
Știri din Cernăuți. Cum decurge reparația casei din Cernăuți, care a suferit de pe urma atacului rusesc cu drone
Foto molbuk.ua
Reparația clădirii înalte de pe Bulevardul Gheroiv Krut, nr. 4, care a avut cel mai mult de suferit de pe urma atacului rusesc din 12 iulie, este deja în faza finală.
Se termină repararea acoperișului, a fațadei, instalarea ferestrelor și ușilor. Cu toate acestea, balcoanele încă se înnegresc: nu au fost încă reparate.
Grămezi de moloz de construcție pot fi încă văzute în jurul casei.
Dar, în general, chiar și cele mai avariate apartamente sunt deja potrivite pentru locuit, a declarat șeful condominiului „ZhBK-52”, Oleksandr STAVCHANSKYY, corespondentului „MB”, scrie molbuk.ua
Oamenii încep deja să se mute
„Nu a mai rămas mult, 90% și e gata. Acoperișul de la a treia intrare este în curs de reparare. Acoperișul de la a doua este aproape gata. Fațada este, de asemenea, practic gata, a început să fie reparată la sfârșitul lunii septembrie. Tot ce mai rămâne este să izolăm balcoanele, dintre care unele sunt sparte, să le restaurăm și să îndepărtăm resturile de construcție. Există, de asemenea, ferestre aproape peste tot, doar un apartament fără ferestre (au existat nuanțe cu documentele). Cred că în viitorul apropiat și acolo vor fi înlocuite ferestrele. Deci, în general, ne îndreptăm deja spre linia de sosire. Persoanele care s-au mutat temporar încep deja să se mute în apartamentele reconstruite”, spune Oleksandr.
Săptămâna aceasta intenționează să deschidă gazul în clădire.
„Vom instala contoare de gaz care au fost scoase pentru verificare. Și apoi vom încerca să pornim coloanele de gaz. Conducta de gaz a fost deteriorată, a fost restaurată vara. Dar, din motive de siguranță, nu puteți porni alimentarea cu gaz în acele apartamente unde ferestrele nu sunt vitrate.
Pornim și încălzirea. Aceasta va fi o mare bucurie pentru oameni. Încălzirea nu a fost pornită, deoarece în unele apartamente țevile au fost deteriorate, bateriile au fost scoase”, spune Oleksandr Stavchansky.
Noul acoperiș va servi mulți ani
Mulți locuitori au primit deja plăți din bugetul orașului și fonduri în cadrul programului de stat „eRecovery”. Sumele variază, în funcție de gradul de deteriorare.
„Antreprenorul va rearanja în continuare schelele și va repara balcoanele. Acolo unde fațada este deteriorată, se vor face reparații parțiale. Comunicăm constant cu antreprenorul cu privire la problemele legate de lucrări. Muncitorii încearcă să facă totul rapid. Când au fost livrate ferestrele, au început instalarea lor aproape în aceeași zi. Mai multe echipe au lucrat. Și oamenii au lăudat faptul că ferestrele sunt foarte solide. Fațada este izolată cu spumă de 15 centimetri grosime. Deci casa ar trebui să fie mai caldă decât era. Și acoperișul a fost realizat folosind tehnologii moderne. Toată vechea acoperire a fost îndepărtată. Cred că noul acoperiș ne va rezista mulți ani”, adaugă șeful asociației.
Consiliul orașului Cernăuți a alocat aproape 10 milioane de grivne pentru lucrări de reparații. Lucrările sunt efectuate de SRL „Garantelit” din Storojineț. Conform contractului, acestea ar trebui finalizate până la 15 decembrie curent.
Zorile Bucovinei cu referire la MB