
Berlinskaya a cerut o tranziție imediată la un „război al roboților” pentru a salva frontul: ”Trebuie să învățăm să luptăm fără infanterie, pentru că nu există aproape deloc infanterie. Infanteria a fost aproape eliminată complet, așa că trebuie să ne bazăm pe complexe robotice terestre” (GRC).
Maria Berlinskaya trage un semnal de alarmă cu privire la pierderile infanteriei și cere înlocuirea acesteia cu „plutoane robotizate”.
Maria Berlinskaya / © captură de ecran din videoclip
Trebuie să învățăm să luptăm fără infanterie, pentru că nu există aproape deloc infanterie. Infanteria a fost aproape eliminată complet, așa că trebuie să ne bazăm pe complexe robotice terestre (GRC).
Acest lucru a fost declarat de șefa Centrului pentru Sprijinirea Recunoașterii Aeriene și a proiectului tehnologic Victory Drones, Maria Berlinskaya, în Telegram.
„Trebuie să învățăm să luptăm fără infanterie, pentru că aproape că nu există infanterie. Construiți plutoane de NRC-uri în apărare, cu turele și detectoare de drone, cu camere și microfoane. Să distrugem dronele, personalul, să vedem și să auzim ce se întâmplă în jur. Logistieni NRC care vor veni să încarce sau să schimbe bateriile, BC pentru infanteriștii NRC etc.”, a remarcat ea.
Potrivit ei, toate acestea trebuie legate într-un singur sistem de conștientizare și control situațional cu drone aeriene și alte funcționalități robotice de război. Și aruncați din cap prostiile învechite: «roboții nu vor înlocui niciodată oamenii», «pământul ucrainean este doar acolo unde stă piciorul infanteristului nostru», «este imposibil să lupți fără infanterie».
Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda, TSN