24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

La Palatul Național al Românilor din Cernăuți, am aprins o lumânare în memoria românilor omorâți prin înfometare în primii ani de instaurare în ținut a puterii sovietice comuniste. Conferința ,, Cumplita foamete din 1946 -1947 - un genocid împotriva românilor din actuala regiune Cernăuți,,, organizată de Societatea ”Golgota”, președinte Vasile Rauț, proiect finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

28 septembrie 2025 р. | Categorie: Cernăuți

La Palatul Național al Românilor din Cernăuți, am aprins o lumânare în memoria românilor omorâți prin înfometare în primii ani de instaurare în ținut a puterii sovietice comuniste. Conferința ,, Cumplita foamete din 1946 -1947 - un genocid împotriva românilor din actuala regiune Cernăuți,,, organizată de Societatea ”Golgota”, președinte Vasile Rauț, proiect finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

Cu un pios mesaj a fost prezentă Excelența Sa dna Irina Loredana Stănculescu, CONSULATUL GENERAL AL ROMÂNIEI LA CERNĂUȚI,care s-a bucurat de sincerele felicitări din partea comunității românești cu ocazia a 7 ani de la numirea în postul de consul general al României la Cernăuți.

Grea a fost Crucea foametei în nordul istoric al Bucovinei, Ținutul Herței

Grea a fost crucea care a apăsat pe umerii părinţilor şi buneilor, străbuneilor noştri - deznaţionalizării, deportări şi foamete.  De fapt, foametea a început nu în 1946, precum scriu unii istorici, ci în 1944, odată cu „eliberarea” nordului Bucovinei de către iscoadele sovietice prin represiuni, deportări, dajdii, calvarul stalinist culminând cu foametea organizată din 1946-1947. Anume din această perioadă, pe fondalul unei secete, care însă n-a lovit întreaga provincie istorică a României, ci doar o parte, „eliberatorii” ruşi au început un macabru scenariu de înfometare a populaţiei, căreia ghiaurii comunişti i-au adus „lumina şi raiul” de la Răsărit, cu scopul distrugerii conştiinţei naţionale, manipulării şi constrângerii, tăierii rădăcinilor şi  nimicirii celor nesupuşi, instaurării fricii, pentru ca să fie mai uşor contopiţi în marea „familie” a  maselor, cărora „eliberatorii” stalinişti le-a adus nu dor „lumină” de la Răsărit, ci şi „raiul”,  în infernul căruia curgeau râuri de sânge, şi-au găsit mulţi oameni nevinovaţi sfârşitul. Or, toate aceste crime macabre se făceau cu un singur scop –  a elibera calea spre  colectivizare, începută prin forţă în 1947, farsă jucată cu succes în Ucraina în anii 1932-1933, în consecinţa foametei organizate decedând câteva milioane de oameni, a treia parte dintre care erau copii. 

Oricum, harnicii  noştri ţărani aveau mici rezerve de pâine din anii anteriori, cu care ar fi putut supravieţui, însă teribilul plan de înfometare, urzit de Kremlin, era bine pus la cale. „Stribocii”, localnicii, trecuţi în serviciul diavolului de la Răsărit, care şi-a instaurat puterea în Bucovina răpită şi cedată,  curăţeau până la ultimul grăunte podurile oamenilor de bruma de cereale ce le mai rămase, lăsând guri înfometate. În caz că ţăranii le opuneau rezistenţă, înfundau Siberia, erau bătuţi, deportaţi, întemniţaţi şi chiar împuşcaţi. Pe noii stăpâni nu-i durea capul că gospodarii nu  aveau cu ce-şi hrăni copiii, că lăsau guri înfometate fără un grăunte. Oamenii mureau cu miile. Nu există o statistică exactă a înfometaţilor decedaţi, precum nici a celor masacraţi, chinuiţi şi deportaţi, împuşcaţi în gulaguri şi închisori. Ştim că în „raiul” adus de „eliberatori” şi-au găsit tragicul sfârşit mii de suflete nevinovate, iar de foame, în anii, 1946-1947, au murit aproape un milion de  oameni. Or, aceste triste momente din lacrima de amar  a românilor bucovineni au fost evocate  de președintele Vasile Rauț, Vasile Bâcu, președintele Societății ”M. Eminescu”, profesorii Elena Purici, Alexandru Platonov,dl Botezatu, Maria Toacă, Elena Nandriș, Dumitru Zaidel, Felicia Toma, etc., în cadrul Conferinței ,, Cumplita foamete din 1946 -1947 - un genocid împotriva românilor din actuala regiune Cernăuți,,, organizată de Societatea ”Golgota”, președinte Vasile Rauț, care s-a desfășurat la Palatul Național al Românilor din Cernăuți,  unde am aprins o lumânare în memoria românilor omorâți prin înfometare în primii ani de instaurare în ținut a puterii sovietice comuniste., unde a avut loc și  prezentarea cărții "Noi nu vom fi, dar voi să țineți minte”, autor publicista Maria Toacă, proiect finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

Cu un pios mesaj și o sinceră chemare la unitate a fost prezentă Excelența Sa dna Irina Loredana Stănculescu, consulul general al României la Cernăuți,  CONSULATUL GENERAL AL ROMÂNIEI LA CERNĂUȚI, care s-a bucurat de sincerele felicitări din partea comunității românești cu ocazia a 7 ani de la numirea în postul de consul general al României la Cernăuți. La rândul nostru, noi, jurnaliștii de la Zorile Bucovinei”, îi mulțumim și noi pentru sprijin și susținere, pentru înțelegere și-i dorim să fie consul general la Cernăuți, susținătoare și îndrumătoare a tuturor românilor, cel puțin  încă 7 ani.

 

Momente sublime  de înaltă respirație sufletească, din lacrima înstrăinării, dar și din amarul deportărilor, ne-au dăruit prin cântec artista Carolina Jitaru si Grupul Urmasii lui Stefan din Mahala, conducător Elena Nandriș. Ne-a emoționat până la lacrimi sceneta ”Sânzienele în Siberia”, în memoria Aniței Nandriș din Mahala.

Felicia Nichita-Toma pentru Zorile Bucovinei, Cernăuți