
Cu povești magice în inima Cernăuțiului, de 20 de ani cu zâmbetul copilului care visează - ”Recreația Mare” - ce apare cu sprijinul major financiar al Departamentului pentru Românii de PretutindeniDepartamentul pentru Românii de Pretutindeni
Deși tehnologia a evoluat, cititul a rămas o activitate excelentă pentru dezvoltarea generală a copilului, pentru educația lui, cartea nu a putut fi înlocuită cu ceva mai bun. Cartea o ține copilul în mână, rămâne pentru urmași. Faptul că cel mic poate răsfoi paginile unei cărți, reviste, înseamnă mult în dezvoltarea lui fizică, căci beneficiile pe care le aduce sunt fundamentale pentru o dezvoltare armonioasă a creierului copilului. Or, cititul este hrană pentru creier. Dacă corpul nostru are nevoie de hrană pentru a funcționa normal, așa și creierul celor mici are nevoie de hrană spirituală, să învețe continuu pentru a-și putea dezvolta creativitatea și imaginația, pentru a fi pregătiți pentru povestea vieții.
Într-o zi de toamnă ploioasă, pe 29 septembrie, timpul parcă s-a oprit puțin în loc să asculte și el poveștile pentru copii cu început de zori la Iordănești, cu popas luminos la Dimca și Herța, cu încheiere solemnă cu soare în suflet la o admirabilă ”masă rotundă” la Cernăuți, la Palatul Național al Românilor, unde printre reviste și cărți aduse din Țară de scriitorii Petre Crăciun și Sergiu Afanasiu, care fac parte din echipa „Dimineața Cuvintelor”, am sărbătorit două decenii de când „Recreația Mare” s-a născut din visul frumos al soților Marina și Nicolae Șapcă. A fost o zi plină de minuni nu doar pentru cei mici, ci și pentru noi, cei maturi, trăită în ritmul blând al poveștilor.
Copiii au primit în dar nu doar cărți, ci și povești vii, aduse de scriitorii-magi Petre Crăciun, președintele Filialei literatură pentru copii și tineret a uniunii Scriitorilor din România, și Sergiu Afanasiu, redactor-șef al revistei „Dimineața cuvintelor” — prietenii sufletului copilăresc, care au oferit cărți și Bibliotecii ”M. Eminescu”. Cu un cod QR, o poveste din cărțile lor prinde viață pe ecran, iar copilul o citește cu sufletul, au conchis scriitorii.
Revista s-a născut într-o zi cu lumină sfântă, la 19 decembrie, de Sfântul Nicolae, Făcătorul de Minuni, ca dar împărătesc copiilor din partea Moșului, după cum a ținut să sensibilizeze poetul Nicolae Șapcă, redactorul-șef al ziarului ”Monitorul Bucovinean”, care a oferit celor prezenți cele 6 numere apărute ale revistei ”Recreația Mare”.
Ca orice început nu a fost ușor: revista apărea în două limbi, finanțarea venea în mare parte din resurse proprii și din economii adunate. Nicolae Șapcă, redactorul șef al ziarului raional Hliboca „Monitorul Bucovinean”, a reușit să păstreze viu acest proiect util pentru copii. De câțiva ani, Departamentul pentru Românii de Pretutindeni a devenit sprijinul major al revistei, finanțând tirajul impresionant de 4000 de exemplare.
Dar frumoasa poveste a revistei ”Recreația Mare” n-a fost îmbogățită doar de darurile magilor-scriitori, ci și de cuvintele calde, îmbrățișările sincere ale Zânei Bune – dnei Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți, CONSULATUL GENERAL AL ROMÂNIEI LA CERNĂUȚI, care le aduce prosperitate și-i susține, sprijină școlile, profesorii.
Cu admirație și blândețe a vibrat vocea Excelenței Sale, referindu-se la poveștile revistei ”Recreația Mare”, mulțumiri le-a adresat și scriitorilor Petre Crăciun și Sergiu Afanasiu.
Revista ”Recreația Mare” a crescut greu, dar frumos — hrănită cu dragoste, sprijin și cuvânt. Azi, datorită celor care cred în ea, care o sprijină, ajunge la mii de copii, ducând speranță, înțelepciune. Nu e doar o simplă revistă — e zâmbetul copilului care visează, e sărbătoarea, continuitatea unei identități.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți