
La Cernăuți și-a început oficial activitatea Consulatul Onorific al Ungariei, condus de cernăuțeanul Liubomir Makoviiciuk
Acesta nu este doar un gest diplomatic, ci și un pas către consolidarea legăturilor culturale, educaționale și economice dintre regiunea de frontieră a Ucrainei și țara UE și NATO. Consulul Onorific al Ungariei la Cernăuți a devenit Liubomir Makoviichuk.
Despre asta a relatat canalul C4.
„Consulatul Onorific este astăzi o nouă platformă pentru relațiile dintre Ucraina, Bucovina și Ungaria. Avem relații de lungă durată cu Ungaria, deoarece are peste 140 km de graniță cu noi. Consulatul nu este politică, este diplomație, iar toate conversațiile și întâlnirile diplomatice, toate acestea spun că trebuie să creăm toate oportunitățile pentru dezvoltarea economiei, legăturile economice”, a remarcat Makoviiuk.
Consulatul onorific este situat în partea centrală a orașului, pe strada Bogdan Hmelnițki. La deschidere au participat reprezentanți ai autorităților locale, diplomați, personalități publice, precum și consulul ungar la Ujgorod, József Backkai, și ambasadorul ungar în Ucraina, Ontal Geyser.
Viceprimarul orașului Cernăuți, Evgheni Mahovikov, a remarcat:
„Odată cu începutul invaziei la scară largă, aceasta este deschiderea celui de-al doilea consulat onorific, primul fiind consulatul Coreei de Sud. Pentru Cernăuți, este important de ce, deoarece stabilirea contactelor directe și a dialogurilor cu țările din timpul nostru, în timpul războiului, este foarte importantă și putem vorbi despre schimb cultural, schimb de cunoștințe, experiență, adevăr despre războiul nostru cu atragerea de investiții.”
Zorile Bucovinei