declarat acest lucru într-un interviu.

Gorbenko a fost întrebat despre declarația ministrului Apărării, Mihailo Fedorov, despre aproximativ 2 milioane de persoane pe care statul nu le vede de fapt și care sunt căutate de CCC și, de asemenea, a fost întrebat ce mecanisme de colaborare cu acestea sunt posibile, pe lângă așa-numitele metode de stradă.

Ca răspuns, deputatul Poporului a dat un exemplu, subliniind posibilitatea aplicării unor restricții financiare automate.

Arestarea conturilor și a bunurilor celor ce fug de recrutare.

„Acum dau următorul exemplu: dacă ai încălcat regulile de circulație și nu ai plătit o amendă, atunci conturile bancare sunt arestate sau altceva este arestat. Același principiu poate fi introdus automat: dacă nu ai actualizat datele, tot ce se află în sistemul financiar este arestat. Există propuneri foarte extreme ca o parte din bunurile acestor oameni să fie arestate”, a spus politicianul, informează BukInfo.

Comentând oportunitatea unor astfel de măsuri, el a explicat că este vorba în primul rând de persoane care au părăsit ilegal țara și și-au demonstrat deja atitudinea față de cerințele statului.

„De ce proprietate? Ei bine, condiționat, tipul a ajuns cumva în străinătate și totul a fost arestat asupra lui. Și să spunem că are nevoie disperată de aceste carduri ucrainene și se va întoarce acum și va actualiza datele... Ei bine, înțelegem că și-a arătat deja decizia de a trece ilegal granița și de a părăsi Ucraina (din motive proprii, dar cu siguranță cu o încălcare). Dintre aceste 2 milioane, dacă găsim 70%, atunci va fi bine”, a spus Gorbenko.

Ce sancțiuni pentru sustragerea de la mobilizare sunt în vigoare acum?

Sunt prevăzute sancțiuni severe pentru încălcarea regulilor de înregistrare militară și sustragerea de la mobilizare în Ucraina. Amenzile administrative pentru cetățeni variază de la 17 la 25,5 mii UAH, iar pentru încălcări repetate - până la 34 mii UAH. Amenzile pot fi multiple, iar neplata duce la transferul cazului către executorul judecătoresc de stat, care are dreptul să blocheze conturile bancare și să confiște bunuri (autoturism sau locuință) pentru vânzarea ulterioară, dacă suma datoriei depășește 160 mii UAH.

Pe lângă sancțiunile financiare, contravenienții pot fi declarați în căutare pentru predare forțată la CCC, li se poate restricționa dreptul de a conduce o mașină prin intermediul instanței, li se poate interzice reînmatricularea transportului și schimbarea locului de reședință. Există, de asemenea, probleme cu procesarea documentelor în străinătate, admiterea în instituțiile de învățământ superior și pierderea dreptului de a face rezervări.

Răspunderea penală pentru sustragerea sistematică de la înregistrare (articolul 337 din Codul penal al Ucrainei) prevede muncă corecțională sau arestare pe o perioadă de până la 6 luni, iar sustragerea directă de la mobilizare (articolul 336 din Codul penal al Ucrainei) se pedepsește cu închisoare pe o perioadă de la 3 la 5 ani.

Nedreptate – într-o țară democrată. Ucraina nu e și țara lor? Or e doar țara unde-și măresc bogățiile?

Da, pedeapsa e prevăzută doar pentru oamenii  simpli din popor, dar nu și pentru copiii deputaților, celor de la conducere, oligarhilor, care trăiesc și huzuresc pe spinarea necăjiților, care cu pensiile și salariile mizere de 50-100 de euro, și cu prețurile europene, de-abia o duc de la o lună la alta. Încă mai au de asigurat cu salarii extrem de mari, de aproape 20 de ori – aproximativ 7-10 mii de euro, o întreagă armată de deputați- 450. Care în timpul războiului, în loc să mărească salariile apărătorilor care-și dau viața pentru Ucraina, și-au făcut salarii de 300 000 grivne.

Ne întrebăm: are nevoie Ukraina de atâția ...., care sug până și sângele poporului Ucrainean? În Austria, țară prosperă, sunt doar 183 de deputați.

Și încă o întrebare actuală: de ce copiii deputaților, cinovnicilor nu-s vânați cu forța și luați la război? Ori ei doar au dreptul să jupoaie populația, să se îmbogățească pe spinarea oamenilor sărmani? Ucraina nu e și țara lor? Or e țara unde-și măresc doar bogățiile, nu au obligații? Răspunderea penală e pentru săraci…Sau nu pentru toți e război?

Nu se găsesc legi și pentru ei, dacă Ucraina e Țară Democrată?

Mai mult, ați văzut măcar un hoț în lege să stea după gratii. Dă 1% din banii furați și este eliberat

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți