24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

La mulți ani, scumpă Alma Mater - Universitatea din Cernăuți! Universitatea Națională ”Yu. Fedkovyci” din Cernăuți - 150 de ani!

5 octombrie 2025 р. | Categorie: Cernăuți

La mulți ani,  scumpă Alma Mater - Universitatea din Cernăuți!

Universitatea Națională ”Yu. Fedkovyci” din Cernăuți  - 150 de ani!

Acum un secol și jumătate, în 1875, pe timpul când Țara de Sus a Moldovei lui Ștefan cel Mare făcea parte din Imperiul Austro-Ungar, în Cernăuți a apărut o instituție care a devenit un Centru Academic de Renume, simbol al științei, culturii și spiritualității – Universitatea din Cernăuți.

Clădirea principală a Universităţii din Cernăuţi, „bijuterie arhitecturală” din secolul al XIX-lea, a fost inclusă pe lista Patrimoniului Mondial UNESCO. O decizie în acest sens a fost luată la Paris la 29 iunie 2011.

 Reşedinţă a Mitropoliţilor Bucovinei şi Dalmaţiei, astăzi corp central al Universităţii din Cernăuţi, clădirea a fost construită în 1864-1882, de către arhitectul ceh Jozef Glavka. În 1875, ansamblul arhitectural a fost transformat în universitate, prin decretul lui Franz Josef, împăratul Imperiului Austro-Ungar.

 Iniţial, această instituţie de învăţământ superior, renumită în tot Imperiul Austro-Ungar, se numea după numele întemeietorului ei, Franz-Josephs-Universität Czernowitz. Limba de baza a predării cursurilor fiind germana, având departamente separate pentru limba si literatura română şi ucraineană.

După Unirea nordului înstrăinat al Bucovinei  cu Țara –  România, numele Universităţii din Cernăuţi a fost schimbat în Universitatea ”Regele Ferdinand I”, apoi ”Regele Carol I”. Între anii 1918-1940, 1941-1944 aceasta a devenit una dintre cele mai importante instituţii educaţionale româneşti, Ion Nistor fiind mult timp rectorul universității.

Aici, la 28 noiembrie 1918, Congresul General al Bucovinei, întrunit în Sala Sinodală (astăzi Sala Roșie) a Palatului Mitropolitan din Cernăuți (Universitatea din Cernăuți), sub președinția dr. Iancu Flondor, la care au participat 74 de membri ai Consiliului Naţional Român,  7 delegaţi germani, 6 – polonezi, 13 –ucraineni,  a adoptat în unanimitate prin vot moțiunea Unirii Bucovinei cu Regatul României, prin care s-a hotărât "Unirea necondiționată și pe vecie a Bucovinei, în vechile ei hotare până la Ceremuș, Colacin și Nistru, cu regatul României" (Documentul original al Proclamației din 15/28 noiembrie 1918 de Unire a Bucovinei cu Regatul României se află în Fondul personal „Iancu Flondor” din Arhivele Naționale ale României. Actul Unirii  a fost semnat de către Iancu Cavaler de Flondor, Făuritorul Unirii, și istoricul Ion Nistor, de toți delegații Congresului General al Bucovinei.

Ultima restaurare a Reşedinţei mitropolitane a fost executată în 1937 din iniţiativa şi grija mitropolitului Visarion Puiu.

 In anul 1940/1044, nordul Bucovinei a fost ”eliberat” de iscoadele sovietice, iar după 1991 Ucraina a devenit independentă. În anul 1989, numele Universităţii din Cernăuţi a fost din nou schimbat, în prezent, aceasta numindu-se Universitatea Naţională ”Yuri Fedkovyci”, după numele  renumitului scriitor ucrainean.

Astăzi, Universitatea din Cernăuți reunește aproximativ 15 mii de studenți și peste o mie de lucrători științifici și pedagogici, inclusiv peste 150 de profesori și doctori în știință. Așadar, toți cei care trec pragul Universității Cernăuți devin parte a unui puternic spațiu științific și educațional.

De-a lungul istoriei sale, universitatea a oferit lumii savanți cu renume, patrioți, care, prin munca, ideile și dăruirea lor, au glorificat Alma Mater și au contribuit la dezvoltarea științei, educației și culturii în Bucovina, Ucraina și nu numai. Acești oameni au devenit o punte între tradiții și realizări inovatoare, contribuind la consolidarea societății.

De la începutul invaziei ruse a Ucrainei în 2014, absolvenți și lectori, profesori ai Universității au apărat și apără independența și integritatea teritorială a Ucrainei. Unii dintre ei au plătit cel mai mare preț pentru libertatea noastră, sacrificându-și chiar viața, precum au făcut-o înaintașii, străbuneii și buneii noștri, când a fost răpit nordul Bucovinei și ținutul Herța de către sovietici.

Aici, în aula universitară, la Catedra de Filologie Română și Clasică (pe atunci ”moldovenească”) mi-am făcut și eu studiile, avându-i ca mentori pe reputatul om de știință, poetul, academicianul Grigore Bostan, titularul Catedrei, soția sa, dr.Lora Bostan, Alexandrina Cernov, Ilie Popescu, Zinovia Peniuc,  lectorii Teodosia Chitar, Ștefan Hostiuc, etc. Momente magice din frumoasa noastră tinerețe și a iubiților noștri Dascăli, îndrumători! Spre regret, majoritatea dintre ei sunt la Buna Dreptate – veșnică odihnă în lumină!

Fie ca Universitatea Națională ”Iuri Fedkovyci Cernăuți” să continue să fie un Centru Academic de Renume, spiritualitate, libertate de gândire și inspirație! Fie ca aici să se nască idei care să schimbe lumea spre bine, care fac Bucovina, Ucraina, puternice, libere, democrate și demne de predecesori, de istoria noastră glorioasă!

La mulți ani,  scumpă Alma Mater - Universitatea din Cernăuți!

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți