24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Vai de omul sărman – totul pe spinarea și din buzunarul lui… Deputații din Rada Supremă au votat ca în Ucraina, casele cu încălzire electrică să nu fie deconectate de la sistemul energetic, ci vor fi incluse în lista instalațiilor de infrastructură critică. Așa dar, bogații vor avea curent. Mai mult, știm bine că cei care încălzesc casele cu electricitate plătesc un tarif mai scăzut aproape în jumătate. Deci, sărmanii luptă în război și apără Ucraina, vor plăti și pentru curentul celor bogați cu vile de lux, căci deputații știu cum să prostească prostimea. Unde e dreptatea ?

17 ianuarie 2026 р. | Categorie: Actualități

Vai de omul sărman – totul pe spinarea și din buzunarul lui… Deputații din Rada Supremă au votat ca în Ucraina, casele cu încălzire electrică  să nu fie deconectate de la sistemul energetic, ci vor fi incluse în lista instalațiilor de infrastructură critică. Așa dar, bogații vor avea curent. Mai mult, știm bine că cei care încălzesc casele cu electricitate plătesc un tarif mai scăzut aproape în jumătate. Deci, sărmanii luptă în război și apără Ucraina, vor plăti și pentru curentul celor bogați cu vile de lux, căci deputații știu cum să prostească prostimea. Unde e dreptatea ?

Guvernul a numit casele care nu vor fi afectate de pană de curent.

Unele clădiri rezidențiale vor avea curent electric - în ciuda programului.

Pană de curent. / © Associated Press

 

În Ucraina, casele cu încălzire electrică vor fi incluse în lista instalațiilor de infrastructură critică. De aceea, nu sunt prevăzute întreruperi planificate de curent pentru acestea.

 

Acest lucru a fost declarat de viceprim-ministrul, ministrul Energiei, Denys Șmyhal, în timpul sesiunii de întrebări adresate guvernului din 16 ianuarie.

 

Potrivit acestuia, Cabinetul de Miniștri și sediul central pentru lichidarea consecințelor bombardamentelor au oficializat deja o decizie conform căreia clădirile rezidențiale cu încălzire electrică nu vor mai fi supuse restricțiilor planificate. Cu toate acestea, el a subliniat că astfel de clădiri pot fi scoase de sub tensiune în caz de întreruperi de curent de urgență.

„Acum vor fi incluse în listele relevante și, literalmente, în viitorul apropiat, aceste clădiri vor fi deja clasificate (ca infrastructură critică - ed.) și nu vor fi oprite, cu excepția unor opriri de urgență evidente, când sistemul oprește și instalațiile de infrastructură critică”, a declarat Shmyhal.

 

Șeful Ministerului Energiei spune că Ucraina are capacitatea tehnică de a primi până la 2,3 GW din Europa, dar acum există o „neuniformitate”. La urma urmei, noaptea importurile sunt achiziționate integral, dar în timpul zilei sunt importate mai puțin de 30% din capacitățile fizice.

 

Potrivit lui Șmyhal, pentru a corecta situația în zilele următoare, Comisia Națională pentru Reglementarea Energiei și Utilităților din Ucraina va crește plafoanele de preț pentru orele de zi, ceea ce va face achiziționarea de energie electrică europeană mai profitabilă și va permite atragerea capacității maxime în orele de vârf.

 

Ca o reamintire, Denys Smyhal a declarat că, în urma atacurilor cu drone și rachete ale Federației Ruse, nicio centrală electrică nu a rămas în Ucraina care să nu fi fost avariată de lovituri. Din cauza ultimelor bombardamente masive, cea mai critică situație în ceea ce privește aprovizionarea cu energie s-a dezvoltat la Kiev și regiunea Kiev, în regiunea Odesa și în comunitățile din prima linie.

 

În plus, ministrul Energiei a făcut apel la întreprinderi cu privire la electricitate. Oficialul guvernamental le cere antreprenorilor să oprească semnele și publicitatea pentru a economisi energie electrică. El a explicat că autoritățile efectuează un inventar al resurselor disponibile și redistribuirea acestora, astfel încât asistența să ajungă în primul rând la cei care au cea mai mare nevoie de ea.

 

Zorile Bucovinei cu referire la TSN ua