
Odesa în flăcări! Rușii au atacat infrastructura energetică și portuară, incendiile au făcut ravagii
Fotografie de pe Facebook-ul lui Oleg Kiper
Incendii au izbucnit în regiunea Odesa ca urmare a atacului masiv al Rusiei asupra infrastructurii energetice și portuare din regiune în noaptea de 4 noiembrie.
Sursa: Șeful ARM, Oleg Kiper, pe Facebook
Discurs direct al șefului regiunii: „În noaptea de 4 noiembrie, regiunea a suferit două valuri de atacuri masive cu drone. În ciuda activității active a apărării aeriene, care a distrus majoritatea țintelor inamice, au existat lovituri asupra instalațiilor civile de infrastructură portuară și energetică. Ca urmare a atacurilor, au izbucnit incendii.”
Detalii: În plus, suprafața drumului, instalațiile de producție și echipamentele au fost avariate.
Nu au existat decese sau răniți, precum și pene de curent.
Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska pravda, TSN