
Dragi cititori ai publicației online ”Zorile Bucovinei”! De ce, în loc să acordați o mână de ajutor fraților la nevoie incitați la ură și dușmănie? Și dacă ne iubiți atât de mult și ne purtați de griji ce ați făcut personal fiecare să ne ajutați, decât să ne ponegriți, să ne numiți țigani și să îndemnați la ”proteste” și răzbunare?
Să fiu sinceră, am rămas decepționată de comentariile pe care le lasă unii frați români din Țară în pagina de Facebook a Zorilor Bucovinei. În loc să ne susțină în aceste timpuri grele, când în țară e război. Suntem criticați că nu ”protestăm”, nu lovim ”cu pumnii în masă”, că ”românii sunt un popor demn, nu țigani”, ca noi, doar ne plângem, dar nu facem nimic, ”mâzgâlim doar paginile de Facebook, și îi susținem pe ocupanții care ne-au deportat bunicii… ”.
Pe ei, spre regret, îi susțineți Dv. Bunicii noștri au fost deportați de ”eliberatorii” ruși ai Bucovinei împreună cu unii patrioți ucraineni, care, asemenea românilor, și-au lăsat osemintele să putrezească în neagră străinătate.
Doresc să vă spun frumos, civilizat, nu cu limbajul… Dv:
nici nu ne plângem că stăm fără curent, ci dorim să fie măcar puțină dreptate, cuvintele noastre, doar suntem organ de presă și trebuie să spunem adevărul, să ajungă și la urechea celor care ne conduc, să înțeleagă că toți suntem oameni și urmează să fim tratați toți la fel, nu unii să stea în beznă, iar alții becurile să lumineze afară și la balconul de la etajul 5.
Înțelegem că în țară e război, situația e complicată, de aceea urmează ca cei care decid soarta noastră să ne trateze la fel și ca pe oameni.
De ce, în loc să acordați o mână de ajutor fraților la nevoie, ne ponegriți cu cuvinte urâte, incitați la ură și dușmănie?
Și dacă ne iubiți atât de mult și ne purtați de griji ce ați făcut personal fiecare să ne ajutați, decât să ne ponegriți, să ne numiți țigani și să îndemnați la ”proteste” și răzbunare?
Oare sunteți orbi, nu vedeți la ce duce ura, dușmănia, violența, ori vă doriți un asemenea ”vecin prieten” lângă poarta Casei Dv, care oricând dorește să vă intre în Casă și să aveți ce are Ucraina…. Asta doriți?
Ne feșteliți cum doriți și ne mai numiți și ”țigani” că nu ne sunt pe plac războaiele. Da, suntem pașnici și înțelegători, deși dorim să ne fie respectate drepturile.
Vă mai întreb: ce ați făcut concret pentru noi acum, dar și în acești peste 80 de ani, voi, cei care știți doar să bateți din gură?
Ați întrebat cumva jurnaliștii de la ”Zorile Bucovinei”, știind despre situația critică cu curentul electric, dacă i-ați putea ajuta să-și procure tehnica, utilajul necesar pentru a avea curent electric, în timpul orelor de întrerupere?
Da, mulțumim Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, grație ajutorului financiar al căruia putem activa și poate funcționa portalul Zorile Bucovinei. Dar ce credeți că primim bani cu sacul și nu avem ce face cu ei? Aproape jumătate din banii primiți plătim impozite statului ucrainean, și dacă ne rămâne 200-250 de euro onorar pentru munca noastră non-stop, avem nevoile noastre, ne trebuie să trăim.
Dacă vă doare atât de mult inima și vă pasă de soarta noastră, a românilor înstrăinați, de ce nu i-ați susține, nu le-ați ajuta, cu un utilaj electric care costă la 1 mie de euro, ca portalul să funcționeze, să nu așteptăm jumătate de zi fără curent electric. Știm, nimeni nu ne este dator cu nimic, dar pentru un om de afaceri din România aceasta nu e o sumă colosală. Dar o faptă demnă de un frate iubitor.
Nu cerșim bani, cumpărați un utilaj ce să ne servească în timpul când nu e curent electric și vom fi recunoscători, căci prietenul la nevoie se cunoaște, vorba înțeleaptă a poporului român.
Ne dați lecție de patriotism, de demnitate, dar voi aveți această demnitate? Noi ne apărăm limba, școlile, cum putem, cu demnitate și dragoste de neam, dar voi ce faceți? Știți măcar ce înseamnă ”patriotism”, ”demnitate”? Nu cred, după comentariile lăsate în pagina Zorilor Bucovinei nu se vede prezența acestor sfinte deziderate la unii dintre Dv. Scrieți: ” Doar se plâng. Dacă ei nu se respecta, nimeni nu-i va respecta. Tot mereu cu slavă Ucraina nu or să ajungă prea departe. Demnitatea nu ți-o dă nimeni: ea se câștigă. Daca ar fi fost mai mulți Ilie Ilașcu…”, ce cuvinte… pe care nu le merităm, dar știm că c…a întotdeauna ia prăjina înainte. Zicem ”Slava lui Dumnezeu”, să oprească acest măcel din Ucraina, căci războiul nu poate fi justificat. Doar niște oameni fără demnitate, fără creier pot îl iubi atât de mult pe Putin, dar noi, jurnaliștii, care în fiecare zi publicăm despre atrocitățile armatei ruse în Ucraina, amintindu-ne de copiii românilor smulși de la sânul mamelor și aruncați afară pe geamurile trenurilor morții ce-i ducea spre Siberia, de către satrapii sovietici ruși ”eliberatori” de țară.
Sunteți atât de naivi sau bine plătiți, cum spuneți că suntem noi? Vă gândiți când spuneți că rușii vor întoarce României Bucovina, Ținutul Herța, Basarabia? De ce n-au făcut-o 85 de ani? Ce au făcut anul curent în Basarabia în preajma alegerilor parlamentare? Ați uitat cumva? Pentru ce luptă acum Rusia - nu pentru refacerea imperiului sovietic?
Vorbiți mereu de ucrainenii bogați ce huzuresc în România. De ce-i țineți cu bani, nu-i puneți la lucru, căci cei sărmani, după câte știu, muncesc?
Și încă una, vă rugăm nu vorbiți aiureli: în Bucovina nu locuiesc doar români, ci și ucraineni, ruși, evrei, polonezi, etc., toți suferă din cauza lipsei de curent, care mai mult, care mai puțin, la fel și din cauza războiului. Programul întreruperilor de curent este introdus la ordinul conducerii companiei de stat „Ukrenergo”, de aceea scriem, cu speranța că vocea presei va fi auzită și acești conducători nu-și vor bate joc de noi, de populația Ucrainei. Dacă stăm în beznă, stăm toate regiunile, toți consumatorii la fel, nu unii sunt privilegiați, alții vai de capul lor. Ne spun povești să ne astupe gura. Cerem ca deficitul de energie electrică să fie difuzat din toate regiunile unde nu e război ale Ucrainei, nu doar din Bucovina, unde populația e loială și înțelegătoare. Dorim să fie măcar pe jumătate dreptate… Nu cum fac deputații din Rada Supremă - și-au mărit salariile, au câte 300 de mii de grivne lunar, pe când un pensionar are de 100 de ori mai puțin – 3 mii de gr. Unde e dreptatea? Și aceasta când în țară e război, nemaivorbind de corupție…
Mai mult, pentru constatarea realității spun că ducem o propagandă antiucraineană. Ba mai suntem trimiși și în Siberia… Noi??? Unde e dreptatea?
Rușine să vă fie, spuneți că noi am vrut război, să nu mai știe nimeni, nici cel mai aprig dușman de război, moarte, distrugere de vieți și orașe…
Mă adresez acestui cont fals -
Magda Şuliuc, care scrie pe Facebook, pagina Zorilor Bucovinei, în comentariu la articolul ”E ceva putred în Danemarca… Bătaie de joc de oameni - tot mai puțin curent electric în Cernăuți…” : ”Flora Batchenko da, intr-adevar va e bine sa fiti tratati ca țigani, cetateni de categoria a treia. Poate ca e chiar ceea ce meritați la urma urmei. Dar chiar si asa, jos labele murdare de pe Herta si Noua Suliță, teritorii românești. Rămâneți restul în mocirla p@rcilor, că văd că vă place în tigănie, sau vă complaceți... Nu v-a plăcut să fiți mica Vienă cum era numit Cernăuțiul în interbelic atunci când facea parte din România, vă place sa fiti mica cocină a p@rcilor din Kiev...”
Cred că din vocabularul dv. se înțelege cine e țigan. V-am blocat cu câteva luni în urmă și continuați iarăși cu aceeași inteligență și cultură țigănească. Vă previn ultima dată. Să vă fie rușine!!!
Dacă nu aveți cu ce ne ajuta, nu aveți o vorbă bună, compasiune, lăsați-ne că ne descurcăm fără voi, cu ajutorul Domnului, cum o facem de zeci de ani!
Va da Domnul și se va termina și acest groaznic război!
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți