
Excelența Voastră, Dle Ambasador al Ucrainei în România, Ihor Prokopciuk! Rugăm şi sperăm ca şi pentru noi, etnicii români din Ucraina, ajunşi minoritate la noi Acasă, să se facă excepţii, să ne putem păstra Liceele şi după 2027, copiii noştri să poată studia în limba română!
Am citit cu atenție și interes postarea Ambasadei și avem o mare rugăminte către Excelența Voastră, către autoritățile ucrainene!
„Ambasada Ucrainei în România a atras atenția asupra
răspândirii în spațiul informațional a unei declarații critice nefondate a
membrului Senatului Parlamentului României, Titus Corlețan, cu privire la
starea asigurării în Ucraina a dreptului la educație în limba maternă pentru
persoanele care aparțin minorității naționale române. În special, senatorul
afirmă că „din 1 februarie 2026, în Ucraina vor fi desființate 28 din cele 32
de licee academice cu predare integral sau parțial în limba română, care
funcționează în regiunea Chernivtsi”.
Subliniem că această declarație nu corespunde realității.
În regiunea Chernivtsi din Ucraina funcționează 63 de
școli cu limba română de predare (integral sau parțial) și 11 filiale cu limba
română de predare, care sunt instituții de învățământ deplin funcționale și
situate în zone rurale îndepărtate. Toate aceste instituții de învățământ au funcționat
până la 1 februarie 2026 și continuă să funcționeze după această dată.
În Ucraina continuă implementarea reformei sistemului de
învățământ, începută în 2017. Reforma învățământului liceal va fi implementată
începând cu 1 septembrie 2027, iar până atunci vor fi create și vor începe să
funcționeze licee academice, așa cum se întâmplă în țările Uniunii Europene, în
special în România.
Trebuie subliniat faptul că:
- reforma învățământului secundar superior (liceal) nu
prevede închiderea nici unei școli;
- instituțiile de învățământ care nu vor deveni licee
academice vor continua să funcționeze ca gimnazii (clasele 1-9);
- niciun document oficial al Ministerului Educației și
Științei din Ucraina sau al autorităților locale nu prevede reducerea numărului
de instituții de învățământ în 2027.
Scopul reformei este de a îmbunătăți calitatea educației,
de a adapta educația la cerințele actuale, de a oferi copiilor posibilitatea de
a obține cunoștințe de specialitate de calitate în liceu și de a trece la
sistemul european de învățământ prin introducerea învățământului de 12 ani.
Accesul la educație în limba maternă va fi asigurat în mod continuu și în
viitor.
Ambasada subliniază că Ucraina respectă legislația
națională progresistă și angajamentele internaționale asumate în domeniul
protecției drepturilor minorităților (comunităților) naționale. Reforma
sistemului educațional ucrainean face parte din standardele europene generale
în domeniul educației.
Politica statului nostru este deschisă, prietenoasă și
orientată către aderarea la Uniunea Europeană, cu respectarea standardelor
europene consacrate”.
Rugămintea și speranța noastră
Conform reformei liceului ce face parte dintr-o inovație în învățământ ce vizează abordarea complexă şi asigurarea calităţii învăţământului secundar general sub conceptul „Noua școală ucraineană”, din 2027, în Ucraina este planificat introducerea unui învățământ secundar de specialitate de trei ani pentru clasele 10-12-a cu 2 profiluri – academic și profesional.
Astfel, noi, românii din regiunea Cernăuți, din 32 de Licee cu clase cu predare în limba română și 2 școli de gradele 1-III din 2027 vom rămâne doar cu 4 licee cu limba română de predare.
În regiunea Cernăuți a fost aprobat un plan pe termen lung pentru o rețea de școli, unde elevii vor studia în clasele 10-12 conform profilurilor, decizia fiind susținută, votată, de 39 de deputați ai Consiliului Regional Cernăuți din 15 octombrie 2025.
Rețeaua de instituții a fost formată în conformitate cu criteriile elaborate de Ministerul Educației și Științei, ținându-se cont și de particularitățile zonelor montane, dar nu și de minorități. Deci, s-a făcut concesii doar pentru populația de la munte. Liceul urmează să aibă 2 clase de-a 10-12, cu un număr nu mai puțin de 45 de elevi, iar în localitățile montane – 25 de elevi.
Schimbările în rețeaua de instituții de învățământ, după cum afirmă autoritățile ucrainene, sunt condiționate, în primul rând, de situația demografică din regiune. În special, din cauza scăderii ratei natalității, a migrației interne și a călătoriilor în străinătate.
Problema a stârnit discuții aprinse în sala de ședințe, iar șefa Departamentului Educație și Știință al Administrației Militare Regionale Cernăuți, Oksana Sakrier, a subliniat că rețeaua de licee propusă este orientativă, putând fi revizuită și îmbunătățită în fiecare an.
Şedinţe şi discuţii pe această temă acută şi actuală au mai fost, însă nimic nu s-a schimbat pentru etnicii români.
Așa dar, conform ”Noii Școli Ucrainene”, din 2027, vor funcționa 13 licee în 13 comunități românești:
- 4 licee cu limba română de predare în comunitățile: Cernăuți, Dimca, Herța, Ostrița;
- 9 bilingve (cu clase cu predare în limba română și ucraineană) - în comunitățile Mămăliga, Noua Suliță, Mahala, Tărășeni, Hliboca, Crasna, Pătrăuți, Storojineț, Ciudei.
”Formarea unei rețele eficiente de licee profesionale și academice va îmbunătăți calitatea educației și va oferi fiecărui copil posibilitatea de a alege un profil care se potrivește cu abilitățile sale”, afirmă demnitarii din învățământ, reforma liceului rămânând una din prioritățile cheie ale politicii educaționale ale statului ucrainean.
Calitatea educației se va ”îmbunătăți”, dar cu ce rămânem noi, etnicii români: cu 4 licee din 32 și 2 școli de gradele 1-III, și cu 9 licee bilingve, unde, de exemplu, într-un liceu bilingv cu predare în română și ucraineană din fostul raion Noua Suliță sunt peste 300 de elevi dintre care doar 35 învață în clase cu limba română de predare. Având un număr atât de mic de elevi care învață în clase cu limba română de predare peste un an doi, clar lucru, se va ucrainiza. Același lucru se prevede pentru toate liceele bilingve, după cum a demonstrat practica din anii precedenți. Aceeași soartă se prevede și pentru Liceul din comuna românească martiră Mahala ce va deveni bilingv din 2027, din Crasna, Ciudei, vechi vetre românești, etc.
Dar unde-s liceele din vechile sate româneşti Voloca, Boian, Carapciu, Iordănești, Oprișeni, etc, unde elevii cunosc la perfecţie limba ucraineană, deţin locuri premiante la olimpiadele raionale, regionale, naţională?
Deci, situația pentru noi e catastrofală, nu s-a îmbunătățit, ci s-a agravat - după 2027, practic, rămânem fără licee.
În postarea Ambasadei atenţionaţi că „nici un document oficial al Ministerului Educației și Științei din Ucraina sau al autorităților locale nu prevede reducerea numărului de instituții de învățământ în 2027”. E adevărat, însă liceele vor fi transformate în gimnazii. Practic, nu vom avea licee – doar 4. Iar dacă pierdem liceele ne pierdem identitatea.
Excelenţa Voastră, dle Ambasador, dacă Ambasada scrie că „Politica statului nostru este deschisă, prietenoasă și orientată către aderarea la Uniunea Europeană, cu respectarea standardelor europene consacrate”, că „Ucraina respectă legislația națională progresistă și angajamentele internaționale asumate în domeniul protecției drepturilor minorităților (comunităților) naționale”, rugăm şi sperăm ca şi pentru noi, etnicii români din Ucraina, ajunşi minoritate la noi Acasă, să se facă excepţii, precum pentru populaţia de la munte - liceul să aibă o singură clasă cu 25 de elevi, ca să ne putem păstra liceele cu limba română de predare şi după 2027, să nu rămânem din 32 de licee doar cu 4 cu predare în română şi 9 bilingve.
Ne bucurăm sincer pentru fraţii ucraineni din România, care au atâtea drepturi şi chiar reprezentanţi în Parlamentul României, am dori să fim trataţi la fel. Nu dorim să credem că Ucraina, ţara în care trăim şi sincer o iubim, să ne trateze ca pe copii vitregi, să ne întoarcă spatele, să-i întoarcă spatele României – Patriei noastre istorice, care o sprijină şi o ajută pe toate căile în aceste timpuri grele de război. Sperăm să ne adune la sânul ei iubitor pe toţi copii ei, să ne înţeleagă, să ne protejeze, să ne susţină. Ca după încheerea groaznicului război declanşat de invadatorii ruşi să ne îmbrăţişăm cu toti fraţii - şi români, şi ucraineni - în marea Familie Europeană.
Excelenţa Voastră, vă mulţumim anticipat şi sperăm că vom fi auziţi şi înţeleşi, că ni se vor respecta drepturile minoritare!
Felicia Nichita-Toma, redactor-şef al publicaţiei „Zorile Bucovinei”
Diana Toma, preşedintele Societăţii Jurnaliştilor Români Independenţi din Ucraina