
Oana Țoiu, ministrul de Externe al României, transmite un semnal de alarmă la ONU privind alegerile din Basarabia. Mesajul transmis de ministrul de Externe reflectă angajamentul României pentru pace, securitate și respectarea drepturilor suverane ale statelor.
Ministrul Oana Țoiu, a transmis un mesaj ferm în intervenția sa la Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite, atrăgând atenția asupra situației din Republica Moldova, unde astăzi au loc alegeri parlamentare. „Am avut onoarea să prezint intervenția României la Adunarea Generală a ONU în acest an cu o semnificație specială: marcăm 70 de ani de la aderarea țării noastre și 80 de ani de la crearea Organizației. Am transmis prioritățile noastre strategice pentru o lume mai sigură și mai dreaptă, viziunea României asupra provocărilor globale care înseamnă dialog pentru a obține pacea în conflictele fierbinți și de a respecta ordinea internațională bazată pe reguli”, a declarat ministrul într-o postare pe Facebook.
Oana Țoiu a amintit de tradiția diplomatică a lui Nicolae Titulescu și a subliniat necesitatea reformei Consiliului de Securitate al ONU, criticând dreptul de veto al statelor agresor care blochează acțiunile comunității internaționale. Ministrul a exprimat solidaritatea României cu Republica Moldova și a tras un semnal de alarmă privind campania de dezinformare și interferența externă malignă orchestrată de Federația Rusă, menită să submineze dreptul suveran al cetățenilor moldoveni de a-și decide viitorul.
De Ministrul român a abordat și alte subiecte de interes global, pledând pentru o pace justă în Orientul Mijlociu, încetarea imediată a focului în Gaza, eliberarea ostaticilor și accesul neîngrădit pentru asistența umanitară, reiterând susținerea României pentru soluția celor două state în conflictul israeliano-palestinian.
Mesajul transmis de ministrul de Externe reflectă angajamentul României pentru pace, securitate și respectarea drepturilor suverane ale statelor.