24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Dacă nu cad bombe peste noi, putem sta fără curent, au grijă unii, să nu ne pară că aici, în Bucovina, suntem în rai. Locuitorii din Bucovina sunt indignați că în regiunile învecinate „curentul e stins mult mai rar și ele nu își schimbă programul atât de des” . Fură, corupție…, iar poporul suferă.

11 noiembrie 2025 р. | Categorie: Actualități

Dacă nu  cad bombe peste noi, putem sta fără curent, au grijă unii, să nu ne pară că aici, în Bucovina, suntem în rai. Locuitorii din Bucovina sunt indignați că în regiunile învecinate „curentul e stins mult mai rar și ele nu își schimbă programul atât de des” . Fură, corupție…, iar poporul suferă.

În regiunea Cernăuți n-a fost bombardată instalația electrică, nici centrala electrică, dar stăm în beznă, suferim mai mult decât vecinii noștri care au fost bombardați nu o dată.

Or, unor corupți le pare că trăim în rai, dacă nu cad bombe, încearcă să ne omoare psihic, căci cum e ca în sec. XXI să stai în bezna, câte jumătate de zi fără electricitate, apoi îți aruncă un os – 1,5-2 ore și iarăși până în seară fără curent, la fel și noaptea, dimineața…

Toți tac și rabdă, mai mult, scriu despre ”situația Catastrofală din Bucovina”, doar publicația Agenției Media a ACC a îndrăznit să ridice capul și noi după ea.

Cum reacționează Cernivțioblenergo - conform publicației Agenției Media a ACC.

”Timp de câteva zile la rând, au apărut numeroase postări pe paginile de socializare și pe forumuri publice, unde oamenii se plâng că în regiunile învecinate cu Bucovina, curentul electric e stins mult mai rar, iar programul nu este schimbat atât de des.

De exemplu, citează Prıkarpatia, unde luminile nu au fost stinse ieri, de la 9 noiembrie, regiunile

Serviciul de presă al Cernivțioblenergo a relatat că programul este stabilit de „Ukrenergo” și acesta stabilește unde și când sunt necesare restricții pentru stabilizarea sistemului energetic.

„Executăm aceste ordine și organizăm întreruperi în regiunea noastră doar în conformitate cu comenzile primite. Prin urmare, diferența față de alte regiuni nu depinde de noi - acestea sunt particularitățile sistemului energetic și prioritățile Ukrenergo. În primul rând, trebuie să înțelegeți că facem parte din Sistemul Energetic Unit al Ucrainei. Adică, dacă există o penurie de energie electrică în țară sau există bombardamente ale instalațiilor energetice - de exemplu, în regiunile Cerkasî sau Poltava, sau în orice altă regiune - acest lucru afectează întregul sistem, inclusiv Bucovina. În astfel de cazuri, poate fi necesară reducerea încărcăturii din regiunea noastră pentru a asigura funcționarea stabilă a rețelei în alte regiuni. De ce se modifică programele de întreruperi? Sistemul este coordonat de centrul regional de dispecerat al NPC Ukrenergo. Aceștia monitorizează starea rețelei în toată Ucraina în timp real. Dacă observă că sistemul nu face față și este necesar să se reducă urgent sarcina, ne dau comanda de a aplica o serie suplimentară de întreruperi. Urmăm aceste instrucțiuni, deoarece este vorba despre stabilitatea întregului sistem energetic. De ce este mai bine să facem acest lucru prin programe orare (HGS)? Pentru că putem avertiza oamenii și arăta când exact sunt posibile întreruperi. Dacă se introduc întreruperi de urgență (cum a fost cazul, de exemplu, sâmbăta între orele 00:00 și 06:00), este imposibil să se informeze în avans - decizia se ia instantaneu pentru a proteja rețeaua de accidente. Înțelegem că schimbările constante ale programelor sunt incomode și provoacă indignare. Dar în astfel de situații, acționăm la comanda centrului de dispecerat pentru a evita întreruperile de curent la scară largă. Dacă comanda nu este executată, Ukrenergo poate pur și simplu deconecta automat o întreagă regiune de la sistem - și atunci întreaga populație va rămâne fără electricitate” (Cernivțioblenergo).

În timp ce regiunile vecine au curent electric, Bucovina stă în beznă!!! Despre aceasta scrie doar publicația Agenției Media a ACC a. Peste 20 de min. iarăși va fi întrerupt…până seara…

În Jytomyr, nu departe de Kiev, unde zilnic bombardează, curentul se întrerupe doar pentru 1-2 ore ziua, în Cernăuți, Bucovina, unde nu sunt bombardamente e beznă în deplinul înțeles al cuvântului.

De dimineață până la 12 n-am avut curent, acum au aprins pe 2 ore și apoi până seară iarăși nu este. Am sunat-o pe ne nepoată la Jitomir, acolo unde aproape zilnic bombardează rușii. Mi-a spus că la ei întrerup o dată în zi pe 1-2 ore, în rest, mai ales seara, noaptea, dimineața, curent este.

Deci, e ușor de dat vina doar pe război, dar ce facem cu corupția, care ne omoară ?

Dar cine scrie despre aceasta. Presa de limbă ucraineană (unele mijloace) scrie că ”situația în regiune e catastrofală”). De ce ? Doar n-au fost bombardate instalațiile energetice în Bucovina, regiunea Cernăuți ?

Deci, bătaie de joc de populație!!! Dacă nu ne cad bombe pe cap, putem sta fără curent, au grijă unii, să nu ne pară că aici, în Bucovina, suntem în rai.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei