24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

„Aliații nu amenință”: Europa critică „răzbunarea tarifară” a lui Trump pentru sprijinirea Danemarcei

18 ianuarie 2026 р. | Categorie: Actualități

„Aliații nu amenință”: Europa critică „răzbunarea tarifară” a lui Trump pentru sprijinirea Danemarcei

Mai multe capitale europene au criticat decizia președintelui american Donald Trump de a lovi țările europene care au sprijinit Danemarca cu tarife majorate, pe fondul încălcărilor acesteia asupra Groenlandei.

După cum a relatat „European TRUST”, lideri și șefi  ale ministerelor de externe publică declarații în X.

Prim-ministrul norvegian Jonas Gahr Støre a subliniat că „nu ar trebui să existe amenințări între aliați” și a reiterat poziția orașului Oslo în sprijinul Danemarcei.

„Poziția Norvegiei este fermă: Groenlanda face parte din Regatul Danemarcei. Norvegia susține pe deplin suveranitatea Regatului Danemarcei. Există un acord larg în cadrul NATO cu privire la necesitatea consolidării securității în Arctica, inclusiv în Groenlanda”, a adăugat el.

„Nu ne vom permite să fim șantajați. Doar Danemarca și Groenlanda ar trebui să decidă asupra problemelor care privesc Danemarca și Groenlanda. Voi apăra întotdeauna țara mea și vecinii noștri aliați”, a declarat prim-ministrul suedez Ulf Kristersson, subliniind că problema privește întreaga Europă, deși tarifele au fost anunțate împotriva unui număr mai mic de țări.

„Suedia este în prezent angajată în discuții intense cu alte țări ale UE, precum și cu Norvegia și Marea Britanie, pentru a dezvolta un răspuns comun”, a adăugat Kristersson.

Președintele finlandez Alexander Stubb a menționat că disputele dintre aliați se rezolvă cel mai bine prin discuții, nu prin presiune.

„Consolidarea securității în Arctica împreună cu aliații este o problemă foarte importantă pentru Finlanda. Acesta este, de asemenea, obiectivul acțiunilor conduse de Danemarca și coordonate între aliații din Groenlanda”, a spus Stubb.

El a subliniat sprijinul pentru principiile integrității teritoriale și suveranității statelor și sprijinul pentru Danemarca și Groenlanda.

„Tarifele ar submina relațiile transatlantice și ar amenința o spirală descendentă periculoasă”, a subliniat Stubb.

„Dacă membrii NATO au decis o operațiune în Groenlanda, este tocmai pentru a demonstra că securitatea în Arctica este importantă pentru noi toți și că suntem pregătiți să ne implicăm pe deplin în această problemă - inclusiv în cadrul NATO, alături de Danemarca, a cărei integritate teritorială și suveranitate nu ar trebui șantajate în niciun caz”, a răspuns ministrul belgian de externe, Maxime Prevost, adăugând că o soluție la această dispută trebuie căutată prin dialog.

Reamintim că, pe 17 ianuarie, președintele american Donald Trump a anunțat introducerea de tarife împotriva unui număr de țări care nu sunt de acord cu pretențiile sale asupra Groenlandei.

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a apărat poziția țărilor europene de sprijin pentru Danemarca și Groenlanda și a avertizat asupra consecințelor negative ale deciziilor lui Donald Trump.

Prim-ministrul britanic Keir Starmer a numit tarifele anunțate de Trump „ca represalii” pentru apărarea Danemarcei o abordare greșită, iar președintele francez Emmanuel Macron a subliniat că Europa nu se va lăsa intimidată.

Zorile Bucovinei cu referire la TSN ua, Ukrainska pravda