
Programele de întreruperi ale curentului electric s-ar putea înrăutăți — Șmyhal. „Peste 30 de țări oferă deja sprijin, astfel încât Ucraina să poată trece peste această iarnă”, a concluzionat demnitarul.
Ministrul Energiei, Denys Șmyhal, a declarat că există riscul ca programul orar de întreruperi ale energiei electrice să se înrăutățească din cauza consecințelor atacurilor rusești
Smyhal a declarat acest lucru în urma unei întâlniri a sediului central pentru eliminarea consecințelor bombardamentelor rusești.
„Situația din sectorul energetic rămâne foarte dificilă. Din păcate, există riscul ca programul de întreruperi să se înrăutățească. Acest lucru se datorează ultimului atac și faptului că deficitul de generare din sistemul energetic rămâne încă semnificativ. În același timp, rușii se pregătesc pentru noi atacuri asupra sectorului energetic în săptămâna următoare”, a scris Smyhal.
În același timp, el a menționat că lucrările de restaurare continuă în toate regiunile.
„Peste 230 de echipe lucrează la Kiev. 40 de echipe de reparații Naftogaz au fost implicate și ele. Însă autoritățile locale trebuie să le ofere oamenilor o înțelegere clară a locului și a momentului în care va fi restabilită alimentarea cu căldură. În casele în care restabilirea alimentării cu căldură este imposibilă în viitorul apropiat, electricitatea trebuie să fie disponibilă cel puțin 18 ore pe zi”, a subliniat viceprim-ministrul.
El a adăugat că se intensifică colaborarea cu toți partenerii pentru obținerea de echipamente energetice.
„Peste 30 de țări oferă deja sprijin, astfel încât Ucraina să poată trece peste această iarnă”, a concluzionat Shmyhal.
Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda, TSN