
„Iarna este aproape” („iarna nucleară” cu care Moscova încearcă să intimideze lumea): Medvedev sperie lumea după expirarea „tratatului nuclear” dintre Rusia și Statele Unite
Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Rusiei și fostul președinte Dmitri Medvedev a publicat o „sperietoare” despre războiul nuclear în legătură cu faptul că Tratatul ruso-american privind controlul armelor nucleare (STO-3) expiră pe 5 februarie.
Sursa: el a postat postarea pe rețeaua de socializare X, relatează „Adevărul European”
Detalii: Medvedev nu a putut rezista tentației de a se lăuda cu absența oricăror frâne pentru Rusia în problema nucleară. „Asta e tot. Pentru prima dată din 1972, Rusia (fosta URSS) și Statele Unite nu au un tratat care să limiteze forțele nucleare strategice. SALT 1, SALT 2, START I, START II, SORT, New START - toate acestea sunt de domeniul trecutului”, a scris Medvedev, enumerând acordurile anterioare dintre Statele Unite și Rusia privind descurajarea nucleară.
Medvedev a adăugat o captură de ecran din serialul TV „Game of Thrones”. În imagine, personajul serialului, Regele Nopții, liderul armatei morților vii, sugerează că „Iarna este aproape”. Se pare că aceasta ar trebui să simbolizeze „iarna nucleară” cu care Moscova încearcă să intimideze lumea.
Pe 4 februarie, Ministerul rus de Externe a declarat că, după suspendarea tratatului SNO-3, Federația Rusă nu se mai consideră obligată de restricțiile privind arsenalul său nuclear.
Tratatul SNO-3 (sau New START) este ultimul acord major dintre Statele Unite și Rusia privind reducerea și limitarea reciprocă a armelor ofensive strategice. A fost semnat în 2010 la Praga de președinții Obama și Medvedev, a intrat în vigoare în 2011 și trebuia să devină fundamentul „stabilității nucleare” în lume.
În ajun, ministrul adjunct de externe rus, Serghei Riabkov, a declarat că Rusia este pregătită pentru o nouă realitate a unei lumi fără restricții privind armele nucleare.
Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda