24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Ucraina în întuneric, iar corupții se îmbogățesc!! Detalii despre ancheta Biroul Național Anticorupție (BNAU). Ucrainenii au plătit pentru viața luxoasă a lui Rostyslav Surma - din propriile buzunare, stând în întuneric. Și pentru cine oare mai plătesc? Cum să se termine războiul? Pentru fraudele corupților aduse statului plătește populația prin scumpirea energiei (august 2014)

3 februarie 2026 р. | Categorie: Actualități

Ucraina în întuneric, iar corupții se îmbogățesc!! Detalii despre ancheta Biroul Național Anticorupție (BNAU). Ucrainenii au plătit pentru viața luxoasă a lui Rostyslav Surma - din propriile buzunare, stând în întuneric. Și pentru cine oare mai plătesc? Cum să se termine războiul? Pentru fraudele corupților aduse statului plătește populația prin scumpirea energiei (august 2014)

În timp ce milioane de ucraineni supraviețuiesc celei de-a patra ierni consecutive în întuneric și frig sub loviturile rachetelor rusești, înalți oficiali profită de pe urma sectorului energetic. Biroul Național Anticorupție (NABU) îl suspectează pe fostul șef adjunct al Cabinetului Președintelui, Rostyslav Shurma. Anchetatorii susțin că acesta a organizat o schemă de delapidare a 141 de milioane de grivne din fonduri bugetare prin propria afacere cu energie solară, care s-a încheiat cu ocupație.

Detalii despre cazul scandalos se află în ancheta proiectului „Hapuga UA”.

Puteți urmări pe canalul de YouTube TSN la acest link: UCRAINA - în întuneric rece, Rostyslav Shurma - într-un PLUS șic? NU A MAI EXISTAT NICIODATĂ O SCHEMĂ ATÂT DE VICELĂ!

Rostislav Shurma, fost CEO al Zaporijjiei și fiul fostului deputat al poporului pro-rus Igor Șurma, a fost mult timp considerat curatorul proceselor economice cheie din țară. Deși el însuși a negat public statutul de „cardinal gri”, în marjă a fost numit ideologul naționalizării unor active mari, precum Ukrnafta sau Motor Sich. Cu toate acestea, în spatele cortinei reformelor, se ascundea o rețea de corupție.

Oleksandr Abakumov, detectiv BNAU: „Banii pentru energia electrică generată mergeau în conturile personale ale șefului adjunct al Cabinetului Președintelui și ale membrilor familiei sale. El avea influență directă asupra Zaporijjoblenergo, Ukrenergo și chiar coordona activitatea Ministerului Energiei printr-un comitet special, pe care îl conducea el însuși.”

Centrale solare sub control inamic

În 2019–2020, Surma și fratele său au stabilit controlul asupra centralelor solare din regiunea Zaporijja prin intermediul unor companii offshore. Suprafața panourilor lor era de 110 hectare — echivalentul a 110 terenuri de fotbal. Odată cu începerea invaziei la scară largă, aceste instalații au fost ocupate în districtul Vasylivka.

În ciuda faptului că s-a pierdut comunicarea cu centralele și personalul a fost evacuat, compania de stat „Cumpărător Garantat” a continuat să plătească în mod regulat companiilor Surma la „tariful verde”.

Schema „contabilității comerciale”

BNAU a stabilit că întreprinderile controlate de Surma au prezentat date false. Indicatorii de generare au fost umflați, luând cifrele „prin analogie” cu anii precedenți, chiar și atunci când centralele au fost complet scoase de sub tensiune sau jefuite. Astfel, peste 141 de milioane de grivne au fost retrase din buget pentru electricitate, sume pe care Ucraina nu le-a primit niciodată.

Electricitate pentru ocupanți

Cel mai șocant fapt al anchetei este că stațiile Surma nu erau doar inactive, ci chiar lucrau pentru inamic. Energia produsă a fost utilizată pentru necesitățile Uzinei Siderurgice din Zaporijja, care deservește autoritățile de ocupație și industria militară rusă din vara anului 2022.

Iaroslav Jeleznyak, deputat al Poporului din Ucraina: „Am analizat imagini din satelit. Ocupanții au început mai întâi să demonteze aceste panouri scumpe, apoi le-au returnat. Au lucrat fizic la uzina metalurgică capturată, care funcționează pentru mașina militară a agresorului. Ocupanții cu siguranță nu ar returna echipamentul așa.”

Fuga în Europa și percheziții la München

După ce a fost demis din funcția de președinte în toamna anului 2024, Rostislav Șurma a plecat în Germania ca tată a trei copii. Cu toate acestea, nu a reușit să se ascundă: cu ajutorul colegilor germani, detectivii BNAU au efectuat percheziții în apartamentul său din suburbiile Münchenului.

Fostul oficial nu își recunoaște vinovăția. Acum s-a mutat în Austria, o țară cunoscută pentru poziția sa rezervată față de extrădarea suspecților ucraineni.

Ucrainenii au plătit pentru viața luxoasă a lui Rostyslav Surma - din propriile buzunare, stând în întuneric sub foc. Și pentru cine oare mai plătesc? Dar câți au mai rămas, pentru câți mai plătesc!!!

Pe canalul YouTube TSN, puteți urmări filmul la acest link: UCRAINA - în întuneric rece, Rostyslav Shurma - într-un PLUS șic? NU A MAI EXISTAT NICIODATĂ O SCHEMĂ ATÂT DE VICENĂ! - На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням: УКРАЇНА - у холодній темряві, Ростислав ШУРМА — у шикарному ПЛЮСІ? ТАКОЇ ХИТРОЇ СХЕМИ ЩЕ НЕ БУЛО!

Zorile Bucovinei cu referire la TSN ua