
Îîntâlnire comună a autorităților române și ucrainene la punctul de trecere a frontierei „Porubne – Sirent”
O întâlnire bilaterală între Serghii Derkaci, adjunctul ministrului Dezvoltării Comunităților și Teritoriilor, și Ionel Scrioșteanu, Secretarul de Stat al Ministerului Transporturilor și Infrastructurii României, a avut loc ieri la punctul de trecere a frontierei „Porubne – Siret, la care au participat reprezentanți ai Agenției de Reconstrucție, ai Serviciului de Reconstrucție și Dezvoltare a Infrastructurii din regiunea Cernăuți, Serviciului Vamal de Stat și Serviciului de Stat de Frontieră al Ucrainei. Valentin Pabat, adjunctul șefului Administrației Militare Regionale de Stat Cernăuți pentru dezvoltare digitală, transformări digitale și digitalizare, Tetiana Antoniuk, directorul Departamentului de Sisteme de Susținere a Vieții al AMR Cernăuți, dna Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți.
Discuția s-a axat pe dezvoltarea Punctului de trecere a frontierei „Porubne” și a drumurilor adiacente folosind mecanismul Uniunii Europene „SAFE” (noul fond de apărare al Uniunii Europene).
Partea română propune întocmirea unei adresări comune care să se bazeze pe extinderea drumului către Punctul de trecere a frontierei „Porubne”. În prezent, părțile lucrează la aspectele tehnice ale unei astfel de soluții și la măsurile necesare pentru aceasta.
În viitor, este planificat un proiect de dezvoltare a infrastructurii Punctului de trecere a frontierei „Porubne” : construirea de noi benzi pentru camioane, o bandă suplimentară pentru intrare și o parcare pentru vehicule, fapt ce va permite o creștere semnificativă a capacității de trecere, în special pentru camioane.
Menționăm, părțile sunt în faza finală de pregătire pentru actualizarea Acordului interguvernamental privind dezvoltarea secțiunii comune a frontierei. În prezent, acest document este modificat ținându-se cont de noile priorități și de disponibilitatea resurselor.
De altfel, la întâlnire s-a abordat și problema reluării trecerii autobuzelor de mare capacitate prin Punctul de trecere a frontierei „Diakivtsi” (Probotești) și s-a discutat stadiul pregătirii unui acord interstatal privind deschiderea de noi puncte de trecere a frontierei, anunță ARMS Cernăuți.
Informează Zorile Bucovinei și Serviciului de Stat de Frontieră al Ucrainei. Valentin Pabat, adjunctul șefului Administrației Militare Regionale de Stat Cernăuți pentru dezvoltare digitală, transformări digitale și digitalizare, Tetiana Antoniuk, directorul Departamentului de Sisteme de Susținere a Vieții al AMR Cernăuți, dna Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți.
Discuția s-a axat pe dezvoltarea Punctului de trecere a frontierei „Porubne” și a drumurilor adiacente folosind mecanismul Uniunii Europene „SAFE” (noul fond de apărare al Uniunii Europene).
Partea română propune întocmirea unei adresări comune care să se bazeze pe extinderea drumului către Punctul de trecere a frontierei „Porubne”. În prezent, părțile lucrează la aspectele tehnice ale unei astfel de soluții și la măsurile necesare pentru aceasta.
În viitor, este planificat un proiect de dezvoltare a infrastructurii Punctului de trecere a frontierei „Porubne” : construirea de noi benzi pentru camioane, o bandă suplimentară pentru intrare și o parcare pentru vehicule, fapt ce va permite o creștere semnificativă a capacității de trecere, în special pentru camioane.
Menționăm, părțile sunt în faza finală de pregătire pentru actualizarea Acordului interguvernamental privind dezvoltarea secțiunii comune a frontierei. În prezent, acest document este modificat ținându-se cont de noile priorități și de disponibilitatea resurselor.
De altfel, la întâlnire s-a abordat și problema reluării trecerii autobuzelor de mare capacitate prin Punctul de trecere a frontierei „Diakivtsi” (Probotești) și s-a discutat stadiul pregătirii unui acord interstatal privind deschiderea de noi puncte de trecere a frontierei, anunță ARMS Cernăuți.
Informează Zorile Bucovinei