
De ce stăm în Cernăuți, Bucovina, în beznă !!! ”Republica Moldova primește o parte din energia sa electrică din Ucraina, astfel că avariile din țara vecină au consecințe negative directe și asupra Chișinăului”, scrie Antena 3 CNN. Deci, Zorile Bucovinei avea dreptate, când scria că Ucraina exportă curent în Basarabia. Dar în timp ce curentul se exportă și nu doar în Republica Moldova, noi în Cernăuți, Bucovina, stăm câte 18-20 de ore în beznă. Ni se dă doar câte 2 ore de curent dimineață și după prânz. Bătaie de joc!! Dar știți ce e mai interesant, suma pe care o plătim pentru curent nu e mai mică ca cea când curent aveam 24 de ore. Adică stăm fără curent electric, dar volumul îl plătim pe deplin??? Mistică!
”Blackout în Republica Moldova, după ce Rusia a bombardat masiv Ucraina. Accidente în trafic la Chișinău, după ce semafoarele s-au oprit”, scrie Antena 3 CNN
”Chișinău și mai multe regiuni din Republica Moldova au rămas fără energie electrică, după ce Rusia a bombardat masiv infrastructura energetică a Ucrainei. Spitalele au fost conectate la generatoare, iar la Chișinău au avut loc accidente rutiere după ce semafoarele nu au mai funcționat, scrie alliancec Publicitate .
”Avaria la rețeaua electrică din Ucraina au afectat linia de 400 kV Isaccea-Vulcănești-MGRES. Anunțul a fost făcut de Ministrul Energiei, Dorin Junghietu. Oficialul a precizat că operatorul sistemului de transport a energiei electrice, Moldelectrica lucrează la remedierea situaţiei, în unele localităţi tensiunea deja fiind restabilită. Acest incident a dus la scăderea frecvenței până la 48 Hz în sistemul energetic național al Moldovei”, scrie Antena 3 CNN.
”Majoritatea districtelor din Chișinău au rămas fără curent, troleibuzele sunt blocate, iar autobuzele electrice nu se pot alimenta la rețeaua electrică, din cauza penei de curent care a cuprins mare parte din Moldova. Și semafoarele sunt nefuncționale. Serviciul Vamal operează manual. La Kiev s-au oprit alimentarea cu apă și circulația metroului, scrie . alliance
Publicitate.. Ministrul ucrainean al Energiei, Denîs Șmîhal, a declarat că rețeaua electrică a Ucrainei a suferit o ”defecțiune tehnică” dintr-o cauza deocamdată neprecizată.
Potrivit autorităților de la Chișinău, citate de TV8.md, din cauza problemelor grave din Ucraina a căzut tensiunea pe linia de 400 kV Isaccea-Vulcăneşti-MGRES, provocând deconectarea de avarie a sistemului electroenergetic. Incidentul a generat declanşarea sistemului automat de protecţie a reţelelor electrice iar aceasta este cauza blackoutului parţial de pe teritoriul Moldovei, a explicat ministrul Energiei de la Chișinău, Dorin Junghietu pe Facebook.
Poliția Națională din Republica Moldova anunță că, în urma întreruperilor masive de energie electrică, semafoarele din mai multe zone nu funcționează, ceea ce îngreunează circulația rutieră și crește riscul producerii accidentelor. Polițiștii sunt mobilizați în intersecțiile cu trafic intens, pentru a dirija circulația și a preveni incidentele rutiere.
Mai multe posturi vamale au rămas temporar fără energie electrică, după deconectarea avariată a sistemului electroenergetic, provocată de probleme tehnice în rețeaua electrică regională, anunță Poliția de Frontieră.
Pentru a menține funcționarea instituțiilor, autoritățile au pornit generatoarele electrice acolo unde a fost necesar. În același timp, la sediul central al Serviciului Vamal sunt semnalate dificultăți tehnice care ar putea afecta, pe termen scurt, desfășurarea unor procese operaționale, scrie cotidianul.md.
În vederea evitării blocajelor la trecerea frontierei de stat, procedurile vamale pentru persoanele aflate deja în punctele de trecere sunt efectuate provizoriu în regim manual.
Poliția de Frontieră face apel la participanții la trafic să dea dovadă de înțelegere, precizând că specialiștii intervin pentru remedierea defecțiunilor. Autoritățile urmează să revină cu informații actualizate despre evoluția situației, mai scrie sursa citată”, informează publicația din Chișinău.
…Zorile Bucovinei cu referire la ..Antena 3 CNN, alliance
Publicitate, Cotidianul.md
Nota Redacției: Nu avem nimic cu frații, nici cu sora Basarabia, dar, stăm la Cernăuți în Beznă în timp ce autoritățile exportă curentul, iar pe noi ne mint