
Știri din Cernăuți.
O întâlnire a ministrului Energiei din Ucraina, Denis Șmihal, și a ministrului Energiei din România, Bogdan Ivan, a avut loc în regiunea Cernăuți.
Despre aceasta a relatat șeful ARM Cernăuți, Ruslan Osypenko.
Potrivit oficialului, această întâlnire a fost de importanță strategică pentru regiunea noastră și pentru întreaga securitate energetică a Ucrainei și a Europei.
Aceștia au discutat despre inițiative a căror implementare va consolida semnificativ sistemul energetic național și va crea o bază solidă pentru dezvoltarea sa ulterioară.
În cadrul întâlnirii, a fost discutată în detaliu dezvoltarea a doi interconectori energetici între Ucraina și România, așa cum s-a convenit anterior de către președinții statelor.
Implementarea acestui proiect va extinde semnificativ capacitatea rețelei ucrainene și va crea oportunități suplimentare pentru importul de energie electrică. Acest lucru este important pentru noi acum și va fi relevant în procesul de reconstrucție postbelică.
O atenție deosebită a fost acordată dezvoltării Coridorului Vertical de Gaze. Aceasta implică scalarea capacității sale utilizând instalațiile subterane de stocare a gazelor din Ucraina, cele mai mari din Europa. Această inițiativă deschide noi oportunități pentru consolidarea rolului Ucrainei ca partener energetic important al UE și va permite statului nostru să contribuie semnificativ la aprovizionarea stabilă, previzibilă și sigură cu gaze a țărilor europene.
Șeful ARM a confirmat că a fost ”un dialog substanțial și constructiv, axat pe rezultate practice, care a confirmat sprijinul neclintit al Ucrainei din partea Guvernului României și a întregului popor român. Această asistență este tangibilă și extrem de importantă pentru statul nostru în condițiile actuale. Mulțumesc!”.
Zorile Bucovinei cu referire la pagina de Facebook a șefului ARM Cernăuți Ruslan Osypenko