La mulți ani, scumpul meu Cernăuți, te iubesc! Cernăuți, orașul de pe Prut, ctitorit de Alexandru cel Bun, va rămâne pentru mine întotdeauna Acasă. E frumos, dar trist Cernăuțiul, de Hramul orașului…
Deși de câțiva ani la București sunt Acasă, Cernăuțiul, unde pentru prima dată am văzut lumina amiezii într-o frumoasă și miraculoasă duminică de august, unde m-au legănat părinții cu dorul de Neam, de Străbuni, de-Acasă, va rămâne pentru mine orașul fascinant unde mi-au prins aripi de zbor visele, unde întotdeauna mă așteaptă scumpa-mi măicuță, unde îmi plânge lacrima la mormântul iubitului meu tată – Nicolae Toma, redactorului-șef al ziarului ”Zorile Bucovinei”.
Mi-i drag Cernăuțiul de la un capăt până la celălalt, bat în minte și acum calea spre Alma Mater, la Facultatea de Jurnalism a Universității din Cernăuți, unde am studiat 5 ani, urmând pașii părinților mei pentru care profesia de jurnalist a fost o pasiune pentru întreaga lor viață. Iar munca la ziarul ”Zorile Bucovinei”, sediul căruia se afla pe strada Iancu Flondor (azi O. Kobyleanska), era pentru familia noastră o sărbătoare.
E frumos Cernăuțiul, orașul de pe Prut ctitorit de Domnitorul Moldav Alexandru cel Bun! Păcat că din cauza războiului nu-și poate sărbători cu fast Hramul ca odinioară. Plânge sufletul bătrânului Burg, când vitejii feciori ne sunt aduși Acasă în sicrie de pe câmpul de luptă. Până și statuile își înalță spre cer privirile înlăcrimate...
Dar după ploaie întotdeauna răsare soarele!
Te iubesc, Cernăuți!
Diana Toma, București-Cernăuți, Cernăuți-București, pentru Zorile Bucovinei.