24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Federația Rusă și-a schimbat planul de distrugere a sistemului energetic ucrainean. Rusia a lovit trei regiuni: un expert a avertizat despre o nouă strategie periculoasă a Federației Ruse în sectorul energetic

14 ianuarie 2026 р. | Categorie: Actualități

Federația Rusă și-a schimbat planul de distrugere a sistemului energetic ucrainean. Rusia a lovit trei regiuni: un expert a avertizat despre o nouă strategie periculoasă a Federației Ruse în sectorul energetic

Potrivit expertului, Federația Rusă și-a schimbat planurile pentru o pană de curent la nivel național cu o strategie de epuizare a regiunilor individuale.

Federația Rusă a abandonat încercările de a provoca o pană de curent la nivel național și a trecut la o nouă strategie de „epuizare regională”, alegând mai multe regiuni individuale drept victime.

Această opinie a fost exprimată de directorul Centrului de Cercetare Energetică, Oleksandr Harcenko, la Radio NV.

Potrivit acestuia, rușii încearcă de mult timp să realizeze o pană de curent la nivel național, atacând sistemul energetic național în ansamblu. Totuși, și-au dat seama că acest lucru nu funcționa, așa că au trecut la scenariul de „separare a malului stâng al Kievului de cel drept și încercare de izolare a centralelor nucleare”.

„Dacă vă amintiți, timp de câteva luni atacurile au fost în principal pe acest profil. Se pare că și-au dat seama că și aici le lipsea puterea, nu puteau obține efectul dorit. Și apoi au inventat o nouă tactică, iar această tactică constă din două elemente”, spune Harcenko.

În primul rând, Federația Rusă încearcă să distrugă absolut orice infrastructură pe o fâșie de aproximativ 100 de kilometri de linia frontului și de graniță, unde absolut totul este atacat.

Adăposturile din beton nu funcționează: un expert a explicat cum să protejezi instalațiile energetice

„Stațiile de 110 volți, centralele termice, stațiile de 35 de kilovolți, chiar și de fapt, sunt destul de mici. Pur și simplu întind mâna după ce pot și apoi atacă”, notează expertul.

Iar a doua parte a noii tactici o reprezintă cele mai masive atacuri asupra regiunilor individuale cu deficit energetic.

Potrivit expertului, Federația Rusă a decis în prezent să își concentreze atacurile asupra următoarelor trei regiuni:

Kiev și regiunea Kiev,

regiunea Odessa,

regiunea Dnipropetrovsk.

„Aceasta este regiunea Kiev, care a experimentat deja trei astfel de valuri. Aceasta este regiunea Odesa, care a suferit și ea două valuri mari, și aceasta este regiunea Nipru, prin care a trecut primul val mare și au avut loc și câteva valuri mai mici. Iată trei regiuni asupra cărora rușii se concentrează în prezent, încercând să distrugă infrastructura din aceste regiuni cât mai mult posibil. Ei știu că acestea sunt regiuni cu deficit energetic, s-au concentrat pe distrugerea acesteia în interiorul regiunilor, unde exista generare și, în același timp, limitând capacitatea acestor regiuni de a primi electricitate din exterior cât mai mult posibil. Acest lucru este valabil pentru Kiev, acest lucru este valabil pentru Krivyi Rih, Dnipro, acest lucru este valabil pentru Odesa”, spune expertul în energie.

Potrivit lui Harcenko, la scară națională, rușii nu au obținut o pană de curent și, se pare, nu mai încearcă.

„Dar la nivel regional, din cauza concentrării mari de atacuri, atunci când 15 rachete sunt îndreptate spre fiecare instalație importantă, reușesc să pătrundă”, a concluzionat el.

Rusia încearcă să provoace o întrerupere a curentului în Ucraina: Jdanov a avertizat asupra unui atac și a numit țintele lui Putin

Zorile Bucovinei cu referire la TSN ua