25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Grație României, Patriei noastre istorice, care nu-și uită copiii, le oferă siguranță și confort, Liceul nr. 6 din Cernăuți a finalizat lucrările de renovare, modernizare și reutilare a cantinei

15 ianuarie 2026 р. | Categorie: Cultură



Grație României, Patriei noastre istorice, care nu-și uită copiii, le oferă siguranță și confort, Liceul nr. 6 din Cernăuți a finalizat lucrările de renovare, modernizare și reutilare a cantinei

Grație sprijinului financiar al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni și Agenției de Cooperare Internațională pentru Dezvoltare RoAid din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al României, Excelenței Sale Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți, a fost finalizată modernizarea și reutilarea cantinei Liceului nr.6 ”Alexandru cel Bun” din Cernăuți.

Pentru realizarea acestei importante lucrări a lucrat vârtos o întreagă echipă, au fost implementate două proiecte –- ”Patrimoniu și educație: Modernizarea Liceului nr.6 ”Alexandru cel Bun” din orașul Cernăuți cu predare în limba română”, repararea cantinei și a sălii de mese și festivități, realizat de Societatea Publică Liga Tineretului Român ”Junimea” din Cernăuți, președinte Vitalie Zâgrea, finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, valoarea totală a proiectului fiind de 262 500 ron, și ”Asistență în domeniul educației: dotarea cantinei Liceului nr.6 ”Alexandru cel Bun”și a sălii de mese și festivități cu echipament modern și mobilier, la care și-a adus aportul Agenția de Cooperare Internațională pentru Dezvoltare din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al României, valoarea totală a proiectului fiind de 300 000 ron,

Se spune că unde pune omul mâna și dumnezeu pune mila. Or, când creezi , realizezi cu sufletul, iar acesta este plin de lumină, puterea lui fiind în energia creatoare cu care a fost binecuvântat. Binecuvântată să realizeze această mare și importantă lucrare pentru viitorul copiilor românilor din Cernăuți, Excelența Sa Irina-Loredana Stănculescu a fost misionarul care a unit această punte de legătură pentru ai da undă verde și viață lungă acestui Liceu cu limba română de predare din centrul bătrânului burg, Cernăuțiului lui Alexandru cel Bun, conlucrând fructuos cu Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, în frunte cu ministrul cu atribuții de secretar de stat Lavinia Arnăutu și directorul Radu Cosma, cu Agenția de Cooperare Internațională pentru Dezvoltare RoAid din cadrul Ministerului Afacerilor Externe al României, cu autoritățile locale ucrainene, direcția Liceului nr. 6 ”Alexandru cel Bun” în frunte cu directorul Ion Ignat, cu societățile implicate în realizarea acestui proiect atât de util comunității.

Astfel, Liceul „Alexandru cel Bun” din Cernăuți, prin inaugurarea cantinei și sălii de mese renovate și modernizate, mobilate, a marcat un moment important în cadrul proiectului finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, realizat de Societatea Publică „Liga Tineretului Român „Junimea", sub conducerea președintelui Vitalie Zâgrea.

Deși contribuția DRP a fost esențială, succesul proiectului s-a datorat și eforturilor suplimentare ale mai multor persoane, inclusiv Consulului General al României la Cernăuți, Irina Loredana Stănculescu, care a mobilizat resurse adiționale de la Agenția RoAid, ce a oferit mobilier și echipamente în valoare de 300.000 RON.

La eveniment a fost prezent și Cezar Puiu, administratorul firmei IMPEX, responsabil pentru designul cantinei, care a subliniat legătura sa emoțională cu Bucovina, fiind nepotul preotului martir Visarion Puiu, prin bunicul său având legături de rubedenie și cu regretatul poet Vasile Tărâțeanu, sprijinul acordat românilor din Cernăuți fiind o chemare a inimii.

Dna Irina Loredana Stănculescu a mulțumit tuturor celor implicați, recunoscând dificultățile întâmpinate în realizarea proiectului. Viceguvernatorul Roman Greba a mulțumit României pentru susținere și ajutor Ucrainei în groaznicul război, menționând sprijinul Guvernului României pentru educația în limba română, subliniind importanța asigurării unor condiții excelente pentru elevi chiar și în contextul actual de război.

Directorul Ion Ignat a evidențiat eforturile echipei sale și a mulțumit celor care au contribuit la realizarea proiectului. În plus, a fost menționat ajutorul logistic oferit de consulul Toma Cristian Dacica prezent 8thla eveniment. Vitalie Zâgrea și Vitalie Balta au mulțumit consulului general și Departamentului pentru Românii de Pretutindeni pentru finanțarea proiectului.

Inaugurarea cantinei a coincis cu un seminar internațional intitulat „Cernăuți: orizonturi educaționale”, organizat de Consiliul Orășenesc Cernăuți, unde invitații din România au avut ocazia să savureze primul prânz în noua sală de mese.

Dna Irina-Loredana Stănculescu și-a exprimat dorința ca această inițiativă să inspire și alte școli să dezvolte proiecte similare, la eveniment fiind invitați directori de școli din ținut și profesori de română.

Domnul Ion Ignat a ales o dată simbolică pentru seminarul internațional „Cernăuți: orizonturi educaționale”, coincizând cu deschiderea cantinei renovate, o alegere inspirată având în vedere că întâlnirea cu directorii și profesorii din România și Republica Moldova se desfășoară în Săptămâna culturii naționale și literaturii române. Începând cu anii 2000, domnul Ignat a recunoscut importanța înfrățirii și schimbului de experiență cu liceele din România și Republica Moldova ca modalitate de a sprijini limba română și de a cultiva identitatea națională în rândul elevilor.

Acest seminar a reunit nu doar parteneri din România, ci și o instituție de învățământ din Kiev, Liceul nr. 20, unde se predă în regim bilingv. Printre invitați s-au numărat reprezentanți din Focșani, Suceava și alte orașe din România, precum și din Chișinău și Râșcani.

De asemenea, au fost prezenți și membri ai Crucii Roșii, care au oferit ajutor Ucrainei în contextul conflictului actual.

La deschiderea seminarului, au luat cuvântul viceprimarul Iuri Lisiuk, directoarea Departamentului pentru Învățământ, Irina Tkaciuk, și șefa Centrului de perfecționare a cadrelor didactice, Oksana Kosovan. Consulul General al României la Cernăuți, Irina Loredana Stănculescu, care a reiterat sprijinul acordat de Guvernul Român comunităților românești din Ucraina, evidențiind podurile prieteniei, importanța colaborării între cele două țări.

La frăție și parteneriate s-au referit Adrian Atorciucov, directorul Liceului „Unirea”, și Irina Constantinescu, directorul Liceului de Arte, ambii din Focșani. Online a transmis un mesaj directoarea Liceului „Petru Rareș” din Suceava.

Un moment emoționant a fost dedicat eroilor și victimelor războiului , când un grup de elevi au ridicat sala în picioare, iar liceana Caterina Șocun a impresionat publicul cu recitarea „Glossei” de Mihai Eminescu. De asemenea, Sabrina, nepoata profesoarei Larisa Jar, a prezentat un volum dedicat bunicului său, Mihai Jar, primul director și fondator al Liceului „Alexandru cel Bun”. ”Bine ați venit, prieteni așteptați”. Anghelina Chibac i-a salutat prin cântec pe oaspeți.

Apoi oaspeții au fost invitați de dna Irina-Loredana Stănculescu la Consulatul General al României la Cernăuți, unde a continuat dialogul.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți.