24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

De ce îngheață Kievul pentru a treia oară în această iarnă și unde sunt promisele minicentrale termice, de ce centralele de cogenerare ale orașului nu au pornit niciodată?: adevărul șocant

28 ianuarie 2026 р. | Categorie: Actualități

De ce îngheață Kievul pentru a treia oară în această iarnă și unde sunt promisele minicentrale termice: adevărul șocant 

Capitala încearcă să reia încălzirea pentru a treia oară într-o lună după loviturile balistice, în timp ce mii de case rămân în frig. Încercăm să aflăm de ce a fost amânată instalarea mini-stațiilor de protecție.

Criza energetică a cuprins Kievul: de ce centralele de cogenerare ale orașului nu au pornit niciodată

Kievul își revine după atacul cu rachete al Federației Ruse din noaptea de 24 ianuarie. Ca urmare a atacului masiv și a pagubelor aduse infrastructurii critice, aproape 6.000 de case din capitală au rămas fără alimentare cu căldură. Majoritatea sunt cele care au fost deja conectate la rețeaua de încălzire de două ori după bombardamentul din 9 și 20 ianuarie.

Teroarea rusească și al treilea sezon de încălzire

De fapt, orașul este obligat să introducă lichid de răcire în rețea pentru un număr atât de mare de clădiri pentru a treia oară. Dar, în condiții de îngheț de 10-15 grade, este prea dificil să se facă acest lucru.

1.330 de clădiri înalte rămân fără încălzire. Cea mai dificilă situație este în districtul Desnyanski, unde aproximativ 600 de case sunt fără apă, încălzire și electricitate. Puncte de încălzire suplimentare sunt implementate în regiunea Troesciyna (până la 145, care au fost create anterior în district).

Autoritățile au început să implementeze fortărețe unde oamenii pot sta atât ziua, cât și noaptea. Astfel de puncte sunt dotate în unele școli, fiind echipate suplimentar cu camere mobile de încălzire. Locuitorii vor avea un loc unde să petreacă noaptea - li se promite că li se vor oferi locuri de dormit și mâncare.

Locuitorii din Kiev fug cât pot de bine. Unii au părăsit într-adevăr temporar orașul. Unii continuă să stea în apartamente reci, evadând datorită mijloacelor improvizate și punctelor de încălzire apărute în apropierea caselor.

Va fi evacuat Kievul: expertul avertizează asupra unei situații critice cu căldură și lumină

O discuție a izbucnit online: unde sunt centralele termice mobile promise de autorități?

De ce nu au fost niciodată puse în funcțiune la Kiev minicentralele CHP, a căror lansare a fost discutată încă în toamnă, când inamicul abia începuse atacurile asupra instalațiilor energetice ale capitalei?

Experții compară situația dificilă din Kiev cu orașe precum Harkiv, aflat pe linia frontului, sau centrul regional Jytomyr, unde au reușit să implementeze echipamente de cogenerare în timp util. Cogenerarea este producția combinată de energie electrică și termică. Esența sa constă în faptul că, în timpul producerii de energie electrică, căldura generată în timpul producerii de energie electrică nu se pierde, ci este utilizată eficient pentru încălzirea clădirilor. Aceste instalații salvează acum frontul din Harkiv.

Dar de ce nu a fost implementat acest echipament la Kiev?

În ciuda faptului că Kievul a promovat public conceptul de cogenerare distribuită și chiar l-a aprobat în mai 2024 printr-o decizie a Consiliului Local Kiev.

Experții spun: Kievul nu se afla la 30 de kilometri de front și nu era amenințat de atacuri și lovituri constante ale KAB-urilor, așa cum a fost Harkiv. Cu toate acestea, atacurile din salvă ale inamicului asupra sistemului energetic al Kievului au provocat, din păcate, distrugeri pe care orașul nu le-a mai cunoscut până acum. Rușii au vizat în mod repetat și au lovit masiv instalațiile energetice tocmai în timpul înghețurilor severe.

Experții notează că, în timp ce Harkiv alimentează orașul cu centrale de cogenerare, le instala și le conecta datorită sprijinului activ al statului și al partenerilor, Kievul își instala minicentralele independent și declara că lucrările mergeau conform planului.

5 minicentrale sub un strat de beton

În primăvara anului 2024, întreprinderea municipală Kyivteploenergo a anunțat o licitație în sistemul Prozoro pentru achiziționarea a 15 unități de cogenerare (dintre care 5 minicentrale au fost finalizate). De ce acestea încă nu funcționează și proiectul a fost prelungit atât de mult timp a devenit cea mai rezonabilă întrebare a lunii ianuarie.

„Capitala rămâne singurul oraș din Ucraina care a achiziționat independent echipamente de cogenerare. Singura unitate de cogenerare cu o capacitate de 1,5 MW a fost furnizată Kievului ca ajutor umanitar internațional în 2024, este instalată și funcționează pentru nevoile uneia dintre întreprinderile de importanță critică din sectorul locuințelor și utilităților”, a explicat Administrația de Stat a orașului Kiev pentru TSN.ua.

Capitala a finalizat toate procedurile de achiziții necesare și a trecut prin dificultăți logistice și tehnice. Având în vedere gradul de complexitate și complexitatea proiectului, echipamentele au fost achiziționate de la numeroși producători, atât ucraineni, cât și internaționali.

„Până în prezent, au fost construite 5 așa-numite mini-CHP-uri. Acestea sunt instalații de cogenerare complete și sunt echipate cu toate sistemele suplimentare necesare, inclusiv elemente de protecție de nivel 2”, notează administrația orașului.

Salvare pentru microdistricte

Potrivit lui Volodymyr Omelchenko, directorul programelor energetice de la Centrul Razumkov, acum nu este momentul să căutăm „extremul” în problemele legate de furnizarea de căldură și electricitate în Kiev, ci să corectăm urgent situația care s-a dezvoltat în oraș.

În ceea ce privește centralele de cogenerare, expertul spune că, chiar dacă orașul ar primi o singură astfel de centrală de la parteneri, nu era nevoie să se amâne achiziționarea altora, darămite instalarea lor.

„Capacitatea totală a șapte centrale de cogenerare descentralizate este de 60 MW. Cu siguranță era posibil să se instaleze mult mai multe dintre ele și să se crească capacitatea pe cheltuiala orașului, cel puțin la 300-400 MW, atunci ar fi avut un efect”, declară Volodymyr Omelchenko pentru TSN.ua.

Potrivit expertului, centralele de cogenerare descentralizate ar fi trebuit amplasate în zona caselor care primesc căldură de la CHP-5 și CHP-6. Ca alternativă, în cazul unor atacuri inamice asupra acestor instalații. Apropo, conceptul general prevedea și amplasarea de CET-uri locale în tot orașul.

„Din păcate, acest lucru nu s-a făcut. Dar nu aș da vina doar pe conducerea orașului, deoarece aceasta este o problemă la nivel național, deoarece Kievul are multe companii deținute de stat - Energoatom, Naftogaz, Ukrtransnafta, Ukrnafta, Ukrzaliznytia. Adică nu pe cele mai sărace companii din țară, care ar fi trebuit să ajute capitala în timp util, dar nu au ajutat. Și la aceasta adăugăm coordonarea constantă și deficitară a acțiunilor dintre autoritățile centrale și cele de la Kiev. Toate acestea au dus la astfel de consecințe, iar acum au început să caute «extremul», - spune Volodymyr Omelchenko.

O mini-CET va salva un microdistrict

În ceea ce privește mini-CET-ul, expertul notează că designul său nu este atât de mic, este o instalație destul de mare care produce energie electrică și căldură. El este de acord că astfel de instalații sunt foarte vulnerabile la condiții de război și necesită o protecție fiabilă.

„O centrală de cogenerare descentralizată poate produce 22 MW.” „Nu este o cantitate mică, dar nu suficientă. Ca să fie clar, Kievul consumă aproximativ 1.700 MW, iar 22 MW reprezintă aproximativ 1,5%. Adică, sunt necesare multe centrale pentru a înlocui sistemul existent. Energia electrică produsă de o singură centrală este suficientă pentru a furniza energie electrică unui microdistrict sau mai multor microdistricte, în funcție de numărul de locuitori. În general, o astfel de centrală de cogenerare poate furniza energie electrică la 20-30 de mii de consumatori. Adică, dacă ar exista multe astfel de centrale, atunci mai mulți oameni ar avea acum energie electrică în casele lor. Prin urmare, atunci când orașul va avea cel puțin 20-30 de astfel de centrale de cogenerare descentralizate, atunci va fi serios și va avea un efect”, spune Volodymyr Omelchenko.

Zorile Bucovinei cu referire la TSN